Jakie są konsekwencje trudnych wycieleń u krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są konsekwencje trudnych wycieleń u krów?

19.05.2021autor: Andrzej Rutkowski

Wysoka śmiertelność cieląt, obniżona płodność i mleczność krów, koszty weterynaryjne oraz podwyższone brakowanie krów – to następstwa trudnych wycieleń, które mają wpływ na dalszy rozwój zarówno krowy, jak i narodzonego cielęcia.

Trudny poród jak puszka Pandory

Trudne porody najczęściej dotyczą pierwiastek, które w wyniku komplikacji poporodowych wchodzą później w szczytową fazę laktacji oraz mają dłuższy okres międzywycieleniowy.

r e k l a m a

Jak często potrzebne są interwencje przy wycieleniu?

Około 50% cieląt urodzonych w pierwszej laktacji krów oraz 1/3 cieląt urodzonych w drugiej laktacji i starszych, wymaga interwencji podczas wycieleń. W USA 30% jałówek oraz ok. 20% krów wymaga interwencji podczas porodów. Krowy, które nie mają ciężkich porodów mają średnio dłuższą o 2,5 miesiąca produkcję życiową.

Z kolei doświadczenia prowadzone na fermie w Anglii wykazują, że w przypadku ciężkich porodów okres międzywycieleniowy był dłuższy o 28 dni w stosunku do porodów bezproblemowych.

Negatywne skutki trudnych wycieleń u krów

Przy trudnych wycieleniach odnotowuje się spadek wydajności od 300 do 700 kg mleka głównie w pierwszej fazie laktacji przy niższej zawartości tłuszczu i białka. Krowy dotknięte ciężkimi porodami wykazują także podwyższony poziom komórek somatycznych zwłaszcza w początkowej fazie laktacji.

Co do cieląt, to aż o 50% wzrasta poziom śmiertelności nowo urodzonych cieląt w przypadku ciężkich porodów. Występuje u nich niedotlenienie organizmu, inne choroby jak kwasica, obniżona temperatura ciała, obniżony poziom pobranych przeciwciał z siary, czyli niższa odporność siarowa. Co więcej, odchowane cieliczki po trudnych porodach już jako krowy dłużej wchodzą w szczyt laktacji, w której produkcja jest mniejsza.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Archiwum
autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Im cięższy poród u krowy, tym mniejszy apetyt po wycieleniu

Poród to dla krów i jałowic sytuacja bardzo stresująca. Zwierzęta mają wówczas mniejsze łaknienie, pobierają mniej paszy, a to bezpośrednio wpływa na spadek wydajności mlecznej.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)