Wszystkich rolników zajmujących się produkcją mleka zapraszamy do udziału w Forum Mleko, którego hasłem przewodnim będzie „Przyszłość produkcji mleka: opłacalność, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów”. Forum odbędzie się 1 marca w hotelu Via Baltica w Grzymałach Szczepankowskich koło Łomży.
Jak ograniczyć liczbę komórek somatycznych w mleku?
Uczestnicy Forum mogą liczyć na wiele informacji i porad, które przydadzą się im na co dzień w gospodarstwie mlecznym. Całe spotkanie jest podzielone na pięć sesji tematycznych. Pierwsze dwie sesje będą dotyczyć żywienia krów oraz użytków zielonych.
Natomiast trzecia sesja dotyczy zdrowia krów. W jej trakcie będzie można dowiedzieć się w jaki sposób rolnicy mogą ograniczać liczbę komórek somatycznych w mleku, które powinny mieścić się w przedziale do 150 tys./ml. Ich znaczne przekroczenie może wskazywać na zakażenie drobnoustrojami i zapalenie wymienia. O tym jak zabezpieczyć swoje stado krów przed chorobami i poprawić jakoś mleka będzie opowiadać dr n. wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Natomiast Bartosz Bąk z firmy MSD będzie wskazywać jakie rozwiązania zastosować, aby efektywnie komunikować się ze swoim stadem i w ten sposób poprawić chociażby wykrywanie rui u krów.
Automatyzacja rodzinnego gospodarstwa mlecznego
W czwartej sesji Marcin Wasilewski z DeLaval będzie opowiadać jak może wyglądać automatyzacja gospodarstwa mlecznego prowadzonego przez rodzinę. W tej części Forum Mleko rolnicy będą mogli liczyć na informacje o tym jakie roboty mogą pomóc w pracy w gospodarstwie oraz na jakie ich rodzaj postawić w swoim wypadku. Ekspert DeLaval przybliży także informację o tym jak roboty i automatyzacja może podnieść efektywność produkcji mleka oraz na ile jest to opłacalne.
Z kolei prof. Piotr Wójcik z Instytutu Zootechniki – PIB Balice będzie wskazywać jak zaplanować odpowiedni system wentylacji w nowych oborach czy zmodyfikować go w tych już istniejących. Jest to o tyle istotne, że pozwala ograniczyć lub wyeliminować stres cieplny u krów a to może przełożyć się na uzyskanie więcej nawet do 3 litrów mleka od krowy dziennie.