Jak ocenić jakość żywienia krów na podstawie kału?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak ocenić jakość żywienia krów na podstawie kału?

22.07.2020

Ocena kału to jeden z elementów prawidłowego zarządzania stadem, który dostarcza nam informacji o charakterze fermentacji w żwaczu i strawności pokarmu.

Wygląd kału jest cenną wskazówką podczas szukania błędów żywieniowych w swoim stadzie

Gdy pasza jest niewłaściwie fermentowana w żwaczu, duże jej ilości docierają do jelita cienkiego. Tempo pasażu treści pokarmowej przez przewód pokarmowy jest zbyt szybkie i treść pokarmowa opuszcza jelito cienkie niestrawiona i niewchłonięta. Gdy żywimy krowy dawkami ubogimi we włókno lub o nadmiernej ilości węglowodanów niestrukturalnych, to możemy spodziewać się wysokiej fermentacji w jelicie grubym. Wygląd kału może zatem dostarczyć nam wielu cennych informacji na temat prawidłowości żywienia. Oceniając kał należy uwzględnić jego kolor, konsystencję i zawartość. Kolor zależy od typu paszy, zawartości żółci, tempa pasażu i strawności.

r e k l a m a

Na co może wskazywać dany kolor i konsystencja odchodów?

Kał ciemnozielony powstaje przy żywieniu krów zielonką, brązowooliwkowy – gdy dawka zawiera duże ilości siana, z kolei kał żółtawo-oliwkowy powstaje przy żywieniu TMR-em. Kał ciemny, z widocznymi krwawymi wybroczynami wskazuje na krwawienie w przewodzie pokarmowym.

Konsystencja kału zależy od wilgotności paszy i czasu jej zalegania. Luźny kał może być wywołany: zatruciem, infekcją lub pasożytami, intensywną fermentacją węglowodanów, nadmiernym pobraniem białka, wysokim poziomem białka ulegającego degradacji w żwacza( np. poprzez skarmianie młodej zielonki), stresem (głównie cieplnym).

Struktura kału określająca ilość długich kawałków roślin oraz niestrawionych ziaren zbóż i kukurydzy, jest informacją dla hodowcy o warunkach fermentacji w żwaczu, technologii i prawidłowości przygotowania pasz oraz szybkości przechodzenia treści przez przewód pokarmowy. Analizę fizyczną kału możemy wykonać na sitach kałowych, a gdy takowych nie posiadamy, na zwykłych sitkach.


Zmiany w wyglądzie kału możemy zaobserwować już po upływie 12 godzin od popełnionego błędu żywieniowego
  • Zmiany w wyglądzie kału możemy zaobserwować już po upływie 12 godzin od popełnionego błędu żywieniowego

Ocena próbki kału

Próbkę kału (najlepiej od każdej krowy z osobno) przepłukujemy silnym strumieniem wody, po czym wyciskamy jej nadmiar, ważymy i oceniamy. W kale zdrowej krowy powinno być nie więcej niż 12% niestrawionych składników paszy. Jeżeli pojawią się wątpliwości co do poprawności wykonanej oceny, można dodatkowo zmierzyć pH kału. Jego prawidłowa wartość wynosi 6,7–7.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ciekawska krowa przyszła na... komendę policji [FILM]

Komisariat policji w Doomadgee odwiedził dość nietypowy petent. Funkcjonariuszy odwiedziła krowa. Policjanci zastanawiali się czy jałówka przyszła zapłacić podatek lub mandat. Podobnie ciekawskie zwierzęta mamy także w Polsce.

czytaj więcej

Mona – niezwykła krowa z Podhala, która 2 krotnie urodziła bliźniaki, a teraz TROJACZKI

Narodziny trojaczków to niezwykłe wydarzenie dla każdego hodowcy. Tym bardziej, jeśli poród dotyczy wyjątkowej krowy, która już wcześniej dwukrotnie miała bliźnięta. W ten sposób złotymi zgłoskami zapisała się Mona z obory rodziny Galarowiczów z Podhala.

czytaj więcej

Jakie oświetlenie w oborze zainstalować, aby poprawić wydajność krów?

O tym, jak ogromną rolę odgrywa poprawne oświetlenie w oborze przekonuje się coraz większa grupa hodowców. Zwiększona aktywność krów, przekładająca się na wyższą wydajność, lepsze parametry rozrodu, a także poprawa zdrowia i rozwoju cieląt, to najważniejsze atuty płynące z zapewnienia naszym zwierzętom oświetlenia dopasowanego do ich potrzeb.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)