Czy automatyzacja rodzinnego gospodarstwa mlecznego opłaca się?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy automatyzacja rodzinnego gospodarstwa mlecznego opłaca się?

26.02.2023autor: Paweł Mikos

Rolnikom produkującym mleko coraz trudniej znaleźć pracowników, którzy pomogliby im w gospodarstwie mlecznym. Dlatego coraz częściej rolnicy, także z tych małych i średnich gospodarstw, zastanawiają się na wprowadzeniem robotów do obory. Jak to odpowiednio zrobić i czy się to opłaca? To jeden z tematów jakie będzie dokładnie omówiony podczas Forum Mleko, które odbędzie się już 1 marca pod Łomżą.

Wszystkich rolników zajmujących się produkcją mleka zapraszamy do udziału w Forum Mleko, którego hasłem przewodnim będzie „Przyszłość produkcji mleka: opłacalność, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów”. Forum odbędzie się 1 marca w hotelu Via Baltica w Grzymałach Szczepankowskich koło Łomży.

Jak ograniczyć liczbę komórek somatycznych w mleku?

Uczestnicy Forum mogą liczyć na wiele informacji i porad, które przydadzą się im na co dzień w gospodarstwie mlecznym. Całe spotkanie jest podzielone na pięć sesji tematycznych. Pierwsze dwie sesje będą dotyczyć żywienia krów oraz użytków zielonych.

Natomiast trzecia sesja dotyczy zdrowia krów. W jej trakcie będzie można dowiedzieć się w jaki sposób rolnicy mogą ograniczać liczbę komórek somatycznych w mleku, które powinny mieścić się w przedziale do 150 tys./ml. Ich znaczne przekroczenie może wskazywać na zakażenie drobnoustrojami i zapalenie wymienia. O tym jak zabezpieczyć swoje stado krów przed chorobami i poprawić jakoś mleka będzie opowiadać dr n. wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Natomiast Bartosz Bąk z firmy MSD będzie wskazywać jakie rozwiązania zastosować, aby efektywnie komunikować się ze swoim stadem i w ten sposób poprawić chociażby wykrywanie rui u krów.

Forum Mleko 2023

Automatyzacja rodzinnego gospodarstwa mlecznego

W czwartej sesji Marcin Wasilewski z DeLaval będzie opowiadać jak może wyglądać automatyzacja gospodarstwa mlecznego prowadzonego przez rodzinę. W tej części Forum Mleko rolnicy będą mogli liczyć na informacje o tym jakie roboty mogą pomóc w pracy w gospodarstwie oraz na jakie ich rodzaj postawić w swoim wypadku. Ekspert DeLaval przybliży także informację o tym jak roboty i automatyzacja może podnieść efektywność produkcji mleka oraz na ile jest to opłacalne.

Z kolei prof. Piotr Wójcik z Instytutu Zootechniki – PIB Balice będzie wskazywać jak zaplanować odpowiedni system wentylacji w nowych oborach czy zmodyfikować go w tych już istniejących. Jest to o tyle istotne, że pozwala ograniczyć lub wyeliminować stres cieplny u krów a to może przełożyć się na uzyskanie więcej nawet do 3 litrów mleka od krowy dziennie.

Forum Mleko 2023

r e k l a m a

Oto pełen harmonogram Forum Mleka:

  • Sesja I: Żywienie krów mlecznych
    • Żywienie wysokowydajnych krów – punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu – prof. Zygmunt M. Kowalski, UR w Krakowie;
    • Hipokalcemia u krów mlecznych – początek wielu problemów – Michał Brzozowski, firma Magia.
  • Sesja II: Użytki zielone
    • Jak uzyskać wysoki plon z użytków zielonych w czasie deficytu wody? – prof. Piotr Goliński, UP w Poznaniu;
    • Lucerna jako przykład zmiany w żywieniu bydła i jej wpływ na rozród – Przemysław Sowul, Sowul & Sowul;
    • TUZ naturalną „fabryką” pasz gospodarskich. Maksymalizacja efektów – Piotr Cebeliński, Samasz.
  • Sesja III: Zdrowie krów
    • Choroby wymienia kosztują: ile tracisz na wysokiej liczbie komórek somatycznych? – dr Sebastian Smulski, UP w Poznaniu;
    • SenseHub – efektywna komunikacja z twoim stadem – dużo więcej niż wykrywanie rui – Bartosz Bąk, MSD.
  • Sesja IV: Utrzymanie i dobrostan
    • Stres cieplny: wentylacja i chłodzenie w oborach dla krów i cieląt – prof. Piotr Wójcik, IZ – PIB Balice;
    • Automatyzacja gospodarstwa rodzinnego – Marcin Wasilewski, DeLaval.
  • Sesja V: Perspektywy na rynku mleka
    • Debata ekspercka przedstawicieli podmiotów skupowych i przetwórców mleka

Zapisz się już teraz i zarezerwuj sobie wstęp na Forum Mleka

Udział w Forum Mleka to koszt 300 złotych od osoby. Jednak Prenumeratorzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” oraz „Elity Dobrego Hodowcy ”otrzymują 50% rabat.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz możliwość zapisu znajdziecie na stronie: mleko.tygodnik-rolniczy.pl. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Forum Mleko 2023

Paweł Mikos
Fot. DeLaval/Facebook.com

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kultura wykluczenia wśród młodzieży - jak rozmawiać na ten temat ze swoim dzieckiem?

Rodzice! Dziadkowie! Słyszeliście o cancel culture? O kulturze unieważniania? Nie? Może nie dlatego, że nie dotknęła ona dzieci w waszej rodzinie, ale ponieważ jeszcze o niej z nimi nie porozmawialiście? Warto to robić, żeby uratować dziecku zdrowie. A czasem życie.

czytaj więcej

GDT na minusie. Ceny mleka w proszku w dół, a masła w górę

Druga lutowa aukcja produktów mlecznych na Global Dairy Trade zakończyła się spadkiem. Spadły także obroty. O ile staniało mleko w proszku? Jaka jest cena masła czy cheddara?

czytaj więcej

Opłacalność produkcji mleka drastycznie spada. „Ceny mleka poniżej 2 zł to zabójstwo”

Opłacalność produkcji mleka znacznie spadła, a koszty niestety dalej rosną. Dlatego rolnicy żądają jak najszybszej interwencji na rynku mleka, bo obawiają się, że w marcu może dojść do kolejnych obniżek stawek za biały surowiec. – Spadek ceny mleka poniżej 2 zł za litr jest nie do przyjęcia przy tych kosztach. To jest zabójstwo – uważa Wiktor Szmulewicz.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)