Jałówki też chorują na mastitis
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jałówki też chorują na mastitis

29.09.2022autor: Beata Dąbrowska

Jałówki stają się wrażliwe na patogeny powodujące mastitis w momencie, gdy ich gruczoł mlekowy uaktywnia się wydzielniczo, co następuje zwykle między 6. a 8. miesiącem życia. Do zakażenia drobnoustrojami dochodzić może jednak już zdecydowanie wcześniej.

Za zapaleniami wymienia u jałówek stoją gronkowce

Stany zapalne wymienia u jałówek w większości wywoływane są przez gronkowce koagulozo-ujemne oraz gronkowca złocistego. W zaatakowanych ćwiartkach dochodzi do zahamowania rozwoju tkanki wydzielniczej (odpowiedzialnej za produkcję mleka), która najintensywniej rozwija się w okresie dojrzewania płciowego i ciąży.

r e k l a m a

Jak młode jałówki mogą zakazić się mastitis?

Źródłem zakażenia może być wzajemnie obsysanie się cieliczek przebywających w jednym kojcu. Po napojeniu, u młodych cieliczek przez około 20 minut trwa jeszcze odruch ssania. Jeżeli podajemy mleko bezpośrednio z wiadra bez smoczka, to odruch ssania nie jest zaspokojony i cieliczki zaczynają się wzajemnie obsysać. Bakterie przechodzą wtedy ze śluzawicy na niewykształcone jeszcze wymię i w najlepszym dla nich momencie atakują. W ten właśnie sposób dochodzi do zapalenia wymion u wysoko cielnych jałówek. Warto więc zwrócić uwagę, by podawać mleko zawsze z wiaderka ze smoczkiem lub po odpojeniu izolować od siebie cieliczki do czasu, aż odruch ssania ustanie.

Odpowiednio przygotowane do pierwszej laktacji wymię odpłaci nam zdrowiem w kolejnych latach użytkowania. W przeciwnym razie i skrajnym przypadku, pierwsza laktacja jałówki może okazać się jej ostatnią

  • Odpowiednio przygotowane do pierwszej laktacji wymię odpłaci nam zdrowiem w kolejnych latach użytkowania. W przeciwnym razie i skrajnym przypadku, pierwsza laktacja jałówki może okazać się jej ostatnią

Zadbaj o czystość legowisk jałowic i zbilansowanie żywienie

Innym źródłem zakażenia może być zbyt duża ilość obornika w kojcu, gdzie przebywają cielęta oraz starsze jałówki. Legowisko jest bowiem główną przyczyną zakażenia drobnoustrojami środowiskowymi, takimi jak E. Coli czy paciorkowce. Warto zatem zadbać o odpowiednio higieniczne, suche i czyste legowisko, jak również zbilansowane żywienie i unikanie stresu u jałówek w okresie okołoporodowym. Jednym z podstawowych warunków profilaktyki zapaleń gruczołu mlekowego jest podawanie odpowiednich mieszanek mineralno-witaminowych zawierających naturalne antyoksydanty, takie jak: witamina A, β-karoten, selen i cynk. Wielu lekarzy weterynarii zaleca podawanie jałówkom antybiotyków takich, jak podczas leczenia w zasuszeniu. Badania wykazały bowiem, że cieliczki, które otrzymały antybiotyk, w porównaniu do tzw. grupy kontrolnej, która go nie otrzymywała, miały niższą liczbę komórek somatycznych w mleku we wczesnej laktacji oraz o około 10% wyższą wydajność.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 39/2022 na str. 105. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny bydła spadają, ale na horyzoncie widać podwyżki. Ile zakłady mięsne płacą za byki, krowy i jałówki?

Ceny skupu bydła stoją w miejscu. Część zakładów mięsnych wprowadziła nawet obniżki. Ale eksperci są pewni, że to chwilowy przestój i zwiastują podwyżki w najbliższym czasie. Jakie są obecnie stawki za bydło w Polsce? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!  

czytaj więcej

Rolnik spod Żelechowa od 2 lat genomuje wszystkie jałówki. Jak ocenia osiągnięty postęp hodowlany?

Średnia wydajność stada Ernesta Barszczaka wynosi ponad 10 300 kg. Hodowca podkreśla, że jest to zasługa przede wszystkim odpowiedniej genetyki, ale także prawidłowego żywienia zwierząt. Pan Ernest stara się cały czas pracować nad udoskonalaniem tych elementów.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Opas jałówek i wolców: czy opłaca się bardziej niż chów byków?

Tomasz Rasiński, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, postawił na mądre oszczędności w gospodarstwie. Rolnik zajmuje się opasem mieszańców hf wolców i jałówek, wprowadza też pomysłowe rozwiązania opłacalnego chowu i inwestuje w kolejne projekty. Jak osiągnął zadowalające dochody? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)