Pasze treściwe w żywieniu krów mlecznych - co warto o nich wiedzieć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pasze treściwe w żywieniu krów mlecznych - co warto o nich wiedzieć?

18.06.2021autor: Beata Dąbrowska

Najwyższej jakości pasze objętościowe, to oczywiście podstawa żywienia krów mlecznych. Jednak, niezależnie od wartości pokarmowej pasz objętościowych, prawidłowe żywienie wysoko wydajnych krów wymaga wprowadzenia do dawki dużych ilości mieszanek treściwych.

Z artykułu dowiesz się

  • Co musi zawierać dawka pokarmowa wysokowydajnej krowy?
  • Od czego jeszcze zależy zdrowotność krów, poza samym składem dawki pokarmowej?
  • Jak prawidłowo zwiększać energetyczność dawki przed wycieleniem?

Jak pokryć zapotrzebowanie pokarmowe wysokowydajnej krowy?

Nawet najlepsze pasze objętościowe uzupełnione w pierwszych tygodniach laktacji umiarkowaną dawką paszy treściwej (6–7 kg), nie pokryją̨ zapotrzebowania pokarmowego krów o dużej – wynoszącej np. ponad 30 kg mleka – wydajności. Konieczne jest więc skarmianie dużych ilości pasz treściwych. Bez względu na to czy kupujemy gotowe, pełnoporcjowe mieszanki, czy też wykonujemy je samodzielnie w gospodarstwie, powinny one dostarczać do dawki jednocześnie białko, energię i witaminy. Aby zawarte w paszach białko i energia pozwoliły osiągnąć wyższe wyniki produkcyjne, muszą być zadane w odpowiednich proporcjach. W mieszance nie może zabraknąć także makro- i mikroelementów oraz witamin. Oferta rynkowa pasz jest przeogromna, dlatego przed wyborem warto dokładnie przyjrzeć się składowi oferowanych mieszanek.

r e k l a m a

Nie tylko skład dawki pokarmowej jest ważny

O prawidłowej zdrowotności krów podczas skarmiania dużych dawek paszy treściwej decyduje nie tylko wartość pokarmowa samej mieszanki, ale wiele innych czynników, takich jak: technika żywienia czy struktura dawki pokarmowej.

Jak prawidłowo zwiększać energetyczność dawki przed wycieleniem?

Pamiętajmy, że stopniowe wprowadzanie pasz treściwych dla krów od 3. tygodnia przed wycieleniem, gwarantuje odpowiedni rozwój brodawek żwaczowych oraz mikroflory bakteryjnej gotowej do rozkładu znacznej ilości skrobi pochodzącej z paszy treściwej. W systemie żywienia TMR zwiększenie udziału skarmianej paszy treściwej skutkuje wzrostem ilości pobranej energii. Niestety, efekt ten możliwy jest jednak tylko do pewnego momentu, bowiem szybkość oraz stopień trawienia skrobi w żwaczu może być różny. Ponadto, zwiększenie udziału skrobi w TMR-ze może również zaburzać procesy fermentacji żwaczowej, gdyż produkty końcowe rozkładu skrobi (kwasy: propionowy, masłowy i mlekowy) powodują ograniczenie ilości bakterii rozkładających włókno surowe pasz objętościowych. Z tych też względów, ilość pasz treściwych stosowanych w praktyce w dawkach pokarmowych dla krów rzadko kiedy przekracza 50% suchej masy dawki.

Uważaj na sortowanie pasz przez krowy!

Także niedostateczne wymieszanie TMR-u umożliwia krowom sortowanie paszy, a przez to większe pobranie bardziej smakowitych, drobnych cząstek pasz treściwych, przy pomijaniu dłuższych, włóknistych. Krowa pozbawiona włókna gorzej się ślini, przez co traci fizjologiczny sposób na buforowanie kwasów powstających w żwaczu. W efekcie zwierzę traci apetyt, zmniejsza się pobranie paszy, a tym samym ograniczone jest zaopatrzenia krów w energię. W drastycznych przypadkach krowa choruje na kwasicę żwacza, która może przechodzić w stan kwasicy metabolicznej.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak leczyć subkliniczną ketozę u krowy po wycieleniu?

W okresie powycieleniowym metabolizm krowy mlecznej może ulec ogromnym wahaniom, a przyczyną tych wahań jest fakt, że wraz z wycieleniem, w czasie zaledwie kilku dni, u krowy podwaja się zapotrzebowanie energetyczne.

czytaj więcej
Aktualności

Pasze ekologiczne i białkowe: jak rozwiązać problem deficytu?

Jak rozwiązać problem deficytu pasz ekologicznych i białkowych w Unii Europejskiej? Czy dodatki paszowe mogą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w hodowli zwierząt? Między innymi tymi tematami zajmowali się unijni eksperci Copa-Cogeca.

czytaj więcej

Wysokiej jakości pasze objętościowe podstawą opłacalnej produkcji mleka

Arkadiusz Rogala kilka lat temu przejął gospodarstwo mleczne po rodzicach Janinie i Józefie. Od tamtej pory stara się usprawniać pracę przy obsłudze zwierząt, uprawie roślin i przygotowaniu pasz. Hodowca skoncentrował się przy tym na modernizacji parku maszynowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)