Jak rolnicy z Lubelskiego obniżają koszty produkcji mleka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rolnicy z Lubelskiego obniżają koszty produkcji mleka?

03.11.2022autor: Ireneusz Oleszczyński

Wysokie koszty produkcji mleka wymuszają oszczędności,by utrzymać rentowność produkcji mleka w ryzach. Monika i Jarosław Chryciowe obniżają koszty poprzez wypas zwierząt na pastwiskach. Do niezbędnego minimum ograniczyli też ilość stosowanych nawozów.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak rolnikom udaje się utrzymać opłacalność produkcji mleka 
  • Co było najtrudniejszym elementem powrotu do produkcji mleka po latach?
  • Co jest bardziej opłacalne - krowy mleczne czy opasy?

Hodowcy powrócili do produkcji mleka

Kilkanaście lat temu produkcję mleka – z powodu niskiej opłacalności – zlikwidowaliśmy, by powrócić do niej 4 lata temu. Hodowlę reaktywowaliśmy w starej oborze, a w 2018 r. na pobliskiej działce rozpoczęliśmy budowę wolnostanowiskowej obory (30 x 15 m) na 80 sztuk bydła, którą zasiedliliśmy rok później – informuje Jarosław Chryć.

– Po jednej stronie znajduje się 30 miejsc dla krów dojnych. Po drugiej boksy dla cieląt, jałówek oraz bydła opasowego. Do doju wykorzystujemy dojarkę przewodową, a mleko przechowujemy w schładzalniku o poj. 1200 l. Dlaczego dojarka, a nie hala udojowa? Po pierwsze, zakup hali wiązałby się z dużym wydatkiem, który przy obsadzie 20 krów uzasadnienia ekonomicznego nie ma. Nie wykluczamy jednak, że w przyszłości zdecydujemy się na zainstalowanie hali – dodaje pani Monika.

r e k l a m a

Najtrudniejszym momentem powrotu do produkcji mleka był etap budowania stada

Stado Chryciów liczy 80 sztuk, w tym 20 krów dojnych, 20 jałówek oraz 40 opasów, które sprzedawane są w partiach po 5–10 sztuk, w wadze ok. 800 kg. Docelowo rolnicy chcieliby zwiększyć ilość krów dojnych do 30. Reaktywację hodowli bydła mlecznego państwo Chryciowe rozpoczęli od zakupu 3 krów.

Budowa stada była najtrudniejszym elementem powrotu do produkcji mleka, pochłaniająca dużo czasu i energii. Jeździliśmy po okolicznych hodowcach i kupowaliśmy co było na sprzedaż – mówi pan Jarosław.

– Za niektóre sztuki płaciliśmy po 6–7 tys. złotych. Dochowaliśmy się już 16 jałówek, które w przyszłym roku zastąpią najmniej wydajne krowy. Większość zakupionych krów to rasa hf, mamy też kilka mieszańców z rasą simental mleczny i montbeliarde. Docelowo chcielibyśmy, by połowę stada stanowiły czystorasowe hf-y, a drugą wspomniane mieszańce. Kilka miesięcy temu mąż ukończył kurs inseminatorski, więc sam inseminuje bydło dobranym przez siebie do konkretnej sztuki nasieniem. Za główne kryterium doboru rozpłodników w pierwszej kolejności bierzemy poprawę mleczności – uzupełnia hodowczyni.

Stado utrzymywane jest w wolnostanowiskowej oborze zasiedlonej w 2019 r.

  • Stado utrzymywane jest w wolnostanowiskowej oborze zasiedlonej w 2019 r.

Docelowo chciałabym mieć więcej mieszańców, których mleko ma większą zawartość tłuszczu i białka. W ubiegłym roku w stadzie dominowały mieszańce i było to wyraźnie widać po parametrach mleka. W bieżącym doimy więcej hf-ów i zaobserwowałam spadek zawartości tłuszczu i białka – mówi hodowczyni.

Najlepszy sposób na oszczędności w gospodarstwie? Żywienie pastwiskowe i ograniczenie stosowania nawozów do minimum

Stado Chryciów od maja do końca września ma nieograniczony dostęp do trwałych użytków zielonych, dzięki czemu zwierzęta mają zapewniony ruch, a rolnicy zużywają mniej pasz. Dodatkowo krowy dokarmiane są śrutą zbożową, kiszonką z kukurydzy lub wysłodkami buraczanymi. W okresie zimowym, do wozu paszowego firmy VBT o poj. 10 m3 trafia sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, niewielka ilość pasz treściwych, które rolnicy sporządzają w gospodarstwie wykorzystując własne ziarno oraz zakupione koncentraty, premiksy oraz dodatki witaminowo-mineralne.

W okresie wiosenno-jesiennym zwierzęta przebywają na pastwiskach

  • W okresie wiosenno-jesiennym zwierzęta przebywają na pastwiskach

Taką dawkę TMR otrzymuje całe stado. Ponadto krowy mleczne otrzymują pełnoporcjowe pasze treściwe pochodzące z zakupu, śrutę zbożową oraz lucernę. Uzupełnieniem diety są drożdże i kreda.

Rolnicy zapytani o opłacalność hodowli bydła i produkcji mleka odpowiedzieli.

Przy wysokich kosztach produkcji o opłacalności coraz trudniej jest mówić, a największe koszty generują ceny nawozów i paliwa. Owszem, produkcja mleka jest u nas rentowna, ale tylko dlatego, że nie liczymy własnej pracy i ograniczyliśmy do niezbędnego minimum ilość stosowanych nawozów i stosujemy żywienie pastwiskowe – informuje hodowca.

Jeśli mówimy o opłacalności, to warto wspomnieć o opasach. Niedawno liczyliśmy z mężem, co się nam bardziej opłaca: utrzymywać opasa czy krowę mleczną. Wyliczenia jasno wskazały, krowę mleczną o wydajności przynajmniej. 6 tys. kg mleka rocznie, dlatego też zaczynamy zwiększać ich pogłowie – na zakończenie dodała Monika Chryć.

Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński

autor Ireneusz Oleszczyński

Ireneusz Oleszczyński

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik z Lubelskiego sprawdził sprzedawcę ciągnika, mimo to stracił 50 tys. zł. Jak do tego doszło?

Rolnik z pow. tomaszowskiego w woj. lubelskim chciał kupić przez internet ciągnik. Po przelaniu prawie 50 tys. zł okazało się, że padł ofiarą oszustów. Rolnik sprawdzał sprzedawcę, a mimo to stracił pieniądze. W jaki sposób działali oszuści?

czytaj więcej

Mieszkańcy wsi na Podkarpaciu cierpią przez smród z zakładu Saria. Kiedy to się zmieni?

Zakład przetwarzający w Przewrotnem odpady pochodzenia zwierzęcego wciąż nie ma kompletu zgód pozwalających dokończyć instalację antyodorową. Wiele jednak wskazuje, że proces ich uzyskiwania jest na ostatniej prostej. Kiedy instalacja może ruszyć?

czytaj więcej

Pod Lublinem rolnik zaorał drogę i przepadł. Szuka go policja

W poniedziałek wieczorem służby dostały informację, że w ciągniku stojącym na polu w Zemborzycach Podleśnych znajduje się nieprzytomny mężczyzna, który wcześniej… zaorał asfaltową drogę. Co zobaczyli ratownicy po dotarciu na miejsce?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)