ABC zakiszania wysłodków buraczanych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ABC zakiszania wysłodków buraczanych

17.12.2022autor: Andrzej Rutkowski

Trwa kampania buraczana, a prasowane wysłodki buraczane często po kiszonce z kukurydzy i sianokiszonce są trzecią paszą objętościową stosowaną w żywieniu krów mlecznych. Pomimo że jest to pasza odpadowa z cukrowni, wyróżnia się smakowitością i stosunkowo dużą koncentracją energii.

Z artykułu dowiesz się

  • W jakich ilościach dodawać wysłodki buraczane do TMR-u?
  • O czym pamiętać zakiszając wysłodki buraczane?
  • Jakie są metody kiszenia wysłodków i jakie są ich zalety i wady?

Wysłodki buraczane - po co dodawać je do TMR-u?

Po dodaniu wysłodków buraczanych do TMR-u nie tylko podnosimy jego smakowitość i wartość energetyczną, ale wysłodki spełniają również funkcję lepiszcza sklejającego pasze treściwe, co zapobiega ich ewentualnej segregacji prowadzącej do zakwaszenia treści żwacza. Udział wysłodków może stanowić 10–20 % suchej masy pasz objętościowych stosowanych w dawce żywieniowej. Należy jednak pamiętać, że wysłodki podawane w nadmiarze, np. jako jedyna pasza objętościowa, nie zapewnią odpowiedniej struktury masy pokarmowej w żwaczu. Należy też zwrócić uwagę na nieprzekarmianie krów w okresie zasuszenia – wysłodki buraczane są paszą wysoko energetyczną, mogą więc powodować otłuszczenie krów. Zawierają też dużo potasu, który może zaburzać gospodarkę wapniową w okresie okołoporodowym.

r e k l a m a

Jakość skarmianych wysłodków buraczanych zależy od ich zakiszenia

Aby podawać wysłodki krowom, najpierw trzeba je zakisić, do tego najlepiej nadają się wysłodki prasowane, zawierające ok. 25% suchej masy. W ich składzie przeważają węglowodany strukturalne, takie jak celuloza, hemiceluloza i pektyny. Są one bogate we włókno neutralno-detergentowe – NDF. Taki skład sprawia, że bakteryjny rozkład paszy w żwaczu przebiega powoli, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia kwasicy żwacza.

O jakości podawanych wysłodków decyduje ich kiszenie, trzeba to zrobić jak najszybciej, czyli w trakcie doby od dostarczenia ich do gospodarstwa, aby były jeszcze ciepłe. Ważne jest szybkie napełnienie silosu lub pryzmy i staranne ugniecenie wysłodków. W celu zapewnienia wystarczającego i równomiernego schłodzenia kiszonki, wysokość silosu (pryzmy) nie powinna być większa niż 2 m.

Należy niezwłocznie i starannie odciąć dostęp powietrza. Dobre wyniki uzyskuje się, gdy pryzma jest najpierw okryta cienką folią, tzw. streczem, a następnie grubą folią silosową odporną na promieniowanie UV. Folię silosową należy odpowiednio obciążyć, aby wyeliminować dostęp powietrza do pryzmy. Do jej obciążenia najlepiej nadaje się piasek, ziemia lub worki z piaskiem.

Ile zakiszać wysłodki buraczane i jaka metoda kiszenia jest najlepsza?

Ważne jest przestrzeganie właściwego okresu zakiszania (min. 6 tygodni) w celu zapewnienia niezbędnego schłodzenia kiszonki. Należy także zabezpieczyć właściwy posuw w wybieraniu kiszonki (0,2 m/dzień w okresie zimy i 0,4 m/dzień latem). Zatem szerokość pryzmy czy też silosu musi być dostosowana do wielkości stada

Zakiszanie w rękawie – choć kosztowne – minimalizuje straty energii i suchej masy poprzez bardzo szybkie odcięcie dostępu powietrza do zakiszanej masy i równomierne ugniecenie, zmniejsza także ryzyko wtórnej fermentacji dzięki małej powierzchni wybierania. W tej technologii świeże wysłodki prasowane wtłaczane są do rękawa foliowego przy pomocy specjalistycznej prasy. Średnica rękawa decyduje o posuwie w wybieraniu kiszonki: przy średnicy 1,9 m na długości 1mb. składowane jest ok. 2 t wysłodków prasowanych, natomiast przy średnicy 3 m ok. 5 t. wysłodków.

Zakiszanie wysłodków prasowanych możliwe jest także w okrągłych balotach, które stanowią najmniejszą formę opakowania. Baloty z wysłodkami ważą ok. 1,2 t i są odpowiednie przede wszystkim dla gospodarstw z małym pogłowiem zwierząt. Są łatwe w składowaniu i w obsłudze. W przeciwieństwie do rękawów foliowych, w balotach stopień sprasowania kiszonki jest większy. Oprócz tego, wysłodki prasowane w balotach schładzają się szybciej. Przy zakiszeniu w silosach lub w rękawach foliowych, kiszonkę z wysłodków prasowanych można skarmiać najwcześniej po 6 tygodniach, natomiast w przypadku balotów ich otwarcie jest możliwe już po ok. 2 tygodniach. Niestety to również nie jest tania metoda.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pfeifer & Langen podsumowuje kampanie cukrowniczą. "Plony przekraczały 80 t/ha"

Styczeń 2023 roku upłynął spółce cukrowniczej Pfeifer & Langen Polska pod kątem podsumowań związanych z zakończeniem kampanii cukrowniczej. Wysokość plonów buraków osiągnęła nawet 80 t/ha!

czytaj więcej

Melasa idealnym dodatkiem do paszy dla krów. Jakie dawki stosować?

W stadach o dużym potencjale genetycznym trudno dziś produkować mleko bez stosowania dodatków paszowych. Bo trudno jest pokryć zapotrzebowanie krów na składniki pokarmowe, szczególnie w okresie okołoporodowym, kiedy to największym bodaj wyzwaniem jest zmniejszenie – powszechnie występującego tym okresie – ujemnego bilansu energii.

czytaj więcej

Żywienie świń na mokro. O ile pomoże zredukować koszty paszy?

Pomimo że w ostatnim czasie rolnicy nie tracą na produkcji świń, to nigdy nie wiadomo, kiedy ten trend się odwróci. Dlatego zawsze warto inwestować w rozwiązania redukujące koszty paszy, które mają największy udział w chowie trzody chlewnej. Ci, którzy postawili na systemy płynnego karmienia przekonują, że warto żywić na mokro.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)