Niemieccy rolnicy domagają się wyższych cen skupu mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemieccy rolnicy domagają się wyższych cen skupu mleka

24.02.2021autor: Magdalena Szymańska

Niemieccy producenci mleka mając na względzie to co dzieje się na rynku mleka oraz w eksporcie i na giełdach, chcieliby otrzymywać więcej za mleko. Cena skupu jednak na razie dużo odbiega od tej w handlu między mleczarniami.

Niemcy – ceny na giełdach w górę, rolnicy domagają się wyższych cen skupu mleka

Ceny surowego mleka będącego przedmiotem handlu między mleczarniami wzrosły na początku lutego do 36–37,5 eurocenta/kg i powinny nadal rosnąć. Rolnicy otrzymują za mleko około 35 eurocentów/kg. Z drugiej strony, handel detaliczny żywnością obniżył ceny niektórych produktów mlecznych, na przykład masła pakowanego (250 g) w styczniu i w lutym. Ekstremalne zimno, które przeszło również ostatnio przez Niemcy, miało wyraźny wpływ na produkcję mleka. Mleczarnie musiały więc ograniczyć swoje oczekiwania w stosunku do dostaw mleka. Co sprawiło, iż żądanie wyższych cen w całym kanale dystrybucji stało się coraz bardziej wyraźne. Nierzadko bardziej opłacało się sprzedawać płynny surowiec niż go przerabiać.

Mniej mleka, popyt na produkty dobry

Zmniejszona podaż mleka doprowadziła do zmniejszenia podaży surowców. Kontrastuje to z intensywną sprzedażą w sektorze detalicznej sprzedaży żywności i dużym popytem na towary przemysłowe. Mimo że w wyniku wyraźnie ustalonych cen kupowano tylko absolutne minimum surowca, popyt przewyższał podaż. Ze względu na deficyt surowców w drugim tygodniu lutego, ceny tłuszczu i białka w Niemczech nadal rosły.

r e k l a m a
Producenci pełnego mleka w proszku żądają wyższych cen, często powyżej 3000 euro za tonę, ale te oczekiwania cenowe wciąż napotykają na opór po stronie kupujących. W przypadku odtłuszczonego mleka w proszku utrzymuje się tendencja wzrostowa w odniesieniu do jakości. OMP w klasie paszowej z ostatnich tygodni zniknęło z rynku, co wpłynęło na lekki wzrost cen w górnym zakresie. Po raz pierwszy od jakiegoś czasu na rynku niemieckim wzrosła cena słodkiej serwatki w proszku klasy spożywczej. Stało się to za sprawą wysokiego popytu z Azji, jak również przemysłu paszowego.

Z kolei wielkość dostaw masła pakowanego na niemieckim rynku spadła do normalnego poziomu zgodnie z sezonem. Okazuje się, że konsumenci nie wykorzystali jeszcze zgromadzonych zapasów, stąd detaliści nie mają problemu z zapewnieniem popytu.

Gwałtowny wzrost popytu na masło w blokach nieco się uspokoił, ale nadal jest obecny. Śmietana przemysłowa jest sprzedawana po stabilnych cenach. Utrzymuje się dobry popyt na sery półtwarde. Duże ilości zamawia nie tylko handel detaliczny, ale także sektor przemysłowy. Eksport serów do Europy Południowej znów się poprawia, dostawcy są zadowoleni. Towary są stale wywożone do krajów trzecich. Ceny są bardziej stabilne.

Na giełdach optymizm

Na południowoniemieckiej giełdzie masła w Kempten 17 lutego masło w 250-gramowych kostkach utrzymało cenę na poziomie 3,24–3,55 euro/kg, a luźne w 25-kilogramowych blokach zdrożało do 3,68–3,7 euro/kg. Cena emmentalera o zawartości 45% tłuszczu w blokach od 2 kg została utrzymana na poziomie 4,10–5,5 euro/kg.

Pełne mleko w proszku o jakości spożywczej w workach 25 kg umocniło cenę do poziomu 2900–3020 euro/t, natomiast OMP pozostało stabilne utrzymując cenę na poziomie 2370–2450 euro/t. Nie zmieniła się też cena luźnego OMP (2290–2320 euro/t) oraz ceny słodkiej serwatki w proszku (920–1000 euro/kg – worki 25 kg, 900–930 euro/kg – luz).

Na giełdzie EEX w Lipsku kontrakty lutowe na masło osiągnęły 17 lutego cenę na poziomie 3620 euro/t. Jest to najwyższa cena masła od lipca ubiegłego roku. Kontrakty marcowe wyceniono na 3720 euro/t a kwietniowe o 60 euro/t więcej. Z kolei kontrakty lutowe na OMP wyceniono na 2388 euro/t a marcowe na 2365 euro/t. Są to ceny wyższe odpowiednio o 18 oraz 15 euro/t, niż osiągnięte na EEX przed tygodniem.

Magdalena Szymańska
Zdjęcia: Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sylwia Spurek chce zakazu promocji mięsa i mleka. Porównuje je do papierosów

Europosłanka Sylwia Spurek uważa, że nadszedł czas na wprowadzenie zakazu promowania spożycia mięsa, mleka i nabiału. Według niej, ta żywność szkodzi ludziom w podobnym stopniu co... papierosy. Jakie są komentarze do tego kontrowersyjnego pomysłu?

czytaj więcej
Ceny zbóż

W eksporcie pszenica w dół, w skupie zboża paszowe w górę

Kolejne redukcje cen pszenicy na Matifie i umacniająca się znacznie złotówka przynoszą obniżki cen w eksporcie. Pszenica w portach, jest już kupowana poniżej 1000 zł/t. W krajowym skupie, rosnący popyt przetwórców powoduje wyrównywanie się cen pszenicy i wzrosty cen zbóż paszowych.

czytaj więcej

Ceny bydła – ile skupy płacą za byki, za jałówki, a ile za krowy?

Kolejny tydzień z rzędu utrzymują się dobre ceny skupu żywca wołowego. Od początku roku ceny bydła rzeźnego rosną i choć z tygodnia na tydzień podwyżki są niewielkie, to nic nie wskazuje, że ten trend miałby się w najbliższym czasie zmienić.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)