Paszporty dla bydła na nowych zasadach. Co się zmieniło?
6 stycznia 2023 roku wymóg posiadania paszportów dla bydła w obrocie krajowym przeszedł do historii. Od teraz każdy hodowca powinien gromadzić informacje o swoich krowach w aplikacji IRZplus. Co o nowych przepisach powinien wiedzieć każdy hodowca?
Paszporty dla bydła 2023: jak zmieniły się zasady ich wydawania i kogo obowiązują?
Funkcjonujące od 2002 roku paszporty dla bydła, będące swoistym dowodem tożsamości utrzymywanych w stadzie sztuk, nie będą już wymagane w krajowym obrocie. Wprowadzona na początku miesiąca ustawa o identyfikacji i rejestracji zwierząt wprowadza istotne zmiany w zakresie paszportów dla bydła.
Od teraz paszporty będą bezpłatne i wydawane jedynie tym hodowcom, którzy przemieszczają zwierzęta do innych państw Unii Europejskiej w terminie 3 dni od dnia otrzymania informacji o zamiarze przemieszczenia bydła do innego państwa członkowskiego.
Sztuki, które już posiadają swoje paszporty lub ich duplikaty uznaje się za zaopatrzone w paszport.
Więcej na temat zmian w ustawie o rejestracji i znakowaniu zwierząt przeczytasz tutaj
Jak uzyskać paszport dla bydła przemieszczanego do innego kraju europejskiego?
W celu uzyskania paszportu, hodowca powinien poinformować kierownika biura ARiMR o zamiarze przemieszczenia bydła do innego państwa UE 5 dni przed planowanym dniem przemieszczenia. Paszport jest wydawany bezpłatnie do 3 dni licząc od dnia otrzymania przez ARiMR informacji o zamiarze przemieszczenia bydła przez hodowcę.
Rolnik odbiera paszport osobiście, chyba że złoży kierownikowi biura oświadczenie, w którym wyrazi zgodę na doręczenie mu paszportu bydła drogą pocztową lub wyrazi zgodę na udostępnienie dokumentu w systemie teleinformatycznym Agencji, w którym jest prowadzona komputerowa baza danych.
Więcej na temat nowych paszportów przeczytasz w artykule:Paszporty dla bydła – duże zmiany dla hodowców i ubojni?
Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Paweł Mikos
Najważniejsze tematy