Czy cielęta mogą mieć złe nawyki żywieniowe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy cielęta mogą mieć złe nawyki żywieniowe?

31.05.2022autor: . .

Badania nad behawiorem zwierząt przeprowadzone na Uniwersytecie British Columbia wykazały, że nawyki żywieniowe, które cielęta nabrały za młodu, pozostaną z nimi do aż dorosłości. Co zatem zrobić, żeby uniknąć wypracowania u młodych zwierząt niekorzystnych zachowań żywieniowych?

Podobnie jak małe dzieci, cięta także muszą być szkolone w zakresie pozytywnych zachowań. Nie inaczej jest z żywieniem. Jeżeli nasze praktyki żywieniowe utrwalą w młodych zwierzętach złe nawyki, może to mieć długofalowy wpływ na pobierani przez nie paszy w dorosłym życiu oraz ich zdrowie.

r e k l a m a

Brak startera stresuje cielęta

Aby utrzymać świeżość i jakość paszy starterowej i zminimalizować ilość odpadów, wielu hodowców skarmia starter w małych ilościach, zwłaszcza gdy jest on dopiero wprowadzany do diety młodych zwierząt. Jak zaznacza specjalista od cieląt i jałówek, Sam Leadley, brak dostępnej paszy i puste wiaderka są dla cieląt sygnałem, żeby jadły więcej przy następnym karmieniu. Przez to dochodzi do wytworzenia nawyku jedzenia rzadko, ale w większych ilościach. Takie zachowanie u dorosłych mlecznic, może mieć konsekwencje w postaci:

  • Obniżenia pH żwacza po posiłkach
  • Zmniejszonego wydzielania śliny, co prowadzi do zmniejszonego buforowania zawartości żwacza
  • Zwiększonej częstotliwości występowania u krów subklinicznej kwasicy żwacza (SARA)
  • Zwiększonej liczby kulawizn w stadzie z subklinicznej kwasicy
  • Nieoptymalnego trawienia błonnika ze względu wysokie pH w żwaczu, które ogranicza wzrost populacji fibrolitycznych bakterii
  • Zmniejszenia produkcji tłuszczu w mleku
  •      Zwiększonej częstości występowania przemieszczeń trawieńca

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zródło: Bovine Veterinarian
Fot. Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaki starter wybrać dla cieląt?

Starter dla cieląt musi być smaczny, aby w jak największej ilości był pobierany. Smaczny starter oznacza także mniejszy stres podczas odsadzenia cielęcia, a wszystkie te czynniki przekładają się na lepsze przyrosty masy ciała, zdrowsze zwierzęta, a co za tym idzie, większą wydajność mleczną w przyszłości.

czytaj więcej

Jaka jest minimalna dawka startera dla cieląt w okresie odsadzenia?

Bardzo duży wpływ na poprawę odporności cieląt w okresie odsadzenia odgrywa ilość pobranego w tym czasie startera. W momencie odsadzenia cielę powinno pobierać przynajmniej 1 kg tej paszy dziennie, a najlepiej 1,5 kg.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)