Jaka jest minimalna dawka startera dla cieląt w okresie odsadzenia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaka jest minimalna dawka startera dla cieląt w okresie odsadzenia?

24.06.2022autor: Beata Dąbrowska

Bardzo duży wpływ na poprawę odporności cieląt w okresie odsadzenia odgrywa ilość pobranego w tym czasie startera. W momencie odsadzenia cielę powinno pobierać przynajmniej 1 kg tej paszy dziennie, a najlepiej 1,5 kg.

Jak ustalić ile startera pobiera cielę przed odsadzeniem?

Gdy cielę nie zjada przynajmniej kilograma startera w chwili odsadzenia, to jego żwacz nie jest przygotowany do trawienia pasz i możemy spodziewać się problemów. Brak okresu przejściowego podczas odsadzania oznacza, że żwacz praktycznie pozbawiony jest brodawek, a to oznacza jedno – problemy metaboliczne.

Aby ustalić ile startera pobiera cielę, na kilka dni przed odsadzeniem należy wysypać z wiadra podawaną zwierzęciu paszę i odważyć 1 kg. Jeśli na drugi dzień starter zostaje zjedzony, oznacza to, że zwierzę jest gotowe do odsadzenia. Jeżeli wiadro nie zostanie opróżnione, to funkcjonowanie układu immunologicznego jest jeszcze osłabione i trzeba zrobić wszystko, aby cielę zjadało minimum 1 kg paszy.

r e k l a m a

Jak zwiększyć u cielęcia zainteresowanie starterem?

Pomocny w tym działaniu jest sposób, w jaki wycofujemy mleko z dawki. Zwykle proces ten odbywa się z dnia na dzień. Takie postępowanie nie stanowi problemu w sytuacji, gdy ilość pobieranego mleka jest niewielka, na przykład 4–5 litrów. Gdy w grę wchodzą większe ilości mleka, jest już nieco trudniej. Wówczas warto ilość pójła zmniejszać stopniowo, na przykład przez okres jednego tygodnia. Takie postępowanie sprawia, że cielę bardziej zaczyna się interesować pobieraniem startera.

Odsadzanie cieląt powinno być procesem stopniowym, a mleko powinno być wycofywane z dawki przez okres minimum 7–10 dni 

  • Odsadzanie cieląt powinno być procesem stopniowym, a mleko powinno być wycofywane z dawki przez okres minimum 7–10 dni


W USA, ale także w Europie, standardową metodą odsadzania cieląt jest zmniejszenie częstotliwości podawania pójła na tydzień przed odsadzeniem np. raz, zamiast dwa razy dziennie. Tym sposobem cielę przez cały czas ma dostęp do łatwo przyswajalnych składników pokarmowych z mleka i jednocześnie znacznie zwiększa w tym okresie pobieranie startera. Na zwiększenie pobrania startera bardzo korzystnie wpływa grupowanie cieląt na około 7 dni przed odsadzeniem. Grupowanie zwierząt po 4–5 sztuk, gotowych do odsadzenia, które otrzymują mleko z otwartego wiadra sprawia, że chodzące za sobą cielęta bardzo szybko uczą się od siebie i jedzą więcej mieszanki.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 25/2022 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bezproblemowy odchów cieląt - lista kontrolna

W Szwajcarii Urząd ds. Zdrowia Zwierząt opracował listę kontrolną, która pokazuje mocne i słabe strony w odchowie i zdrowiu cieląt. O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas odchowu cielaków?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Cielęta szybko się uczą… korzystać z toalety

  Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland Lindsay Matthews i Douglas Elliffe byli zaangażowani w szkolenie bydła na jednej z niemieckich farm, prowadzonej przez Instytut Badawczy Biologii Zwierząt Gospodarskich. Jakie wyniki badania? 

czytaj więcej

Czy cielęta mogą mieć złe nawyki żywieniowe?

Badania nad behawiorem zwierząt przeprowadzone na Uniwersytecie British Columbia wykazały, że nawyki żywieniowe, które cielęta nabrały za młodu, pozostaną z nimi do aż dorosłości. Co zatem zrobić, żeby uniknąć wypracowania u młodych zwierząt niekorzystnych zachowań żywieniowych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)