Rolnicy z Podlasia mają sposób na ograniczenie kosztów zakupu paszy dla krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy z Podlasia mają sposób na ograniczenie kosztów zakupu paszy dla krów

10.10.2022autor: Józef Nuckowski

Najważniejszymi elementami decydującymi o dochodowości w gospodarstwie jest cena mleka i koszty jego produkcji. Agnieszka i Adrian Gawryłowie podjęli działania, które jednocześnie wpływają na wzrost ceny surowca i obniżenie kosztów produkcji.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie plany na rozwój swojego gospodarstwa mają hodowcy?
  • Jaki sposób na zmniejszenie kosztów paszy wprowadzili rolnicy?
  • Jakie zmiany w żywieniu krów przełożyły się na poprawę parametrów mleka i oszczędności w gospodarstwie?

 

Inwestycja w ładowarkę ułatwiła codzienne zadawanie paszy

Krowy w gospodarstwie państwa Gawryłów utrzymywane są w uwięziówce z lat 60., którą zmodernizowano. Młodzież przebywa w drugim budynku, w kojcach na głębokiej ściółce ze słomy.

Dwa lata temu korzystając z premii dla młodego rolnika, pan Adrian zakupił ładowarkę przegubowo-teleskopową, która znacząco ułatwiła prace w gospodarstwie. Hodowca podkreśla, że ładowarka używana jest praktycznie codziennie.

Niedługo dojedzie do nas zamówiony wóz paszowy RMH o pojemności 10 m3. Chcemy usprawnić sobie zadawanie pasz, szczególnie, że dodatkowo mieliśmy możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach modernizacji gospodarstw – mówi Adrian Gawryło.

r e k l a m a

Jakie palny na dalszy rozwój gospodarstwa mlecznego mają gospodarze?

Gospodarze planują wybudować obiekt przejazdowy, w którym docelowo zadawany będzie miks.

– Do naszej obory nie da się wjechać paszowozem, więc konieczna jest inwestycja budowlana. Na razie są to tylko plany, ale zobaczymy, jak będzie z ich realizacją. Pewnie odłożymy ją na przyszły rok, może będzie nieco taniej, bo ceny materiałów budowlanych sięgnęły dziś niewyobrażalnych pułapów, a teraz stopniowo są obniżane. Ze względu na wysokie koszty chcielibyśmy zrealizować ten projekt etapami. Najpierw powstanie wiata ze stołem paszowym, a dój nadal będzie odbywał się w starej oborze dojarką przewodową na 6 aparatów. O hali udojowej pomyślimy później. Nawet początkowe rozwożenie miksu ładowarką bardzo odciąży nas przy żywieniu krów. Obecnie zadajemy kukurydzę, sianokiszonkę i pasze treściwą dwa razy dziennie, co jest bardzo uciążliwe – mówi gospodarz.

Ograniczenie zużycia śruty sojowej i rzepakowej dzięki alkalizacji ziarna

Pasza treściwa sporządzana jest w gospodarstwie, ale rolnicy wprowadzili ostatnio pewne zmiany.

– Od dwóch lat mamy mieszalnik, ale ostatnio skorzystaliśmy z usług mobilnej mieszalni pasz, która zgniata ziarno. Gniecione ziarno jest lepsze i zdrowsze od mielonego. Dodatkowo, na 10 tonach ziarna przeprowadziliśmy alkalizację. Uszlachetniając zboże chcemy ograniczyć zużycie i zakup śruty sojowej i rzepakowej. Białko jest bardzo drogim komponentem, więc staramy się ograniczyć jego zakup. Na razie skarmiamy ziarno gniecione i już zauważamy wzrost parametrów mleka, głównie zawartości białka. Czekamy jeszcze na efekty skarmiania ziarna alkalizowanego, które m.in. zwiększa zawartość białka w dawce oraz stabilizuje pH żwacza – mówi Adrian Gawryło.

Jałówki chętnie korzystają z wybiegu

  • Jałówki chętnie korzystają z wybiegu

Uprawa lucerny pozwala ograniczyć koszty żywienia krów

Hodowcy drugi rok uprawiają lucernę i są bardzo zadowoleni.

– Przede wszystkim plon lucerny jest bardzo duży. Ponadto, przy jej nawożeniu praktycznie nie trzeba stosować nawozów azotowych, których cena jest bardzo wysoka. W cenniku naszej mleczarni ważny jest skład mleka, więc uprawa lucerny daje oszczędności w produkcji paszy, a dodatkowo przekłada się na wyższą cenę za surowiec – mówią gospodarze.

Sianokiszonka z pryzmy to wyrównana pasza i oszczędność 

Od trzech lat hodowcy sporządzają sianokiszonkę w pryzmach, uzyskując – jak przyznają – wyrównaną paszę, której skarmianie nie powoduje skoków wydajności, jak to ma miejsce w przypadku zadawania sianokiszonki w balotach.

Pryzmy to również niższe koszty. Folia jest bardzo droga, a do owinięcia bel zużywamy jej więcej niż do okrycia pryzm. Całkowicie jednak nie zrezygnowaliśmy z balotów, gdyż tą metodą zakiszamy trzeci i czwarty pokos lucerny oraz część trzeciego. Jeśli pogoda pozwala, to z części trzeciego pokosu sporządzamy siano łąkowe – mówi pan Adrian, który od 6 lat sam prowadzi inseminację stada.

– W starej oborze nie ma możliwości zadawania miksu prosto z paszowozu – mówią gospodarze

  • – W starej oborze nie ma możliwości zadawania miksu prosto z paszowozu – mówią gospodarze

– Na pewno wykonywanie zabiegów we własnym zakresie daje oszczędności, bo nie płacimy za usługę. Dodatkowo kryję tym czym chcę, gdyż zamawiam nasienie zgodnie z założeniami hodowlanymi, a nie jestem zdany na to, czym w danym momencie dysponuje inseminator – mówi Adrian Gawryło.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dobry TMR musi być 3xW i 1xP - co to znaczy?

Co kryje się pod tymi pozornie niejasnymi skrótami? Prosta zasada, której przestrzeganie może ustrzec nas przed wieloma groźnymi konsekwencjami wynikającymi z nieprawidłowego żywienia krów.

czytaj więcej

Zakaz stosowania pasz GMO ma wejść w życie za rok. Czym rolnicy nakarmią świnie i drób?

Zapadła decyzja, że zakaz stosowania pasz GMO będzie obowiązywał od 2024 roku. Pytanie tylko, czym hodowcy zastąpią soję GMO, skoro krajowa produkcja roślin białkowych wynosi jedynie 0,3 mln ton rocznie, a zużycie krajowe sięga 4,25 mln ton.

czytaj więcej

Czy i gdzie 1 listopada zrobimy zakupy?

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, nazywaną również Świętem Zmarłych. Jest to czas zadumy i refleksji. Czy w ten dzień zrobimy zakupy? Czy sklepy będą otwarte we Wszystkich Świętych 2022?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)