Jak efektywnie zarządzać dużym gospodarstwem mlecznym?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak efektywnie zarządzać dużym gospodarstwem mlecznym?

01.07.2021autor: Beata Dąbrowska

– Od wielu lat hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka przynoszą gospodarstwu około 60% dochodu. I chociaż w ostatnim czasie ceny płodów rolnych wzrosły i proporcja ta może się zmienić, to wydaje się, że produkcja mleka długo pozostanie głównym i – co bardzo ważne – stabilnym źródłem dochodu – poinformowała Anna Rednierska zarządzająca gospodarstwem w Salnie.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak hodowcy pozbyli się problemu z mastitis w tak dużym stadzie?
  • Na ile grup technologicznych podzielone jest stado?
  • Jaki wychów cieląt preferują hodowcy?

Ponad 400 krów i średnia wydajność na poziomie 12 tys. kg mleka

Nie dziwi zatem, iż właściciele gospodarstwa hodowlę bydła mlecznego nieustannie rozwijają i wiele w nią inwestują. A wszystko po to, by zarządzanie stadem i jego codzienna obsługa były jak najmniej czaso- i kosztochłonne.

r e k l a m a
Pogłowie bydła liczy obecnie około 1000 sztuk, z czego 410 to krowy mleczne. Stado objęte jest oczywiście oceną użytkowości mlecznej, a jego średnia wydajność wynosi 12 tys. kg mleka od sztuki, o 3,5% zawartości białka i 3,75% tłuszczu. Warto nadmienić, iż od rekordzistek doi się tutaj ponad 15 tys. kg mleka w laktacji.

Inwentarską bazę gospodarstwa stanowią budynki po dawnym PGR-ze. Doskonale przystosowane do bezuwięziowego systemu utrzymania bydła współgrają z nowo wybudowanymi obiektami, których sukcesywnie w gospodarstwie przybywa, jak np. nowoczesny cielętnik.

Na legowisku jak na… plaży

Tak więc liczące ponad cztery setki pogłowie produkcyjne utrzymywane jest w dwóch oborach. Nowszej, wybudowanej prawie dekadę temu przebywa 247 sztuk i starej popegeerowskiej, świetnie zaadaptowanej dla potrzeb wysoko wydajnych zwierząt. Jest w niej ok. 120 sztuk, w dwóch grupach przedzasuszeniowych. W obu obiektach krowy odpoczywają na wygodnych legowiskach z piaskiem. Sztuki zasuszone utrzymywane są w odrębnym budynku.

Utrzymanie krów na piasku jest bardzo dobrym rozwiązaniem – potwierdził Karol Szczepanek, zootechnik gospodarstwa. – Piasek jako podłoże nieorganiczne (w porównaniu z podłożem organicznym) cechuje się zdecydowanie lepszym dla gruczołu mlekowego. Między innymi dlatego mastitis w naszym stadzie nie stanowi większego problemu.

Piasek uzupełniany jest na bieżąco, w miarę ubytku. Regularnie, raz w tygodniu legowiska dezynfekowane są wapnem lub innym preparatem dezynfekującym. Korytarze spacerowe obór dodatkowo ścielone są słomą. Szczególnie obficie wyściełany jest korytarz przy stole paszowym, gdzie krowy przebywają najdłużej. Takie rozwiązanie przeciwdziała ślizganiu się zwierząt oraz doskonale osusza racice. Jak poinformował nas Karol Szczepanek, w gospodarstwie prowadzone są próby zastąpienia piasku separatem z gnojowicy.

Dój krów z obu obór odbywa się dwa razy na dobę, w nietypowej dość dojarni, która wyposażona jest w dwie, sąsiadujące ze sobą hale udojowe DeLaval, typu rybia ość, każda 2x7 stanowisk. Przed dojarnią zaplanowano poczekalnię z posadzką szczelinową, w której oczekiwać może około 100 krów. Podczas upałów zagęszczenie krów na poczekalni jest znacznie zmniejszane – do 65 sztuk. Proces doju zajmuje ok. 4 godzin.

  • W Salnie zainwestowano także w nowy obiekt, w którym przebywają jałowice cielne. Jest nim otwarta wiata na głębokiej ściółce

Krowy dojne odpoczywają na wygodnych legowskach z regularnie dezynfekowanym piaskiem

  • Krowy dojne odpoczywają na wygodnych legowiskach z regularnie dezynfekowanym piaskiem

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy żywienie cieląt pełnym mlekiem jest opłacalne?

Odwiedzając licznie mleczne gospodarstwa na terenie całego kraju widać wyraźnie, iż coraz bardziej popularne staje się skarmianie mleka pełnego przez pierwsze 2–4 tygodnie życia cielęcia. Czy to się opłaca?

czytaj więcej
Bydło mleczne

„Mleko – dobry wybór" – kampania realizowana przez KZSM Zw. Rew.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich rusza z kampanią ,,Mleko – dobry wybór” skierowaną do konsumentów, poszerzającą wiedzę na temat ulubionych i najczęściej spożywanych produktów mleczarskich. 

czytaj więcej

Złote mleko - staroindyjskie lekarstwo na infekcje i przeziębienie

Czym jest Haldi ka doodh czyli Złote Mleko?  Napój ten, zwany również "eliksirem życia", swoje korzenie ma w kulturze hinduskiej. Głównym składnikiem "Złotego Mleka" jest kurkuma, która odpowiada nie tylko za głęboki, złocisty kolor napoju, ale i za większość prozdrowotnych właściwości.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)