r e k l a m a
Partnerzy portalu
Im cięższy poród u krowy, tym mniejszy apetyt po wycieleniu
14.07.2021autor: Beata Dąbrowska

Poród to dla krów i jałowic sytuacja bardzo stresująca. Zwierzęta mają wówczas mniejsze łaknienie, pobierają mniej paszy, a to bezpośrednio wpływa na spadek wydajności mlecznej.
Jak ciężki poród wpływa na krowę?
Hodowcy doskonale wiedzą, jak bardzo poród – szczególnie ciężki – wyczerpuje samice.
r e k l a m a
Potwierdzili to japońscy naukowcy, którzy sprawdzili, jaki wpływ na przebieg porodu ma zapotrzebowanie na suchą masę i jej pobranie u 15 krów i 15 pierwiastek rasy hf bezpośrednio po porodzie a później przez kolejne 6 dni. Badacze określili również poziom kortyzolu (hormonu stresu) w moczu. Przebieg porodu oceniono w skali 1 do 3, gdzie 1 oznaczał brak jakichkolwiek problemów, 2 – prostą pomoc porodową, 3 – intensywną pomoc porodową dwóch osób lub lekarza weterynarii.
Ciężkie porody częściej u pierwiastek
Okazało się, że trudne porody częściej występowały u pierwiastek – 2,3 do 1,4 u krów starszych. Przebieg porodu miał również odzwierciedlenie w poziomie kortyzolu mierzonego w moczu, który był zdecydowanie wyższy u pierwiastek. Pobranie suchej masy w czasie 6 dni po porodzie u pierwiastek było zdecydowanie niższe niż u krów starszych. Krowy, które jadły więcej miały później wyższą wydajność mleczną oraz wyższą koncentrację wapnia we krwi.
Stres wpływa niekorzystnie na pobranie paszy
Stres w czasie porodu niekorzystnie odbija się na pobraniu paszy w okresie poporodowym. Krowy pierwiastki, ze względu na mniejszą masę ciała, mają mniejsze zapotrzebowanie na paszę w porównaniu do wieloródek oraz są znacznie silniej narażone na stres.
Z tych względów u pierwiastek szczególnie ważne jest maksymalne redukowanie stresu oraz zapewnienie po porodzie dobrej jakości i smakowitej paszy.

- Cięższe porody częściej występują u pierwiastek. W czasie 6 dni po wycieleniu jedzą one mniej niż wieloródki
Oprac. Beata Dąbrowska
Źródło: Reshalaitihan&Hanada
Beata Dąbrowska
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a