Ubezpieczenie krów od stresu cieplnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubezpieczenie krów od stresu cieplnego?

24.06.2022autor: Artur Puławski

Monitoring rejestrujący ryzyko narażenia krów na stres cieplny to nowość, która pozwoli producentom mleka na całym świecie finansowo zabezpieczyć się przed stratami produkcyjnymi spowodowanymi stresem cieplnym.

Technologia Heat Stress Protect - na czym polega i jak działa?

Opracowana w Europie koncepcja „Heat Stress Protect” jest pierwszym w historii produktem ubezpieczenia klimatycznego zaprojektowanym, aby pomóc hodowcom bydła mlecznego w ograniczeniu strat ekonomicznych – w tym produkcji i jakości mleka, wydajności reprodukcyjnej, zdrowia krów, energii i pracy – spowodowanych ekstremalnym stresem cieplnym.

Technologia Heat Stress Protect może być używana jako samodzielna usługa lub może zostać wbudowana w istniejące oprogramowanie do monitorowania zwierząt. Automatycznie pobiera ona dane z lokalnych serwisów pogodowych. Obliczenia oparte na lokalnym indeksie temperatury i wilgotności (THI) oraz indeksie strat ekonomicznych określają, kiedy wypłaty dla gospodarstw są uzasadnione.

System alarmuje rolników, gdy spełnione są warunki do otrzymania rekompensaty na koniec roku. Oferuje on również dodatkowe funkcje, które pozwalają rolnikom przewidzieć stres cieplny, odpowiednio nim zarządzać i zmierzyć zdolności adaptacyjne swojego stada.

Usługa jest w pełni zautomatyzowana i nie wymaga udziału doradców ani osób badających roszczenia. Wszystko jest przejrzyste, ponieważ opiera się na danych i indeksach. Wypłaty są dokonywane automatycznie na koniec sezonu.

Stado ponad 50 000 krów mlecznych monitorowane przez Heat Stress Protect

Od swojego debiutu w zeszłym roku, Heat Stress Protect został już wbudowany w system monitorowania stada Farmlife®, dzięki czemu monitoruje warunki stresu cieplnego dla ponad 50 000 krów mlecznych we Francji. Wprowadzenie na rynek amerykański jest spodziewane w tym roku, a docelowo planowane jest wprowadzenie go na całym świecie.

Projekt komercyjny jest wspólnym przedsięwzięciem globalnej firmy reasekuracyjnej SCOR, francuskiej firmy ITK zajmującej się rolnictwem cyfrowym oraz firmy Skyline Partners, specjalizującej się w ubezpieczeniach parametrycznych.

Artur Puławski
Zdjęcie: Archiwum

autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krowy sortują paszę, broniąc się przed upałem. Jak temu zapobiec?

Kiedy krowy wybierają z dawki najbardziej smakowite komponenty (zazwyczaj paszę treściwą) pojawiają się problemy, które często pozostają niezauważone. Zwierzęta pobierają wówczas więcej skrobi, a mniej suchej masy. Dochodzi też do ograniczenia produkcji śliny, wydłuża się czas pobierania paszy, a skraca czas przeżuwania, co prowadzi do wahań pH w żwaczu i w konsekwencji pojawia się subkliniczna kwasica

czytaj więcej

Powikłania poporodowe u krów - jak im zaradzić?

Jeśli po porodzie łożysko utknęło i nie daje się oderwać, trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami dla krowy. W którym momencie interwencja staje się konieczna?  

czytaj więcej

5 państw UE chce skrócenia czasu transportu zwierząt

Belgia, Dania, Niemcy, Niderlandy i Szwecja chcą ograniczyć czas transportu zwierząt do 8 godzin. To najważniejszy z postulatów, ale sygnatariusze wymieniają w swojej opinii szczegółową listę działań mających na celu poprawę warunków dla zwierząt podczas transportu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)