Dobre żywienie cieląt w okresie odsadzenia zwiększa później wydajność krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dobre żywienie cieląt w okresie odsadzenia zwiększa później wydajność krów

21.12.2022autor: Beata Dąbrowska

Tempo wzrostu i stan zdrowia cieląt w pierwszych tygodniach życia mają duży wpływ nie tylko na ich przyszłą wydajność mleczną, ale również decydują o długości użytkowania krów. Potwierdzają to wyniki licznych badań.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak przyrosty cielęcia przekładają się na późniejszą wydajność krowy?
  • Co decyduje do długości użytkowania krowy?
  • Jaki jest związek z chorobami u cieląt w okresie odsadzenia a brakowaniem stada?

Lepsze przyrosty cielęcia są zwiastunem wysokiej mleczności krowy

Amerykańsko-holenderskie badania wskazują, że każde zwiększenie masy ciała cieląt w okresie żywienia mlekiem lub preparatem mlekozastępczym o 1 g dziennie zwiększa wydajność mleczną w laktacji nawet o 4 kg mleka/dzień, a wpływ ten szczególnie jest widoczny w pierwszej laktacji. Badania wykazały również, że przyrost masy ciała cieląt w okresie od urodzenia do odsadzenia wyjaśnia nawet w 25% różnicę w wydajności mlecznej między krowami.

r e k l a m a
Oznacza to, że czynniki środowiskowe, takie jak: żywienie czy system utrzymania jałówek mają większy wpływ na ich wydajność niż genotyp. Z drugiej strony, cielęta chorujące w okresie odchowu mogą produkować od 200 do ponad 1000 kg mleka mniej w pierwszej laktacji w porównaniu ze zwierzętami niewymagającymi leczenia w tym okresie życia. Każda choroba cielęcia to również wydłużenie okresu jałowienia (oddalenie terminu pierwszego krycia i wycielenia), a więc wzrostu kosztów odchowu.

Jak zwiekszyć szanse cielęcia na przeżycie w pierwszych dniach życia?

O długości użytkowania krów decyduje przede wszystkim zdrowie w pierwszych tygodniach życia. Z jednej strony odporność cieląt decyduje o prawdopodobieństwie przeżycia pierwszych tygodni po urodzeniu, a więc o tym, czy jałówka w ogóle wyprodukuje mleko, a drugiej, o tym przez ile laktacji będzie mleko produkować. Pierwsze tygodnie życia to okres największej śmiertelności cieląt. Każdy upadek cielęcia to duża strata finansowa dla gospodarstwa. Choroby zależą przede wszystkim od ich poprawnego żywienia siarą. Dla przypomnienia, cielę powinno pobrać w pierwszych 6 godzinach życia minimum 4 l dobrej jakości siary, przy czym przynajmniej 2 l tej paszy powinno otrzymać w pierwszych 2 godzinach.

Zbyt małe pobranie starteru (poniżej 1 kg dziennie) tuż przed i po odsadzeniu zwiększa zachorowalność cieląt na choroby układu oddechowego, co z kolei zmniejsza wydajność oraz długowieczność odchowywanych cieliczek

  • Zbyt małe pobranie starteru (poniżej 1 kg dziennie) tuż przed i po odsadzeniu zwiększa zachorowalność cieląt na choroby układu oddechowego, co z kolei zmniejsza wydajność oraz długowieczność odchowywanych cieliczek

Celem takiego postępowania jest uzyskanie w surowicy krwi cieląt stężenia immunoglobulin wynoszącego nie mniej niż 10 g/litr, które zapewnia skuteczną ochronę cielęcia przed czynnikami chorobotwórczymi w okresie pierwszych 3–4 tygodni życia.

Choroby cieląt w okresie odchowu przyczynią się do większego brakowania stada w przyszłości

W badaniach amerykańskich wykazano, że u cieląt, które nie chorowały w okresie odchowu, prawdopodobieństwo brakowania w pierwszej laktacji było o 5% niższe oraz o 8% w drugiej i każdej kolejnej laktacji w porównaniu z cielętami leczonymi dwukrotnie lub więcej na biegunki i choroby układu oddechowego w okresie odchowu. Tak więc hodowca jest w stanie wydłużyć okres użytkowania krów, przywiązując większą uwagę do poprawnego żywienia cieląt siarą.

Pomimo dużego wpływu przyrostów masy ciała na przyszłą wydajność mleczną, tempo wzrostu w pierwszych tygodniach życia nie wpływa jednak znacząco na okres użytkowania krów. Przyrosty masy ciała jałówek mogą jednak decydować o długowieczności w sposób pośredni. Otóż, zbyt małe mogą prowadzić do krycia i pierwszego wycielenia jałówek w zbyt małej masie ciała lub zbyt słabej kondycji, co z kolei zwiększa liczbę trudnych porodów w grupie pierwiastek, a w konsekwencji prowadzi do ich brakowania ze stada już w okresie pierwszej laktacji.

Z drugiej zaś strony, potwierdzony jest badaniami fakt, że nie tylko pobranie składników pokarmowych wraz z mlekiem lub preparatem mlekozastępczym, ale również z paszą starterową wpływa na przyszłą wydajność krów oraz ich długowieczność. Zaobserwowano bowiem, że im większe jest pobranie paszy starterowej w momencie odsadzenia, tym większa jest wydajność mleczna odchowywanych zwierząt. Im szybciej jałówka zaczyna pobierać paszę treściwą, tym dłuższego okresu użytkowania możemy się spodziewać.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51-52/2022 na str. 80. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niedobory witaminy E u krów szczególnie groźne przed porodem

W okresie okołoporodowym niezbędnymi dla zdrowia krów antyoksydantami są witamina E oraz selen, których kluczową funkcją jest działanie chroniące przed utlenianiem wielu ważnych dla życia substancji wrażliwych na procesy oksydacyjne na poziomie komórkowym, tkankowym i ogólnoustrojowym.

czytaj więcej

Jak nadmiar i deficyt fosforu u krów wpływają na ich zdrowie i wydajność?

Niedobór fosforu u krów powoduje obniżenie tego pierwiastka w kośćcu, osłabienie organizmu, spadek masy ciała, zaburzenia w rozrodzie oraz obniżenie wydajności mlecznej. Zwierzętom szkodzi również nadmiar fosforu. Gdy pobierają zbyt dużo, to kładą się, bo mają niedobór wapnia.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)