Jak przygotować materac słomiano-wapienny dla krowy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przygotować materac słomiano-wapienny dla krowy?

16.02.2022autor: Beata Dąbrowska

Zapewnienie komfortowego miejsca odpoczynku krów to jeden z elementarnych warunków ich dobrostanu. W ostatnich latach popularność zyskały m.in. słomiano-wapienne materace, które – co potwierdza wielu hodowców – są dla obór bezuwięziowych również bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak przygotować materac słomiano-wapienny dla krowy?
  • Co jaki czas najlepiej uzupełniać materace w oborze?
  • Czym jest specjalne wapno do materacy słomiano-wapiennych?

Z czego składa się materac słomiano-wapienny i jak go przygotować?

Materac jest mieszaniną sieczki ze słomy, wody oraz specjalnego wapna, które oferuje już wiele działających na polskim rynku firm. Wykonanie takiego materaca jest bardzo proste i najczęściej odbywa się w wozie paszowym. Proces przebiega w dwóch etapach.

Zakładając materac od podstaw, na początku wykonujemy tzw. podkład, czyli warstwę składającą się z 3 komponentów w następujących ilościach: 100 kg słomy 400 kg wapna i około 200 l wody. Konsystencja takiej mieszaniny jest stosunkowo mokra, ale dzięki temu bardzo dobrze się ubija, na przykład zagęszczarką do betonu. Warstwa ta, w praktyce zakładana jest tylko raz i nigdy już jej nie zmieniamy. Jej grubość powinna wynieść około 90% grubości materaca.

Drugą warstwę stanowi mieszanina przeznaczona na dościelanie legowisk i tutaj proporcje z używanych komponentów są już nieco inne. I tak, na około 150 kg słomy dajemy około 300 kg wapna i około 200 l wody. Konsystencja tej mieszaniny nie jest zbyt mokra ani zbyt sucha. Tak przygotowanym miksem legowiska uzupełniamy w zależności od potrzeb, najczęściej co 2–3 tygodnie.

r e k l a m a

Czym jest specjalne wapno do materacy słomiano-wapiennych?

Wapno stosowane do wykonywania materacy słomiano-wapiennych jest mieszanką naturalnych składników wapna i magnezu i dodatkowo naturalnych składników mineralnych o wartości pH powyżej 12. Wszystkie stosowane składniki wapna są miałkie, dzięki czemu wapno i słoma łączą się ze sobą w stabilny i trwały materac. Powstałe w ten sposób podłoże zapewnia utrzymanie legowiska w stanie suchym, jest miękkie i zapewniające zwierzętom komfort odpoczynku.

Na legowiskach z materacem słomiano-wapiennym utrzymuje się wysokie pH – zwykle powyżej 10 – a w takim środowisku zahamowany jest rozwój większości groźnych patogenów

  • Na legowiskach z materacem słomiano-wapiennym utrzymuje się wysokie pH – zwykle powyżej 10 – a w takim środowisku zahamowany jest rozwój większości groźnych patogenów

Materace słomiano-wapienne są bardziej higieniczne

Ponadto badania potwierdziły, że zastosowanie materaca w bardzo dużym stopniu ogranicza liczbę komórek somatycznych w mleku. Bardzo wysokie pH hamuje rozwój groźnych wirusów bakterii i grzybów. Związki wapnia zawarte w takiej ściółce mają też właściwości dezynfekcyjne oraz częściowo absorbują uwalniany z odchodów amoniak, poprawiając tym samym mikroklimat w oborze. Odpoczynek na słomiano-wapiennym materacu sprawia, że łagodzone są objawy schorzeń racic takich jak: zapalenia koronek przy racicach oraz szpary międzyracicznej.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 07/2022 na str. 55. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Czy krowy są odpowiedzialne za globalne ocieplenie?

W 2020 roku podczas Targów FERMA w Łodzi odbyła się debata na temat roli jakże odkrywczych i błędnych wiadomości, jako że produkcja zwierzęca jest głównym powodem zmian klimatycznych. Niestety, ale mity te mają się całkiem nieźle i dziś.

czytaj więcej

Krowa Deri przekroczyła 200 tys. kg mleka życiowej produkcji

Deri jest pierwszą krową w Dolnej Saksonii i trzecią krową w Niemczech, która przekroczyła 200 tys. kg mleka swojej życiowej produkcji. To tylko dowodzi jak imponujący i daleko posunięty jest postęp hodowlany za naszą zachodnią granicą.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)