Krowy sortują paszę, broniąc się przed upałem. Jak temu zapobiec?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krowy sortują paszę, broniąc się przed upałem. Jak temu zapobiec?

22.07.2022autor: Beata Dąbrowska

Kiedy krowy wybierają z dawki najbardziej smakowite komponenty (zazwyczaj paszę treściwą) pojawiają się problemy, które często pozostają niezauważone. Zwierzęta pobierają wówczas więcej skrobi, a mniej suchej masy. Dochodzi też do ograniczenia produkcji śliny, wydłuża się czas pobierania paszy, a skraca czas przeżuwania, co prowadzi do wahań pH w żwaczu i w konsekwencji pojawia się subkliniczna kwasica

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie czynniki środowiskowe mogą wpływać na sortowanie pasz przez krowy?
  • Jakie są konsekwencje sortowania TMR-u?
  • Jak skutecznie temu zapobiegać?

Co wzmaga sortowanie TMR-u prze krowy? Kilka wskazówek:

Jednym z najważniejszych działań zapobiegających sortowaniu jest zapewnienie niczym nieograniczonego dostępu do stołu paszowego. Jeżeli krowa nie ma swobodnego dostępu do paszy, to dochodzi do rywalizacji. Słabsze w hierarchii stada sztuki podchodzą do stołu rzadziej i zjadają na raz większe porcje, zwiększając przy tym sortowanie.

Oczywiście dostęp krów do stołu paszowego zależy od jego szerokości, jaka przypada na jedną sztukę oraz jej pozycji w stadzie. Zapewnienie optymalnej dostępności do paszy sprawia, że krowa ma możliwość pobrania większej ilości suchej masy, co pozwala na pokrycie jej potrzeb pokarmowych. Okazuje się, że ważniejsza od koncentracji składników pokarmowych w dawce jest właśnie dostępność do stołu.

Zaleca się, aby w zależności od fazy cyklu produkcyjnego, długość stołu paszowego przypadająca na krowę wynosiła:

  • krowy w pełnej laktacji – 70–85 cm,
  • krowy zasuszone – 80 cm,
  • 85–100 cm – krowy w okresie okołowycieleniowym.

Gdy zwierzęta mogą swobodnie pobierać paszę, w czasie doby pobierają jej średnio 12 razy, przez około 20 minut. Aby jednak tak mogło być, konieczne i jak najbardziej zalecane jest dwukrotne zadawanie pasz oraz regularne jej podgarnianie.

r e k l a m a

Podziel krowy na odpowiednie grupy

Kolejnym – jakże istotnym aspektem jest podział stada na grupy żywieniowe, a szczególnie wydzielenie grupy krów okresie na 3 tygodnie przed porodem. Sztuki te powinny otrzymywać dawkę z podwyższonym poziomem skrobi z pasz zadawanych już po wycieleniu. Celem takiego działania jest namnożenie odpowiednich ilości bakterii żwaczowych, przygotowujących zwierzę do trawienia dawek wysokoenergetycznych. Do grupy tej powinny trafiać także jałówki na 3 tygodnie przed wycieleniem.

Sortowanie pasz można zdecydowanie ograniczyć poprzez zachowanie odpowiedniej struktury i wilgotności. Struktura TMR-u to odpowiedni stosunek poszczególnych frakcji w zależności od wielkości cząstek. Szacując ilość krów przeżuwających możemy ocenić, czy ilość pasz włóknistych, czyli strukturotwórczych jest odpowiednia. W stadzie, które prawidłowo przeżuwa, ponad 40% pogłowia powinno przeżuwać bez względu na porę dnia, a ponad 50% w okresie spokoju po odpasie.

Zwróć uwagę na strukturę TMR-u

Przeżuwanie jest wynikiem drażnienia ściany żwacza przez pocięte (3–5 cm) pasze włókniste (np. słomę), co powoduje skurcze i cofanie się treści żwaczowej. Krowa przeżuwając produkuje duże ilości śliny mającej właściwości buforujące z uwagi na zawartość w niej kwaśnego węglanu sodu. Jeżeli TMR jest zbyt drobny, dodatek sieczki ze słomy może poprawić jego strukturę.

Przyczyną sortowania paszy mogą być też upały. Krowy bronią się przed przegrzaniem, wybierając z dawki pasze treściwe.Instynktownie bowiem rezygnują z pobierania włóknistych pasz objętościowych, których trawienie powoduje produkcję dużej ilości ciepła w organizmie

  • Przyczyną sortowania paszy mogą być też upały. Krowy bronią się przed przegrzaniem, wybierając z dawki pasze treściwe.Instynktownie bowiem rezygnują z pobierania włóknistych pasz objętościowych, których trawienie powoduje produkcję dużej ilości ciepła w organizmie

Warto pamiętać także, że również TMR o zawartości powyżej 50% suchej masy ułatwia krowom separowanie pasz. Dodatek wody do wozu paszowego spowoduje, że cząstki pasz treściwych okleją grubsze kawałki pasz objętościowych, co w dużym stopniu utrudnia wybieranie smakowitszych kęsków.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 29/2022 na str. 49. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ubezpieczenie krów od stresu cieplnego?

Monitoring rejestrujący ryzyko narażenia krów na stres cieplny to nowość, która pozwoli producentom mleka na całym świecie finansowo zabezpieczyć się przed stratami produkcyjnymi spowodowanymi stresem cieplnym.

czytaj więcej

Jak ograniczyć stres cieplny u krów dzięki żywieniu?

Podczas gorących dni krowy jedzą mniej. I to znacznie. Nie zmienia się jednak ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Tak więc słaby apetyt sprawia, że zapotrzebowanie zwierząt nie jest w pełni pokryte, co oznacza ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych.

czytaj więcej

Wysłodki i woda pomogą ograniczyć sortowanie TMR-u przez krowy

Kiszone wysłodki buraczane nazywane są przez wielu żywieniowców lepiszczem, gdyż w wozie paszowym oklejają się paszami treściwymi i zabezpieczają przed wybieraniem i częściowym sortowaniem najsmaczniejszych kąsków z TMR-u, co może doprowadzić do kwasicy żwacza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)