Jak zagwarantować paszy dobrą strukturę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zagwarantować paszy dobrą strukturę?

01.03.2022autor: Andrzej Rutkowski

Często występuje sytuacja, że dawka pokarmowa dobrze zbilansowana pod względem białkowym i energetycznym, na papierze wygląda bez zarzutu, natomiast w praktyce występują problemy na tle żywieniowym. Dzieje się tak ponieważ nie posiada ona odpowiedniej struktury i żwacz nie pracuje prawidłowo.

Strukturę dawki pokarmowej budować na słomie czy sianie?

Fizycznie efektywne włókno NDF, czyli peNDF ma duży wpływ na pracę żwacza i decyduje o strukturze dawki pokarmowej. Dla siana peNDF wynosi 53,9% s.m., a przy sieczce słomy o długości 5–7 cm 100% jej NDF to peNDF wynoszący 73% s.m.

r e k l a m a
Zatem jak budować strukturę dawki pokarmowej, czy lepsza w tym celu jest słoma, czy może siano? Na to pytanie odpowiadają wyniki doświadczenia. W I grupie krowy otrzymywały 15 kg siana i 6,5 kg śrutowanego ziarna kukurydzy, zaś te z II grupy żywiono sianem – 9 kg, słomą – 3 kg i śrutowanym ziarnem kukurydzy – 9,5 kg. W II grupie było zdecydowanie więcej skrobi.

Słoma działa lepiej na strukturalność dawki pokarmowej

Pobranie peNDF w I grupie wyniosło 5,29 kg, skrobi 3,80 kg, a całkowity czas przeżuwania wyniósł 751 minut. Z kolei w II grupie krowy pobrały 3,78 kg peNDF, 5,46 kg skrobi, a przeżuwanie trwało 803 minuty. Pomimo że w drugiej grupie krowy pobrały więcej skrobi, a mniej peNDF, to przeżuwanie trwało dłużej. Świadczy to o lepszym działaniu słomy na strukturalność dawki pokarmowej w stosunku do siana. Zatem zarówno siano, jak i słoma będą wpływać na polepszenie struktury zbyt rozdrobnionego TMR-u, jednak słoma bardziej wydłuży czas przeżuwania, a więc wolniej treść będzie przechodziła przez żwacz. Słoma również bardziej podrażni ślinianki krów, prowadząc do produkcji dużych ilości śliny posiadającej właściwości buforujące.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 08/2022 na str. 55. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Otłuszczenie u krów – początek błędnego koła

Obniżona skuteczność unasienniania może prowadzić do zbyt długiego okresu międzywycieleniowego. Krowy takie są w momencie zasuszania przekondycjonowane (wartość BCS wynosi powyżej 4,0).

czytaj więcej

Sztuczna inteligencja pozwoli monitorować dobrostan krów

Dzięki sztucznej inteligencji, kamerom i skanowaniu 3D, hodowcy bydła (ale też i trzody) mogą poznać nastrój i samopoczucie swojego stadka. To odkrycie naukowców z Bristol Robotics Lab przy University of the West of England.

czytaj więcej

Jakie zalety u krów rasy polskiej czerwonej cenią rolnicy z Mazowsza?

Choć bydło polskie czerwone należy do małego kalibru, to poród zdrowej cieliczki ważącej zaledwie 10 kg jest dużą rzadkością, nawet w tej rasie. Właśnie taka drobinka przyszła na świat w gospodarstwie Anety i Jana Jastrzębskich, a ich synowie jeden przez drugiego noszą cieliczkę na rękach i żartują, że to czysta przyjemność.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)