Dzięki dotacjom unijnym młodzi rolnicy poszerzyli swój park maszynowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dzięki dotacjom unijnym młodzi rolnicy poszerzyli swój park maszynowy

05.03.2020

Wolnostanowiskowa obora, którą Barbara i Jerzy Jaworscy wybudowali przed czternastu laty była jedną z pierwszych tego typu w rejonie. 5 lat temu obiekt wraz z całym gospodarstwem przeszedł już w ręce następnego pokolenia – syna Mateusza i jego żony Sylwii.

Z artykułu dowiesz się

  • Dzięki dotacjom unijnym jakie maszyny byli w stanie nabyć hodowcy
  • Ile mleka daje najbardziej wydajna krowa w stadzie
  • Jakie cechy sprawiły, że hodowcy wybrali bydło normandzkie do krzyżowania z HF-em?

Imponujący park maszynowy dzięki premii dla młodego rolnika i programowi Natura 2000

Po wielu latach gospodarowania taty praktycznie nie mieliśmy co w gospodarstwie ulepszać – z szacunkiem stwierdził Mateusz Jaworski. – Niemniej, staramy się co nieco doskonalić, a szczególnie park maszynowy, który chcemy tak zmodernizować, by praca była jeszcze lżejsza i wydajniejsza.

r e k l a m a
Bazując na unijnych środkach młodzi hodowcy nabyli już: 1200-litrowy opryskiwacz, pług obrotowy, agregat talerzowy i kosiarkę rotacyjną – to z premii dla młodego rolnika. W ubiegłym roku z programu Natura 2000 zakupiony został ciągnik, kosiarka czołowa, walec do rozgarniania kiszonki na pryzmie, maszyny do pielęgnacji łąk oraz siewnik do podsiewu traw. W planach jest także zakup siewnika do kukurydzy i przyczepy.

Krowa rekordzistka daje 15 tys. kg mleka w laktacji

Pod opieką młodzi hodowcy mają obecnie pogłowie liczące 130 sztuk bydła, w tym 70 krów dojnych. Wydajność stada – objętego oceną użytkowości mlecznej – zdecydowanie przekracza średnią i za ubiegły rok wynosiła 10 850 kg mleka. Rekordzistka daje blisko 15 tys. kg mleka w laktacji. Ten poziom mleczności jednoznacznie świadczy o tym, że w stadzie dominują hf-y. Ale...

Problemy ze skutecznym zacieleniem niektórych sztuk sprawiły, że zdecydowaliśmy się wprowadzić do stada inne mleczne rasy jak np. simental czy też bydło normandzkie – poinformował Mateusz Jaworski.


  • Bezuwięziowa, rusztowa obora funkcjonuje już 14 lat. W tym roku hodowcy zaplanowali wymianę zużytych już wygrodzeń (wcześniej tylko malowanych) na nowe – ocynkowane


Czym charakteryzuje się bydło normandzkie?

Rasa normandzka popularna jest głównie w północnej i środkowej Francji. Bydło normandzkie cechuje się stosunkowo dużym kalibrem, odpornością, bardzo dobrą adaptacją do różnych systemów utrzymania. Jest płodne, dobrze wykorzystuje pasze i łatwo się zaciela. Normandy posiadają charakterystyczne umaszczenie w czerwono białe plamy z brązowymi pręgami.

W rozrodzie krów i jałówek państwo Jaworscy z powodzeniem wykorzystują nasienie seksowane.

Tradycyjne nasienie jest dla nas pechowe – z uśmiechem tłumaczył hodowca – bowiem w większości rodzą nam się buhajki. Stosując nasienie seksowane brakowanie stada pokrywa się z liczbą urodzonych cieliczek, co sprawia, że nie dokupujemy jałowic, a nawet obserwujemy progres, gdyż w ubiegłym roku udało nam się sprzedać trzy cielne jałówki.

Tylko buhaje z najwyższej półki

Na skuteczne zacielenie jałówek hodowca, który sam inseminuje zwierzęta, zużywa ok. 1,4 porcji nasienia, a krów 1,6 porcji.

Z tytułu oszczędności na usłudze inseminacyjnej mogę pozwolić sobie na inwestycję w nasienie buhajów z najwyższej półki – podkreślił Mateusz Jaworski.

Stado przebywa w oborze rusztowej, w której – jak twierdzi hodowca – największym problemem są schorzenia racic.
 
Staramy się więc jak najczęściej wykonywać zabiegi korekcji racic. Co dwa miesiące odwiedza nas specjalista i zajmuje się wszystkimi sztukami, które mają problem z kończynami. Oznacza to, że w ciągu roku każda sztuka ma przeprowadzony przegląd i korekcję racic dwa razy.


Sylwia i Mateusz Jaworscy, z pomocą rodziców Barbary i Jerzego Jaworskich prowadzą typowe, rodzinne gospodarstwo mleczne w miejscowości Patrzyków (gmina Kramsk, powiat koniński). Rolnicy uprawiają 90 ha, w tym 40 ha gruntów własnych. 50 ha areału zajmują użytki zielone, 35 ha – kukurydza i 5 ha stanowią zasiewy zbóż.  Młodzi hodowcy są dostawcami Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, do której w minionym roku sprzedali około 660 tysięcy litrów mleka.
  • Sylwia i Mateusz Jaworscy, z pomocą rodziców Barbary i Jerzego Jaworskich prowadzą typowe, rodzinne gospodarstwo mleczne w miejscowości Patrzyków (gmina Kramsk, powiat koniński). Rolnicy uprawiają 90 ha, w tym 40 ha gruntów własnych. 50 ha areału zajmują użytki zielone, 35 ha – kukurydza i 5 ha stanowią zasiewy zbóż.  Młodzi hodowcy są dostawcami Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, do której w minionym roku sprzedali około 660 tysięcy litrów mleka.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bepco Polska chce rozwijać się w Polsce. Już ma 150 tys. części zamiennych do ciągników i maszyn rolniczych

Bepco Polska ma w ofercie ponad 20 000 różnego typu części do maszyn wykorzystywanych przy zbiorach – kombajnów zbożowych, sieczkarni, pras, przyczep zbierających czy kosiarek. O skali dzielności tej firmy świadczy fakt, że rocznie sprzedaje ponad 100 000 bagnetów do kombajnów zbożowych. O tym jak powstała firma Bepco Polska i jaka jest jej pozycja na rynku rozmawiamy z dyrektorem generalnym Mateuszem Hajdasem.

czytaj więcej

Jak brexit może wpłynąć na dotacje dla rolników?

Pod patronatem "Tygodnika Poradnika Rolniczego" w tym tygodniu odbędzie się konferencja poświęcona problemom przed jakimi staje polskie rolnictwo w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty Europejskiej.

czytaj więcej

Jak rolnicy z Mazowsza wykorzystali dotacje unijne na modernizację gospodarstwa mlecznego?

Blisko 3 lata temu Mariusz Steć rozbudował oborę. W nowej części mieszczą się zarówno krowy, jak i większość jałówek. Obecnie hodowca nie planuje inwestować w budynki inwentarskie, ale chce skorzystać z funduszy unijnych przeznaczonych na zakup maszyn. W pierwszej kolejności postanowił udoskonalić zbiór zielonki na sianokiszonkę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)