Wysłodki i woda pomogą ograniczyć sortowanie TMR-u przez krowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wysłodki i woda pomogą ograniczyć sortowanie TMR-u przez krowy

16.05.2022autor: Andrzej Rutkowski

Kiszone wysłodki buraczane nazywane są przez wielu żywieniowców lepiszczem, gdyż w wozie paszowym oklejają się paszami treściwymi i zabezpieczają przed wybieraniem i częściowym sortowaniem najsmaczniejszych kąsków z TMR-u, co może doprowadzić do kwasicy żwacza.

Krowy chętniej jedzą wilgotniejszy TMR

Wysłodki podnoszą również wilgotność TMR-u, podkreślają jego smak, szczególnie przy suchych kiszonkach z traw i kukurydzy. To przekłada się również na mleko w zbiorniku, bo przecież krowy chętniej jedzą wilgotniejszy TMR (40–45% SM). Jeśli nie mamy wysłodków, a TMR jest zbyt suchy, to można dolać wody przy mieszaniu w wozie – najlepiej 30–50 litrów wody na 1 tonę TMR-u. Potem dobrze jest sprawdzić suchą masę w mikrofalówce.

r e k l a m a

Zbyt suchy TMR sprzyja sortowaniu pasz

Pamiętajmy, że duże dawki pasz treściwych przy suchych objętościówkach, to problem w zmiksowanej dawce prowadzący do sortowania pasz przez krowy. Trzeba więc uważnie obserwować jak zwierzęta pobierają paszę. Czy przebierają czy jedzą pełnym pyskiem? To wybieranie paszy z TMR-u przybiera formy przerzucania, rozdmuchiwania suchego miksu, a następnie obklejania językiem paszy treściwej. Sprzyjają dzisiaj temu gładkie, wykafelkowane stoły paszowe. Dodatkowo podgarnianie TMR-u, które przecież jest potrzebne kilka razy na dobę, powoduje jego przesuszanie (szczególnie latem) i krowy znowu mogą w nim przebierać.


W jednym z gospodarstw rolnik dodawał wodę do wozu paszowego, aby podnieść wilgotność dawki TMR, za pomocą łazienkowego prysznica, który podłączył pod wąż ogrodowy i zamontował na ścianie obory
  • W jednym z gospodarstw rolnik dodawał wodę do wozu paszowego, aby podnieść wilgotność dawki TMR, za pomocą łazienkowego prysznica, który podłączył pod wąż ogrodowy i zamontował na ścianie obory
Mówiąc o wilgotności TMR-u trzeba wspomnieć o młócie, które spełnia podobną rolę jak wysłodki i jest źródłem sporej dawki białka.

Jak poradzić sobie ze zbyt mokrym TMR-em?

Coraz rzadziej mamy do czynienia ze zbyt wilgotnymi dawkami TMR (30–35% SM). Gdy jednak mamy zbyt mokrą paszę, trzeba koniecznie dodać do TMR-u coś suchego. W takim przypadku ratujemy się suchymi wysłodkami, sianem, otrębami bądź drobno posiekaną słomą. Te dodatki „odciągają” wodę z TMR-u i powodują, że jest bardziej skoncentrowany – w efekcie zwierzęta pobierają więcej kg suchej masy. Poza tym wzrastają parametry mleka i wskaźniki zdrowotne stada. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności TMR-u udaje się tylko przy obserwacji stołu paszowego – praktycznie od wysypania paszy do zgarniania niedojadów.

Andrzej Rutkowski
fot. Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 19-20/2022 na str. 84. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krowy sortują paszę, broniąc się przed upałem. Jak temu zapobiec?

Kiedy krowy wybierają z dawki najbardziej smakowite komponenty (zazwyczaj paszę treściwą) pojawiają się problemy, które często pozostają niezauważone. Zwierzęta pobierają wówczas więcej skrobi, a mniej suchej masy. Dochodzi też do ograniczenia produkcji śliny, wydłuża się czas pobierania paszy, a skraca czas przeżuwania, co prowadzi do wahań pH w żwaczu i w konsekwencji pojawia się subkliniczna kwasica

czytaj więcej

Cała UE powinna zająć się zbożem z Ukrainy. Na razie za tą pomoc płaci polski rolnik

Dziś to Polska uchodzi, jako kraj na którym ciąży olbrzymie brzemię. Brzemię zapewnienia ciągłych dostaw zboża z Ukrainy na Zachód, a dalej do reszty świata. Sami sobie taką rolę wybraliśmy, ale brak zboża to nie jest problem tylko Polski. To problem całej UE, a co robi Unia?

czytaj więcej

Wysłodki zamiast kukurydzy - czy to pozwoli ograniczyć koszty produkcji mleka?

  Jak wynika z szacunków Adama Janasa, zwłaszcza przy obecnie wysokich cenach pszenicy czy rzepaku znacznie lepiej opłaca się obsiać pola tymi gatunkami niż uprawiać kosztowną, zwłaszcza w zbiorze usługowym, kukurydzę na kiszonkę, którą rolnik z powodzeniem zastąpił w dawce pokarmowej wysłodkami buraczanymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)