Jak leczyć subkliniczną ketozę u krowy po wycieleniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak leczyć subkliniczną ketozę u krowy po wycieleniu?

23.06.2021

W okresie powycieleniowym metabolizm krowy mlecznej może ulec ogromnym wahaniom, a przyczyną tych wahań jest fakt, że wraz z wycieleniem, w czasie zaledwie kilku dni, u krowy podwaja się zapotrzebowanie energetyczne.

Jak dochodzi do rozwoju subklinicznej ketozy u krów po wycieleniu?

Świeżo wycielona krowa nie jest także w stanie pobrać wystarczającej ilości paszy, a więc, aby uzupełnić brakującą energię, mobilizuje rezerwy tkanki tłuszczowej i białkowej ciała. Niektóre krowy zaczynają zużywać swoje rezerwy jeszcze przed wycieleniem, co można zaobserwować po wzroście stężenia wolnych kwasów tłuszczowych (NEFA) we krwi. Z powodu niedoborów energetycznych organizm nie może przetworzyć wszystkich wolnych kwasów tłuszczowych NEFA i zapobiegawczo przechowuje ich część. Około 25% tłuszczów trafia do wątroby, gdzie jest magazynowane. Do rozkładu i przekształcania kwasów tłuszczowych organizm potrzebuje glukozy, jeśli jej nie ma, rośnie stężenie ciał ketonowych: acetonu i kwasu beta-hydroksymasłowego BHB i w efekcie krowa zapada na ketozę. Ciała ketonowe można wykryć z krwi, moczu i mleka, jednak najdokładniejsze wyniki pochodzą z badań krwi.

r e k l a m a

Im więcej ciał ketonowych we krwi, tym mniejsza wydajność mleczna krowy

Subkliniczna postać ketozy (stężenie BHB 1,2–2,9 mmol/l) występuje najczęściej pomiędzy czwartym a piątym dniem od wycielenia.
Jak pokazały badania, każdorazowy wzrost stężenia BHB o 0,1mmol/l obniża wydajność mleczną o pół kilograma. U krów, u których po wycieleniu rozwinęła się subkliniczna ketoza zwiększa się również ryzyko zachorowań na inne choroby. Często obserwowane jest:
  • przemieszczenie trawieńca,
  • zapalenie macicy
  • ketoza kliniczna.
Ryzyko wystąpienia zapalenia macicy wzrasta dwukrotnie u krów, u których już od trzeciego dnia po wycieleniu stężenie BHB wynosi powyżej 1 mmol/l, a ryzyko przemieszczenia trawieńca jest nawet siedmiokrotnie wyższe.

  • Zaopatrzenie w energię w każdym stadzie jest inne, dlatego też częstotliwość występowania ketozy może wahać się od 15 do nawet 45%


Jak leczyć subkliniczną ketozę?

Powszechną metodą leczenia subklinicznej ketozy jest podawanie glikolu propylenowego przez 5 dni po 300 ml wprost do pyska. Takie działanie przyczynia się do wzrostu produkcji o około 0,75 kg mleka na krowę dziennie oraz ograniczenia przypadków przemieszczenia trawieńca. Działanie glikolu można wspomóc dawką witaminy B12 (podaną jednorazowo, podskórnie). Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duże dawki glikolu mają działanie osmotyczne i mogą prowadzić do biegunek, tak więc dawka 300 ml glikolu dziennie podawana przez trzy do pięciu dni jest zazwyczaj wystarczająca.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wspomóc metabolizm krowy po wycieleniu?

Występujący powszechnie niedobór energii w pierwszych tygodniach po wycieleniu sprzyja występowaniu ketozy metabolicznej, ponieważ jest podstawową przyczyną zmniejszenia zawartości glukozy w surowicy krwi. Niski poziom glukozy oraz uruchomienie rezerw tłuszczowych powodują nadmierną syntezę niepożądanych związków ketonowych.

czytaj więcej

Im cięższy poród u krowy, tym mniejszy apetyt po wycieleniu

Poród to dla krów i jałowic sytuacja bardzo stresująca. Zwierzęta mają wówczas mniejsze łaknienie, pobierają mniej paszy, a to bezpośrednio wpływa na spadek wydajności mlecznej.

czytaj więcej

Krowa jersey idealną matką zastępczą dla osieroconych jagniąt?

Nie tylko wychowuje własne cielę, ale pracuje również jako mamka dla owiec. W Górnej Bawarii doszło do niecodziennej sytuacji – wędrowny pasterz Johannes Eichhorn, wypasający stado 1200 owiec merynosów szukał pomysłu na odchów jagniąt, których matki nie mogły karmić z różnych powodów (upadek, odrzucenie czy trojaczki w miocie).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)