Jakie usprawnienia w gospodarstwie mlecznym pomagają oszczędzić czas i pieniądze rolnikom z Mazowsza?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie usprawnienia w gospodarstwie mlecznym pomagają oszczędzić czas i pieniądze rolnikom z Mazowsza?

04.05.2022autor: Józef Nuckowski

Ewa i Jacek Jastrzębscy, prowadząc mleczne gospodarstwo, stale decydują się na inwestycje, które mają na celu zmniejszenie pracochłonności, a także redukcję kosztów produkcji, które w ostatnim czasie wyraźnie wzrosły. Hodowcy podkreślają, że są zadowoleni z zastosowanych usprawnień.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie modernizacje hodowcy wprowadzili do swego gospodarstwa?
  • Które inwestycje okazały się kluczowe dla zmniejszenia czasu pracy?
  • Które inwestycje dają największe oszczędności?

Oszczędzamy czas i pieniądze

Jedną z inwestycji był zakup i montaż dwóch silosów zbożowych z firmy BIN, każdy o pojemność 28 t. Wcześniej zboże przechowywaliśmy w stodole, gdzie trudno było zabezpieczyć je przed gryzoniami. Przeniesienie ziarna do silosów pozwala na wykorzystanie stodoły do innych celów – mówi Jacek Jastrzębski.
r e k l a m a

Zdrowie i tania pasza

Hodowcy od maja do później jesieni wypasają krowy mleczne. Ich zdaniem, pastwisko daje szereg korzyści. Oprócz taniej paszy, jaką jest zielonka pastwiskowa, wypas wpływa na poprawę zdrowia zwierząt.

Krowy, które korzystają z pastwiska, są zdrowsze. Ruch wzmacnia przede wszystkim racice i nogi. Promienie słoneczne sprzyjają syntezie witaminy D3. Zwierzęta mają tam stały dostęp do wody oraz do drzew, które zastępują czochradła i dają schronienie podczas upałów – mówi Ewa Jastrzębska.

Obora gospodarzy powstała w latach 70. ub. wieku i została powiększona o część stodoły.

Największym problemem w naszym gospodarstwie jest ciągły brak czasu. Pracujemy zawodowo, więc godziny, które możemy przeznaczyć na pracę w gospodarstwie, są bardzo cenne. Staramy się więc przeprowadzać inwestycje redukujące czas pracy. Dojarkę i wyciąg hydrauliczny zamontowaliśmy w 2012 roku, wykorzystując dofinansowania – mówią hodowcy.

  • Jedną z inwestycji w gospodarstwie państwa Jastrzębskich są silosy zbożowe
Instalacja fotowoltaiczna daje duże oszczędności – mówią gospodarze
  • Instalacja fotowoltaiczna daje duże oszczędności – mówią gospodarze

Płyta obornikowa znajduje się za stodołą, więc wyciąg zamontowany w oborze przechodzi także przez ten budynek. Hodowcy, chcąc w pełni wykorzystać to rozwiązanie, wybudowali w stodole kilka stanowisk przeznaczonych obecnie dla jałówek. Mają też nowe pomysły na ich dalsze wykorzystanie.

 – Myślimy o podciągnięciu do nich dojarki przewodowej i utrzymywaniu tam krów mlecznych. Rozważamy też wykorzystanie pozostałej części stodoły na utrzymanie w niej krów w systemie wolnostanowiskowym. W miejscu stanowisk powstałaby hala udojowa. Nie wiemy jeszcze, jakie rozwiązanie wybrać, a niepewna sytuacja za wschodnią granicą nie zachęca dziś do jakichkolwiek inwestycji – mówi Jacek Jastrzębski.

Paszowóz spełnił zamierzony cel

Niski wjazd do obory oraz rozkład stanowisk uniemożliwiają wjazd wozem paszowym. Niemniej, gospodarze 4 miesiące temu zdecydowali się na zakup tej maszyny (Daf-Agro o pojemności 10 m3), chcąc osiągnąć jeden zasadniczy cel.

 – Mamy sianokiszonkę w balotach pochodzących z różnych jakościowo łąk, dlatego głównym celem zakupu paszowozu było wykorzystanie gorszej sianokiszonki. Po 4 miesiącach użytkowania mogę powiedzieć, że pod tym względem maszyna spełniła nasze oczekiwania. Komponenty wsypane do wozu są dobrze wymieszane, dzięki czemu krowy nie sortują paszy, tylko zjadają ją łącznie z tą mniej wartościową – mówi Jacek Jastrzębski.

W części stanowisk krowy skierowane są głowami do ściany, więc zadajemy im miks ręcznie, ale żywienie i tak jest dużo lżejsze niż przed zakupem wozu. Wcześniej 4 razy dziennie zadawaliśmy krowom paszę, a teraz miks podajemy 2 razy dziennie – dodaje rolniczka.
Hodowcy rozważają dalsze wykorzystanie stanowisk w stodole
  • Hodowcy rozważają dalsze wykorzystanie stanowisk w stodole
Hodowcy rozważają dalsze wykorzystanie stanowisk w stodole
  • Hodowcy rozważają dalsze wykorzystanie stanowisk w stodole

Prąd z gospodarstwa

Państwo Jastrzębscy ponad 2 lata temu zdecydowali się na zakup instalacji fotowoltaicznej na dachu stodoły, o mocy 10 KW. Po dwóch latach użytkowania twierdzą, że inwestycja była strzałem w dziesiątkę.

 – Obliczyliśmy, że oszczędzamy obecnie około 6 tys. zł rocznie, ale przecież ceny energii stale rosną, więc prawdopodobnie zyskujemy jeszcze więcej – mówią hodowcy.

Inwestycją mającą skrócić czas pracy i przynieść realne oszczędności jest zakup przyczepy samozbierającej.

 – O zakupie maszyny dodatkowo zdecydowały szalejące ceny folii do balotów. Folia do przykrycia pryzmy będzie kosztowała znacznie mniej niż ta, którą zużywaliśmy do sporządzenia balotów z całej powierzchni łąk. Zakup przyczepy przyniesie jeszcze jedną oszczędność. Sianokiszonka z pryzmy szybciej niż balot zostanie wymieszana w paszowozie, dzięki czemu skróci się czas pracy tej maszyny i zużycie paliwa – mówi Jacek Jastrzębski.

  • Jacek Jastrzębski, wspólnie z żoną Ewą i synem Mateuszem, prowadzi w miejscowości Pieńki, w gminie Domanice, gospodarstwo o powierzchni (łącznie z dzierżawami) około 30 ha. Na 4 ha uprawiana jest kukurydza, 15 ha zajmują użytki zielone, na 1 ha uprawiane są ziemniaki jadalne, a na pozostałej powierzchni zboża, takie jak: jęczmień ozimy, pszenżyto ozime i jara mieszanka zbożowa. Stado bydła liczy 25 krów mlecznych, 14 jałówek i 11 opasanych buhajów. Surowiec w ilości ponad 110 tys. litrów dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach, w której pan Jacek jest przewodniczącym rady nadzorczej. Hodowca jest także delegatem na walny zjazd KZSM Zw. Rew. oraz gminnym delegatem Mazowieckiej Izby Rolniczej. Ewa Jastrzębska pełni funkcję sołtysa w swojej miejscowości. Hodowcy mają także córkę Kornelię i syna Wojciecha.
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 18/2022 na str. 40. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto płaci podatek rolny za grunty, na których są urządzenia przesyłowe?

Przez mój grunt rolny przebiegają nowe urządzenia przesyłowe w ramach służebności przesyłu. Czy w takim przypadku nadal płacę podatek rolny także za tę część gruntu, na której są urządzenia? Grunty rolne są wykorzystywane na cele działalności rolniczej.

czytaj więcej

Rolnicy nie spieszą się po dopłaty do nawozów. Do ARiMR wpłynęło bardzo mało wniosków

Rolnicy nie spieszą się ze składaniem wniosków o dopłaty do nawozów. Istnieje więc obawa, że jeśli dostarczą dokumenty w ostatniej chwili, ARiMR będzie mieć problem z ich szybką weryfikacją. A to wydłuży wypłatę pieniędzy. Ilu rolników już złożyło wniosek? Jak można przyspieszyć przelew z ARiMR?

czytaj więcej

Rolnicy z Mazowsza zamienili opasy i świnie na krowy. „Produkcja mleka to był strzał w dziesiątkę”

Jeszcze kilka lat temu nie przypuszczali, że zostaną hodowcami wysoko wydajnego bydła mlecznego. Przez długie lata utrzymywali bowiem trzodę chlewną i opasali byki. ASF i mało stabilny wówczas rynek żywca wołowego sprawiły, że 4 lata temu w rodzinie Agnieszki i Andrzeja Wąsowskich podjęto odważną decyzję o przekierunkowaniu gospodarstwa na produkcję mleka. I tak też się stało, a jej rozwój nastąpił w iście sprinterskim tempie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)