Dobry TMR musi być 3xW i 1xP - co to znaczy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dobry TMR musi być 3xW i 1xP - co to znaczy?

23.11.2022autor: Beata Dąbrowska

Co kryje się pod tymi pozornie niejasnymi skrótami? Prosta zasada, której przestrzeganie może ustrzec nas przed wieloma groźnymi konsekwencjami wynikającymi z nieprawidłowego żywienia krów.

Jaki powinien być idealny TMR dla krów?

Dobry TMR powinien spełniać warunki 3 x W i 1 x P co oznacza, że powinien być dobrze wyliczony, dobrze wymieszany i dobrze wysypany. Każdego dnia czynności te powinny być wykonane tak samo, czyli powtarzalnie.

Dobry TMR powinien być zgodny z zapotrzebowaniem danej grupy krów, mieć właściwą strukturę fizyczną, która umożliwia ślinienie się krów, a nie pozwala na sortowanie pasz. Każdy pobrany kęs powinien być taki sam pod względem wartości pokarmowej i struktury fizycznej. Tylko wtedy mamy pewność, że pasza jest dobrze wymieszana.

r e k l a m a

Niedojady nie powinny przekraczać 5% zadanej paszy

TMR powinien być równomiernie rozsypany na stole paszowym, chętnie pobierany przez krowy, bez pomijania lub wybierania niektórych pasz i zadany w takiej ilości, aby niedojady stanowiły około 5% zadanej paszy. Oceny jakości zadawanego TMR-u należy wykonywać wtedy, gdy dokonuje się zamian dawek pokarmowych oraz w przypadku otwarcia nowego silosu. W próbkach przesłanych do laboratorium oznacza się skład chemiczny oraz strukturę fizyczną TMR-u, uzyskując wyniki zawartości suchej masy, białka ogólnego, skrobi oraz NDF (włókna neutralno-detergentowego).

Stabilność składu chemicznego TMR-u oraz jego struktury fizycznej jest warunkiem prawidłowej fermentacji w żwaczu, dzięki której możliwa jest wysoka produkcja mleka

  • Stabilność składu chemicznego TMR-u oraz jego struktury fizycznej jest warunkiem prawidłowej fermentacji w żwaczu, dzięki której możliwa jest wysoka produkcja mleka

W TMR-ach dla poszczególnych grup krów powinna znajdować się następująca ilość białka:

  • od 16–18% SM dla krów od porodu do 10. tygodnia laktacji,
  • od 15 do 16% SM dla krów od 10. do 26. tygodnia laktacji,
  • 14–15% SM dla krów w okresie po 26. tygodniach laktacji,
  • 12–13% SM w okresie zasuszenia właściwego,
  • 14–15% SM w okresie przejściowym przed porodem.

W TMR-ach dla poszczególnych grup krów powinna znajdować się następująca ilość skrobi:

  • 28–30% SM w okresie do 10. tygodnia laktacji oraz gdy wydajność wynosi 30–40 litrów mleka dziennie,
  • 30–35% SM, gdy wydajność przekracza 40 litrów mleka dziennie,
  • 25–27% SM, gdy wydajność wynosi 20–30 litrów mleka dziennie,
  • 22–24% SM, gdy wydajność wynosi 10–20 litrów mleka dziennie,
  • 12–18% SM dla krów w okresie zasuszenia właściwego,
  • 25–27% SM dla krów w okresie przejściowym przed porodem.

Z kolei zawartość NDF-u w dawce powinna wynosić:

  • od 25 do 28% SM dla krów od porodu do 10. tygodnia laktacji (75% NDF z pasz objętościowych),
  • od 28–31% SM dla krów od 10. do 26. tygodnia laktacji,
  • 34 do 38% SM dla krowy po 26. tygodniach laktacji (gdy produkują 16–24 kg mleka).

Zwykle oceniamy jakość mieszaniny pod kątem jej wartości pokarmowej, zdecydowanie rzadziej zaś oceniamy jej strukturę fizyczną, która jest równie ważna jak wyniki analiz chemicznych.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 56. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Edmund Borawski odchodzi z Mlekpolu. Kto nowym prezesem mleczarni?

– Po ponad 40 latach pracy moja rola w SM Mlekpol się kończy – mówi Edmund Borawski, prezes Mlekpolu, producenta m.in. Łaciatego. Nowym prezesem zostanie Tadeusz Mroczkowski. A kto znajdzie się w czteroosobowym zarządzie grupy?

czytaj więcej

Melasa idealnym dodatkiem do paszy dla krów. Jakie dawki stosować?

W stadach o dużym potencjale genetycznym trudno dziś produkować mleko bez stosowania dodatków paszowych. Bo trudno jest pokryć zapotrzebowanie krów na składniki pokarmowe, szczególnie w okresie okołoporodowym, kiedy to największym bodaj wyzwaniem jest zmniejszenie – powszechnie występującego tym okresie – ujemnego bilansu energii.

czytaj więcej

Rolnicy z Podlasia mają sposób na ograniczenie kosztów zakupu paszy dla krów

Najważniejszymi elementami decydującymi o dochodowości w gospodarstwie jest cena mleka i koszty jego produkcji. Agnieszka i Adrian Gawryłowie podjęli działania, które jednocześnie wpływają na wzrost ceny surowca i obniżenie kosztów produkcji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)