Jak mistrzowie Agroligi z Podlasia produkują mleko i dbają o krowy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak mistrzowie Agroligi z Podlasia produkują mleko i dbają o krowy?

11.01.2020

Po raz kolejny wracamy do wyjazdu studyjnego dla dziennikarzy, zorganizowanego na Podlasiu przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi. Taka wizyta w województwie słynącym z produkcji mleka nie byłaby ważna bez zaprezentowania gospodarstwa mlecznego. Dziennikarze zwiedzili rodzinną hodowlę Gertrudy i Krzysztofa Szmurłów, którzy w 2012 roku zostali krajowymi mistrzami Agroligi.

Z artykułu dowiesz się

  • Co zapewnia utrzymywanym krowom zdrowe racice i brak kulawizn?
  • Jak hodowcy wyeliminowali upadki u cieląt?
  • Czym żywione są krowy?

Brak kulawizn dzięki słomie

Krzysztof Szmurło przejął po rodzicach w 1989 roku gospodarstwo o powierzchni około 20 ha i stado 40 krów dojnych. Dzisiaj hodowca wspólnie z synami posiada około 400 ha i około 200 krów mlecznych.

r e k l a m a
Krowy utrzymywane są w oborze wolnostanowiskowej, na ściółce ze słomy. Tylko przy stole paszowym zastosowano ruszta betonowe. Zarówno krowy, jak i jałówki mogą swobodnie korzystać z wybiegu, również ścielonego  słomą.

Utrzymanie krów na ściółce jest obecnie drogim rozwiązaniem, bo słoma jest w cenie. Jak budowaliśmy obiekt, słoma nie miała tak dużej wartości, jak obecnie. Jednak na słomie krowy mają znacznie lepszy komfort niż na samych rusztach. Lekarze weterynarii odwiedzający gospodarstwo podkreślają, że nogi i racice krów są w bardzo dobrym stanie – mówi Krzysztof Szmurło.

W 2018 roku gospodarze wymienili pokrycie dachowe na oborze.

Założyliśmy nowe pokrycie z izolacją. Teraz powietrze w oborze mniej się nagrzewa, co jest szczególnie ważne podczas letnich upałów – dodaje gospodarz.

Odchów cieląt opanowany do perfekcji

Cielęta odchowywane są w budkach typu igloo. Zdaniem Krzysztofa Szmurło, jest to najzdrowszy sposób utrzymywania przyszłych mlecznic.

Utrzymujemy zwierzęta w takim systemie od 15 lat i od tamtej pory nie mieliśmy żadnego upadku cielęcia. Zwierzęta są odporne i zdrowe i mogę tylko polecić ten system hodowcom, którzy do niego jeszcze się nie przekonali – mówi Krzysztof Szmurło.


Zdaniem hodowcy, krowy na ściółce ze słomy mają dużo większy komfort niż na samych rusztac
  • Zdaniem hodowcy, krowy na ściółce ze słomy mają dużo większy komfort niż na samych rusztach
W gospodarstwie pracuje wóz paszowy Sano o pojemności 24m3. Sporządzana w nim pasza zbilansowana jest na wydajność około 30 litrów mleka dziennie. Krowy o wyższej produkcji premiowane są mieszanką treściwą podawaną w stacjach żywieniowych. W skład miksu wchodzi: sianokiszonka sporządzana w silosach i pryzmach, kiszonka z kukurydzy i pasza treściwa. Mieszanka treściwa dodawana do wozu paszowego sporządzana jest usługowo.

Przyjeżdża do nas mieszalnia mobilna i w niej sporządzana jest mieszanka. To wygodne rozwiązanie dla hodowców, którzy nie mają warunków do robienia  paszy – mówi hodowca.

Już od około 10 lat inseminacją stada zajmuje się syn Jarek. Część sztuk inseminowana jest nasieniem seksowanym.

Syn  zdecydował się na wykonywanie inseminacji głównie dlatego, żeby mieć stado pod kontrolą i wykonywać zabiegi w najbardziej optymalnym momencie – wyjaśnia hodowca.


 Na zdjęciu państwo Szmurłowie z uczestnikami wizyty studyjnej
  • Na zdjęciu państwo Szmurłowie z uczestnikami wizyty studyjnej

Dój odbywa się w hali udojowej typu rybia ość 2x8 i trwa blisko 3 godziny.

To trochę za długo, ale nie rozważamy rozbudowy hali np. o kolejne dwa stanowiska udojowe. Po pierwsze, konstrukcja budynku ogranicza takie rozwiązanie, a po drugie, uważam, że takie modernizacje nie są dobrym wyjściem. Jeżeli kiedyś synowie tak zdecydują, to ewentualnie skrócimy czas doju poprzez budowę nowej hali. Nasze siedlisko usytuowane jest na działce o powierzchni 17 ha, więc nie brakuje nam miejsca na przeprowadzenie takiej inwestycji – wyjaśnia Krzysztof Szmurło.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szanse i zagrożenia dla mleczarstwa w 2020 r.

Pod takim hasłem prowadzono tegoroczną Konferencję Polskiego Mleczarstwa Euromlecz 2020 w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami”, która odbyła się w Ciechocinku w dniach 9–12 stycznia. Uczestnicy dyskutowali m.in. o niekorzystnych zmianach w przepisach dotyczących gospodarowania odpadami. Zastanawiali się także nad zmianami w upodobaniach konsumenckich oraz w sytuacji rynkowej mleczarstwa.

czytaj więcej

W jaki sposób OSM Łowicz chce rozwijać swoją sprzedaż i markę?

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu to marka, której tradycje sięgają 1906 roku. Spółdzielnia ma więc za sobą ponad sto lat doświadczenia, a mleko łowickie to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów na półkach polskich sklepów.

czytaj więcej

W SM Michowianka zmiany w zarządzie – odszedł prezes Jan Chabros

Pod koniec ubiegłego roku opisywaliśmy sytuację w Spółdzielni Mleczarskiej Michowianka w Michowie i nieudane próby doprowadzenia do zmian w zarządzie tej spółdzielni. Na początku tego roku skład jednoosobowego zarządu uległ już zmianie. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)