Jak wspomóc metabolizm krowy po wycieleniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wspomóc metabolizm krowy po wycieleniu?

30.07.2021autor: Andrzej Rutkowski

Występujący powszechnie niedobór energii w pierwszych tygodniach po wycieleniu sprzyja występowaniu ketozy metabolicznej, ponieważ jest podstawową przyczyną zmniejszenia zawartości glukozy w surowicy krwi. Niski poziom glukozy oraz uruchomienie rezerw tłuszczowych powodują nadmierną syntezę niepożądanych związków ketonowych.

Jakie dodatki paszowe podać krowie przed i po wycieleniu?

Pomocą właśnie w takich okolicznościach mogą się okazać dodatki paszowe, które wpływają na zwiększenie syntezy glukozy w wątrobie i podwyższenie jej koncentracji w surowicy krwi.

r e k l a m a
Najskuteczniejszym dodatkiem tego typu jest glikol propylenowy lub propionian wapnia. Glikol powinien być podawany w okresie zasuszenia od około 2 tygodni przed wycieleniem w dawce 100–150 g/dziennie, natomiast po wycieleniu przez co najmniej 3 tygodnie do 300 g dziennie.

Zarówno glikol propylenowy, jak i propionian wapnia to prekursory glukozy, które wpływają na zwiększenie syntezy glukozy w wątrobie i podwyższenie jej koncentracji w surowicy krwi. Oprócz wlewek dostępne są na rynku specjalne dodatki granulowane zawierające glikol propylenowy.

W pierwszym okresie laktacji podając krowom węglan sodu zapobiegasz kwasicy żwacza

Szczególnie niebezpieczne jest zakwaszenie żwacza, obniżenie pH poniżej 6,0 wstrzymuje aktywność bakterii celulolitycznych, zmniejsza strawność pasz objętościowych oraz obniża zawartość tłuszczu w mleku. W stadach takich zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych na czele z kwasicą. Typową substancją buforującą dodawaną do dawek pokarmowych krów wysoko wydajnych jest kwaśny węglan sodu, którego dawka powinna wynosić ok.1–1,5% suchej masy dawki, czyli od 200 do 350 g/ sztukę. Substancje buforujące należy podawać zwłaszcza krowom zagrożonym kwasicą, czyli przede wszystkim zwierzętom w pierwszym okresie laktacji, ponieważ wówczas w dawce pokarmowej znajduje się dużo łatwo fermentującej skrobi.

Wystąpieniu kwasicy zapobiegają również żywe kultury drożdży, które coraz częściej wchodzą w skład premiksów dla bydła. Podawane w ilości 6–20 g/sztukę zwiększają ilość bakterii celulolitycznych w żwaczu, a zatem również produkcję białka mikrobiologicznego oraz wykorzystanie węglowodanów strukturalnych i koncentrację tłuszczu w mleku.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Archiwum

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak leczyć subkliniczną ketozę u krowy po wycieleniu?

W okresie powycieleniowym metabolizm krowy mlecznej może ulec ogromnym wahaniom, a przyczyną tych wahań jest fakt, że wraz z wycieleniem, w czasie zaledwie kilku dni, u krowy podwaja się zapotrzebowanie energetyczne.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)