Jak robot udojowy zmienił życie rolników z Łaszewa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak robot udojowy zmienił życie rolników z Łaszewa?

06.03.2021

Minęło 6 lat odkąd Elżbieta i Zbigniew Ogrodniczakowie zasiedlili nowo wzniesioną wówczas, wolnostanowiskową oborę dla krów produkcyjnych. Po roku użytkowania obiekt miał już pełną obsadę. Po dwóch latach obora została w pełni zautomatyzowana.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak głęboka ściółka wpływa na zdrowie i samopoczucie zwierząt
  • Jak zmieniła się praca na gospodarstwie po zautomatyzowaniu doju

Dwa lata czekania na wymarzone roboty udojowe

Kiedy postanowiliśmy, że wybudujemy nową oborę, byliśmy całkowicie przekonani co do zrobotyzowanego systemu doju – wyjaśniał Zbigniew Ogrodniczak. – Inwestycja w robot oznaczała jednak ogromny wydatek, na który chcieliśmy się finansowo przygotować. Postanowiliśmy więc poczekać na nowy PROW z dofinansowaniem, obok robota udojowego wyposażyć również oborę w robot do czyszczenia rusztów i podgarniania paszy na stole paszowym.
Jak postanowiła rodzina Ogrodniczaków, tak też uczyniła i kiedy w lutym br. odwiedziliśmy gospodarstwo hodowców, z nieskrywaną satysfakcją oprowadzali nas po w pełni zautomatyzowanej oborze, którą wyposażyła firma Lely.

r e k l a m a
Determinacja hodowców w tym zakresie była ogromna. Na tyle, że przez blisko dwa lata w bezuwięziowej oborze doili krowy – nie jak to zazwyczaj bywa na hali udojowej – ale za pomocą dojarki przewodowej, przeniesionej ze starej obory i zamontowanej przy stole paszowym, a proces doju ułatwiała zatrzaskowa drabina paszowa.


Słoma nade wszystko

Obora państwa Ogrodniczaków to budynek o wymiarach 32x22 metry, który posiada bezsłupową, stalową konstrukcję nośną. Część legowiskową zaplanowano tutaj na głębokiej ściółce, która wymieniana jest co 3–4 miesiące. Z części legowiskowej zwierzęta przechodzą schodkami na rusztowy korytarz spacerowy, który czyszczony jest przez robot Discovery. Przy jednej ze ścian podłużnych zaplanowano korytarz paszowy, na którym pracuje z kolei robot do podgarniania paszy Lely Juno.

Hodowcy, pomimo większego nakładu pracy, z wybranego systemu utrzymania krów są całkowicie zadowoleni.

Najbardziej przyjazna zwierzętom głęboka ściółka zapewnia doskonały komfort wypoczynku i – w naszej opinii – wpływa na zdrowie i długowieczność krów, czego najlepszym dowodem jest fakt, że w naszej oborze krowy dojone są średnio przez 5–6 laktacji. Jesteśmy przekonani, że gdyby stado utrzymywane było na rusztach, nie mielibyśmy tak długiego okresu użytkowania – podkreślił Radosław Ogrodniczak.

Głęboka ściółka oznacza duże ilości obornika, który jest istnym dobrodziejstwem dla uprawianych przez nas gleb, w większości V i VI klasy. Bez obornika niewiele byśmy z nich zebrali. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku ze względu na duże zapasy kiszonki w ogóle nie uprawialiśmy kukurydzy. Po prostu obornik robi swoje.

Najwyższy dobrostan krów wypoczywających na głębokiej ściółce oraz efekty nawożenia obornikiem z nawiązką rekompensują konieczność zakupu dużych ilości słomy (rocznie zużywa się tutaj około 1600 bel).


  • Testowany wcześniej w gospodarstwie robot do podgarniania paszy pozostał w oborze na stałe
  • Jedną z codziennych czynności wykonywanych przy robocie jest czyszczenie lasera
  • Utrzymywanie krów w systemie głębokiej ściółki – w opinii hodowców – zapewnia zwierzętom najwyższy dobrostan oraz wysokie plony na glebach V i VI klasy

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Obory

Czy robot udojowy dobrze doi krowy?

Dój jest stymulatorem wzrostu produkcji. Zjawisko to jest znane od dawna. Niestety, przy tradycyjnym rozwiązaniu doju tj. na stanowisku lub w hali udojowej, nie jest niemożliwa indywidualna regulacja odstępów czasu między dojami – podkreśla prof. Stanisław Winnicki z ITP w Poznaniu. Poniżej przedstawiamy opracowaną przez niego analizę wybranych wyników z jednej z obór z automatycznym systemem doju.

czytaj więcej

Hala czy roboty? Który system doju sprzyja lepszej kontroli zwierząt?

Producenci mleka planując budowę nowej obory muszą wybrać system doju. Jedni decydują się na roboty udojowe chcąc do minimum ograniczyć pracę, inni, jak Hubert Kirchniawy, na halę udojową, która – jak mówi – sprzyja dokładnej obserwacji krów.

czytaj więcej

Jakie wady i zalety mają roboty udojowe?

Roboty mają swoje wady i zalet - takiego zdania są Emilia i Marcin Wiechnowie, którzy doświadczenie z automatycznym dojem mają niemałe. Pierwszy robot trafił bowiem do gospodarstwa 6 lat temu. W ubiegłym roku dołączył do niego kolejny. Hodowcy cenią urządzenia przede wszystkim za wyeliminowanie żmudnej pracy przy doju krów, ale...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)