r e k l a m a
Partnerzy portalu
MLEKO - TECHMILK 2020 – innowacje w przetwórstwie
20.03.2020
Katedra Inżynierii i Aparatury Procesowej Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizowała w Mikołajkach XXI seminarium „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka”. W salach Hotelu Gołębiewski kilkudziesięciu producentów na stoiskach, banerach i plakatach zaprezentowało swoje oferty maszyn i urządzeń oraz nowe technologie.
Nowy kierunek studiów - Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności
Seminarium otworzył prof. dr hab. Jan Limanowski. Następnie głos zabrał prorektor UWM prof. dr hab. Jerzy Przyborowski, który przekazał podziękowania za zaproszenie i pozdrowienia od JM. rektora prof. dr hab. Ryszarda Góreckiego i prorektora prof. dr. hab. Mirosława Gornowicza.
r e k l a m a
– Reprezentujecie państwo – powiedział prorektor Jerzy Przyborowski – mleczarstwo, które jest nieodzowne w naszym życiu. Uniwersytet wprowadzi nowy kierunek studiów ”Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności”. Jeśli państwo zgłosicie nowe potrzeby i będzie zainteresowanie nimi kandydatów na studia, to otworzymy kolejne kierunki.
Profesor Jan Limanowski przedstawiając kierunki prowadzonych i możliwych do podjęcia badań w Katedrze powiedział między innymi:– Nasza Katedra została wyposażona w nowoczesne urządzenia i możemy usługowo podjąć wiele różnych badań.
Konkurs Innowacje technologiczne w mleczarstwie
Dziekan Wydziału Nauk o Żywności prof. dr hab. Małgorzata Darewicz poinformowała, iż od 9 lat uczestniczy w seminariach i z wielką uwagą słucha wykładów i jest nimi zbudowana. Przypomniała, że Wydział, który 3 października tego roku obchodzi jubileusz, od 75 lat prowadzi liczne badania i kształci kadrę dla przemysłu spożywczego.
Dr hab. Fabian Dajnowiec zachęcił zebranych do udziału w konkursie „Innowacje technologiczne w mleczarstwie”.
Po tych wypowiedziach rozpoczęły się 20-minutowe prezentacje przedstawicieli firm uczestniczących w seminarium.
Jak zmieni się rynek mleka?
Joanna Nowak omawiając zmiany na rynku mleka oraz szanse i zagrożenia, powiedziała, że w ubiegłym roku w Europie nie było warunków sprzyjających produkcji białego surowca. To samo dotyczy Australii, gdzie wystąpiły pożary. Natomiast FAO przewiduje, że spożycie mleka zwiększy się do 111 kg na osobę. Zwiększy się więc konkurencja na rynku. Ceny mleka w Polsce w porównaniu do Unii Europejskiej są niższe o 2%. Najwyższe ceny mleka są w województwach podlaskim i mazowieckim. Oktawian Formela z firmy PRO-WAM, produkującej cysterny przeznaczone do transportu płynnych produktów spożywczych, omówił nieuczciwe sposoby przemycania wody i sprzedawania jej mleczarniom w cenie mleka. Paweł Ładoga opowiedział, jak w opakowania firmy TREPKO można pakować więcej, szybciej i bezpieczniej. Grzegorz Augustyniak z firmy MILKHYDROSAN przedstawił innowacyjne projekty dla procesów: suszenia, termicznej obróbki mleka i oczyszczania ścieków.
Łukasz Sarbiewski z firmy LOOS Centrum skoncentrował się na omówieniu optymalizacji korzyści i podniesieniu efektywności energetycznej kotłowni parowych w sektorze mleczarskim. Przemysław Leszczyński z firmy Weber omówił zbiorniki i instalacje z tworzyw termoplastycznych do stosowania w przemyśle spożywczym.
Piotr Pietrasik z firmy IMPAK PIOTR PIETRASIK ALPMA SULBANA zaprezentował innowacyjne linie do produkcji mozzarelli. Marek Pokrzywnicki i Edward Choduń omówili aktualne rozwiązania mycia instalacji membranowych produktami firmy Novadan.
Paweł Kołakowski z firmy B. Kołakowski skoncentrował się na optymalizacji pakowania produktów mleczarskich w kubki, co jest najnowszym rozwiązaniem w maszynach Ampack i PCL. Paweł Kwasowiec z firmy Eneria omówił zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji w przemyśle mleczarskim.
Arkadiusz Groszewski z firmy Ecor Produkt Ecor EPO omówił bezpieczne opakowania do żywności. Uwzględnił aspekt recyklingu.
Piotr Andrzejak z firmy Kelvion Central Europe skoncentrował się na poprawie efektywności energetycznej, którą zapewniają produkty reprezentowanej przez niego firmy. Marek Kozak z ARM Group zaprezentował liniowe maszyny pakujące.
Adam Matwiejczak z Pepe przekonywał, że analiza efektywności energetycznej urządzeń jest pierwszym krokiem do redukcji zużycia energii elektrycznej i wody w procesie. Łukasz Wołoszyn z Endress+Hauser Polska omówił legalizowane układy przyjęcia mleka. Arkadiusz Kubiński z TETRA PAK zwrócił uwagę na możliwości redukcji kosztów produkcji w dobie rosnących cen mediów.
Adam Kowalka z firmy Grundfos zaprezentował instalacje odzysku wody i optymalizację energetyczną układów pompowych w przemyśle mleczarskim.
Profesor Jan Limanowski podsumowując to największe seminarium naukowe w kraju podziękował za udział, powiedział, że uczestniczyło w nim 327 osób, z czego z zakładów mleczarskich 150 i 156 z firm prezentujących oferty. Zaprosił do współpracy i promowania nowego kierunku studiów „Inżynieria przetwórstwa żywności”.
Bolesław Pilarek
Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a