Jak uniknąć zaburzeń gospodarki wapniowej u bydła mlecznego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak uniknąć zaburzeń gospodarki wapniowej u bydła mlecznego?

06.09.2019

Trudne porody, opóźnienia w inwolucji macicy oraz zatrzymanie łożyska, to konsekwencje wystąpienia subklinicznej hipokalcemii. Wskutek niedoboru wapnia zmniejsza się kurczliwość mięśni, w tym przedżołądków i trawieńca, przez co zmniejsza się apetyt krów, a stąd już krótka droga do pojawienia się np. ujemnego bilansu energii czy ketozy.

Skuteczne zapobieganie klinicznej i subklinicznej hipokalcemii polegać powinno na przestrzeganiu kilku zasad żywieniowych.

r e k l a m a

Obniż zawartość wapnia i potasu w diecie

W okresie przygotowawczym do porodu należy stosować dietą niskowapniową i niskopotasową. Struktura dawki, zawartość włókna surowego i węglowodanów powinna być optymalna. Problemem w tej kwestii jest jednak ustalenie dawki pokarmowej z niską zawartością Ca i K, szczególnie w stadach żywionych sianem z lucerny i koniczyny lub kiszonką z koniczyny.

W oborach, gdzie zmniejszenie Ca i K w dawce jest niemożliwe, należy stosować dodatek kwaśnych soli, które zwiększają zawartość anionów w diecie. Poprzez osiągnięcie podwyższonego stężenia anionów wzbudzamy jednak powstanie nieznacznej kwasicy metabolicznej, która wpływa na zwiększenie mobilizacji wapnia z układu kostnego. Głównym źródłem anionów mogą być chlorki lub siarczki, szczególnie zaś dobrze przyswajalne są chlorki w dawce opartej na ziarnach soi. Nasilenie powstającej kwasicy metabolicznej należy kontrolować przez np. pomiar pH moczu, które w takim przypadku powinno wynosić 6–6,8. Kwasica metaboliczna trwająca u krów przez 3 dni jest wystarczająca do uregulowania procesów równowagi wapnia w organizmie i zapobiega występowaniu porażenia poporodowego.

Propionian wapnia też pomoże

Skutecznym sposobem zapobiegającym hipokalcemii jest także podawanie krowom łatwo przyswajalnych związków wapnia, tak w okresie okołoporodowym, jak i w laktacji. Można podawać propionian wapnia w dawce 100–150 na krowę dziennie, w okresie na 10 dni przed porodem, do 10–20 dni po porodzie. Innym, bardzo przydatnym w tym okresie związkiem jest chlorek wapnia, ale tylko w postaci żelu (bo jest najchętniej pobierany przez zwierzęta), który może być stosowany zarówno przed, jak i po porodzie.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny bydła spadają, ale przybywa krów – jest ich ponad 6 mln sztuk

Pogłowie bydła wzrosło w Polsce o 1,5% i to pomimo niższych cen skupu bydła. Znacznie spadł import i eksport bydła. Jaka była średnia cena skupu żywca wołowego, a ile płacono w skupie za mleko? 

czytaj więcej

Kontrola TMR-u i podział na grupy żywieniowe wyeliminowały choroby metaboliczne u krów

Wprowadził podział krów na 5 grup żywieniowych, co zwiększyło pracochłonność, ale jak podkreśla, zyskał znacznie więcej. Wyeliminował choroby metaboliczne okresu okołoporodowego, a krowy przestały się zatuczać.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)