Jak obniżyć koszty produkcji mleka poprzez żywienie krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak obniżyć koszty produkcji mleka poprzez żywienie krów?

20.02.2023autor: Paweł Mikos

Żywienie krów stawni nawet do 60% kosztów produkcji mleka. Przy spadających cenach mleka w skupie odpowiednie zarządzanie żywieniem krów jest niezbędne, aby rolnik uzyskał zysk ze produkcji mleka. Jak tego dokonać? Odpowiedź na to pytanie rolnicy poznają podczas Forum Mleka, które odbędzie się 1 marca.

Forum Mleka odbędzie się 1 marca w hotelu Via Baltica w Grzymałach Szczepankowskich koło Łomży. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum będzie „Przyszłość produkcji mleka: opłacalność, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów”.

r e k l a m a

Odpowiednie żywienie krów wpływa na zdrowie i wydajność mleczną stada

Pierwsza z sesji Forum będzie dotyczyć właśnie żywienie krów mlecznych. W jej pierwszej części prof. Zygmunta M. Kowalskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie będzie wskazywać na punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów wysokowydajnych i w jaki sposób poprzez ich żywienie można wpływać na te parametry stada.

Z kolei Michał Brzozowski z firmy Magia skupi się na subklinicznej i klinicznej hipokalcemii u krów mlecznych. Nieprawidłowe żywienie może wpływać nie tylko na spadek wydajności mlecznej krów, ale pociąga za sobą inne problemy zdrowotne krowy jak chociażby zatrzymanie łożyska czy obniżenie rozrodu w stadzie krów.

Żywienie krów podczas Forum Mleka

Jak zadbać o odpowiednią paszę z własnych użytków zielonych?

Druga sesja podczas Forum będzie dotyczyć użytków zielonych, które nierozerwalne są związane także z tematem żywienia krów. Podczas tej część spotkania prof. Piotr Goliński, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie podpowiadać jak rolnicy mogą uzyskać wysoki plon z użytków zielonych w czasie suszy. Ekspert będzie także wskazywać w jaki sposób odpowiednio przygotować kiszonki z traw i lucerny i obniżyć koszty dawki pokarmowej.

Przemysław Sowul z firmy Sowul&Sowul będzie opowiadał o lucernie, która pozwala znacznie obniżyć koszty drogich komponentów białkowych, jak chociażby śruty sojowej i rzepakowej, ponieważ lucerna ma wysoką zawartość białka. Istotnym zagadnieniem w przypadku stosowania lucerny będzie także kwestia jej wpływu na rozród krów mlecznych.

Natomiast Piotr Cebeliński z Samaszu będzie podpowiadać jak odpowiednio dobrać maszyny zielonkowe i jak je ustawić podczas zbioru plonu z użytków zielonych.

Jak zadbać o odpowiednią paszę z własnych użytków zielonych?

Oto pełen harmonogram Forum Mleka:

  • Sesja I: Żywienie krów mlecznych
    • Żywienie wysokowydajnych krów – punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu – prof. Zygmunt M. Kowalski, UR w Krakowie;
    • Hipokalcemia u krów mlecznych – początek wielu problemów – Michał Brzozowski, firma Magia.
  • Sesja II: Użytki zielone
    • Jak uzyskać wysoki plon z użytków zielonych w czasie deficytu wody? – prof. Piotr Goliński, UP w Poznaniu;
    • Lucerna jako przykład zmiany w żywieniu bydła i jej wpływ na rozród – Przemysław Sowul, Sowul & Sowul;
    • TUZ naturalną „fabryką” pasz gospodarskich. Maksymalizacja efektów – Piotr Cebeliński, Samasz.
  • Sesja III: Zdrowie krów
    • Choroby wymienia kosztują: ile tracisz na wysokiej liczbie komórek somatycznych? – dr Sebastian Smulski, UP w Poznaniu;
    • SenseHub – efektywna komunikacja z twoim stadem – dużo więcej niż wykrywanie rui – Bartosz Bąk, MSD.
  • Sesja IV: Utrzymanie i dobrostan
    • Stres cieplny: wentylacja i chłodzenie w oborach dla krów i cieląt – prof. Piotr Wójcik, IZ – PIB Balice;
    • Automatyzacja gospodarstwa rodzinnego – Marcin Wasilewski, DeLaval.
  • Sesja V: Perspektywy na rynku mleka
    • Debata ekspercka przedstawicieli podmiotów skupowych i przetwórców mleka

Zapisz się już teraz i zarezerwuj sobie wstęp na Forum Mleka

Udział w Forum Mleka to koszt 300 złotych od osoby. Jednak Prenumeratorzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” oraz „Elity Dobrego Hodowcy ”otrzymują 50% rabat.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz możliwość zapisu znajdziecie na stronie: mleko.tygodnik-rolniczy.pl. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy automatyzacja rodzinnego gospodarstwa mlecznego opłaca się?

Rolnikom produkującym mleko coraz trudniej znaleźć pracowników, którzy pomogliby im w gospodarstwie mlecznym. Dlatego coraz częściej rolnicy, także z tych małych i średnich gospodarstw, zastanawiają się na wprowadzeniem robotów do obory. Jak to odpowiednio zrobić i czy się to opłaca? To jeden z tematów jakie będzie dokładnie omówiony podczas Forum Mleko, które odbędzie się już 1 marca pod Łomżą.

czytaj więcej

Wygraj folię do sianokiszonki o wartości 7 tys. złotych

Mamy dla Was konkurs z cenną nagrodą, w którym zarówno zadania, jak i nagroda są dla prawdziwych rolników. Główna nagroda to aż 15 rolek folii do sianokiszonki o wartości 7000 zł. Jakie zadania trzeba rozwiązać, aby wygrać?

czytaj więcej

Gdzie ceny mleka spadły najbardziej?

Według szacunków GUS, średnio w Polsce ceny mleka w skupie ostatnio spadły o 30 groszy. Jednak rozbieżność spadków jest ogromna od 17 do aż 40 groszy. W którym województwie ceny mleka najbardziej spadły. Jakie były stawki za mleko w każdym regionie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)