Mona – niezwykła krowa z Podhala, która 2 krotnie urodziła bliźniaki, a teraz TROJACZKI
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mona – niezwykła krowa z Podhala, która 2 krotnie urodziła bliźniaki, a teraz TROJACZKI

19.07.2020

Narodziny trojaczków to niezwykłe wydarzenie dla każdego hodowcy. Tym bardziej, jeśli poród dotyczy wyjątkowej krowy, która już wcześniej dwukrotnie miała bliźnięta. W ten sposób złotymi zgłoskami zapisała się Mona z obory rodziny Galarowiczów z Podhala.

Dziewięć cieląt w pięciu porodach

Mona to 7-letnia krowa rasy simentalskiej, mocnej budowy, a jednocześnie o dobrej mleczności, skupiająca w sobie esencję rasy w typie ogólnoużytkowym. W pięciu porodach dała swoim właścicielom aż 9 zdrowych cieląt, rodząc bliźniaki w roku 2017 (dwa buhajki) oraz w roku 2019 (dwie cieliczki), a ponadto całkiem niedawno, bo 19 czerwca br., trojaczki (dwie cieliczki i jednego buhajka). Pozostałe dwa porody były pojedyncze. Jej średnia wydajność za 305 dni laktacji wynosi 7 052 kg, co jak na rasę simentalską jest dobrym wynikiem.

r e k l a m a

Cielna od pierwszego razu

Pierwsza cieliczka przyszła na świat bez problemu, a potem zdziwiliśmy się, że jest jeszcze tyle nóg i baliśmy się sami ingerować, dlatego wezwaliśmy specjalistyczną pomoc w osobie lekarza weterynarii Stanisława Antolca. Szybko przybył na miejsce i udzielił fachowej pomocy. Wszystkie trzy cielęta od razu po porodzie były w bardzo dobrej kondycji – relacjonowała Irena Galarowicz. – Szkoda tylko, że nie są to trzy cieliczki, bo byłyby to idealne kandydatki do dalszego chowu. Możliwe, że któraś dorównałaby matce – kontynuowała hodowczyni. Należy pamiętać, że u bydła przy ciąży mnogiej różnopłciowej urodzone osobniki w ponad 90% bywają bezpłodne z racji niewykształconych w pełni narządów płciowych.

Mona nie tylko rodzi znacznie więcej cieląt niż przeciętna krowa, nie tylko jest długowieczna i wysokowydajna jak na rasę simental, ale również odznacza się bardzo dobrą płodnością. W większość ciąż zaszła już po pierwszym zabiegu inseminacji, tak było i tym razem, a unasienniał ją od lat współpracujący z gospodarstwem inseminator Krzysztof Obszyński. Ojciec trojaczków to niemiecki buhaj Wastl z oferty Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnem.


Simental wygrywa z hf-em

Główną paszą podawaną zimą jest siano zbierane luzem i sianokiszonka w balotach, a latem młoda zielonka pastwiskowa zasobna w białko, pobierana podczas wypasu. Kwatery są użytkowane na zmianę w sposób kośno-pastwiskowy.

W oborze są dwie rasy bydła: simentalska w typie mlecznym oraz hf odmiany czerwono-białej. Z racji trudnych górskich warunków i lepszego przystosowania do wypasu, ta pierwsza powoli wypiera delikatniejszego i wymagającego lepszego żywienia hf-a.

Holsztyno-fryzy to krowy bardzo wydajne, typowo mleczne, ale zbyt delikatne na nasze górskie warunki. Często zapadają na choroby skóry, zwłaszcza po ulewnych deszczach lub gradzie. Natomiast mniej wydajny simental jest krową bardzo mocną, zdrową, idealną do górskiego wypasu. To co cieszy, to duży postęp w hodowli simentala i dziś w inseminacji jest dostępne nasienie buhajów, których córki dają znacznie więcej mleka niż było to jeszcze kilka lat temu – wyjaśniła Irena Galarowicz, dodając, że właśnie z tych względów simental będzie wypierał w ich oborze czerwono-białego hf-a. Obecnie hodowcy w tym celu stosują krzyżowanie krów hf z rasą simentalską.


Smakowita mieszanka

Zauważyliśmy, że krzyżówki hf-a z simentalem są znacznie zdrowsze, o lepszej kondycji w stosunku do czystorasowego hf-a. Ponadto hf wymaga w dawce żywieniowej dużej ilości paszy treściwej oraz specjalistycznych dodatków żywieniowych, natomiast simental lepiej wykorzystuje pasze gospodarskie. Niemniej, wszystkie krowy dostają takie pasze jak: mielone ziarno kukurydzy, wysłodki buraczane, otręby oraz dodatek mineralno-witaminowy. Są nimi dokarmiane w oborze. Aby podnieść w dawce zawartość włókna, podajemy też siano i sieczkę słomy. Są to pasze zadawane przez okrągły rok. Zimą zielonka pastwiskowa zastępowana jest sianokiszonką. Bydło korzysta z pastwisk od maja do końca października – powiedziała Irena Galarowicz.


  • Julian Galarowicz gospodaruje wraz z siostrami Ireną (pierwsza z lewej) oraz Marią we wsi Łopuszna (gm. Nowy Targ). Całość użytkowanego areału to łąki i pastwiska, w tym 5 ha własnych i 15 ha dzierżawy. Hodowcy utrzymują 18 krów i 4 jałówki, w tym 5 krów rasy simentalskiej i 13 krów rasy hf odmiany czerwono-białej. Mleko dostarczają do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Radomsko– oddział w Nowym Targu.
Pracochłonną w przygotowaniu, ale smakowitą i bardzo dobrze pobieraną przez krowy jest mieszanka wysłodków buraczanych, dodatku mineralno-witaminowego oraz sieczki ze słomy. Wysłodki kupowane są w postaci suchej granulowanej, po czym hodowcy je namaczają i mieszają z pozostałymi składnikami.

Obora podpatrzona w Austrii

Ocenę użytkowości mlecznej Galarowiczowie prowadzą już od kilkunastu lat. Średnia wydajność z obory uwzględniając obie rasy oscyluje w granicach 7 tys. kg mleka. Średnia od samych hf-ów to prawie 8 tys. kg. Część simentalek daje w 305 dni laktacji tyle co Mona, czyli 7 tys. kg mleka, przy czym są jeszcze takie, które produkują w granicach 5–6 tys. kg.

Mleko trafia do schładzalnika o pojemności 600 l, a sama obora została zmodernizowana na styl austriacki w roku 1997, kiedy to Julian Galarowicz wrócił z Austrii, gdzie przez 3 miesiące pracował w jednym z tamtejszych gospodarstw.

Brat podpatrzył austriackie rozwiązania i wdrożył je u nas w gospodarstwie i od tego czasu można mówić o towarowej produkcji mleka. Gdy tylko wrócił z Austrii, zmodernizowaliśmy oborę i zwiększyliśmy kilkakrotnie pogłowie bydła. Wtedy zapoczątkowaliśmy bezpośredni odbiór mleka z gospodarstwa – oznajmiła Irena Galarowicz.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

To nie krowy odpowiadają za globalne ocieplenie

Media, szczególnie te popularne, lubią sensacje, dlatego często pojawiają się w nich różnego rodzaju zaskakujące, czasami wręcz nawet szokujące wiadomości. Jednym z takich przykładów jest „rewelacyjna” wiadomość, że głównym winowajcą postępującego ocieplenia na świecie są... krowy.

czytaj więcej

Jak ocenić jakość żywienia krów na podstawie kału?

Ocena kału to jeden z elementów prawidłowego zarządzania stadem, który dostarcza nam informacji o charakterze fermentacji w żwaczu i strawności pokarmu.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)