Jak nadmiar i deficyt fosforu u krów wpływają na ich zdrowie i wydajność?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nadmiar i deficyt fosforu u krów wpływają na ich zdrowie i wydajność?

27.12.2022autor: Beata Dąbrowska

Niedobór fosforu u krów powoduje obniżenie tego pierwiastka w kośćcu, osłabienie organizmu, spadek masy ciała, zaburzenia w rozrodzie oraz obniżenie wydajności mlecznej. Zwierzętom szkodzi również nadmiar fosforu. Gdy pobierają zbyt dużo, to kładą się, bo mają niedobór wapnia.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak objawia się nadmiar fosforu u krów?
  • Jakie objawy daje niedobór fosforu w żywieniu krów?
  • Jakie funkcje pełni fosfor w organizmie krowy i jakie jest zapotrzebowanie krów na ten pierwiastek?

Co powoduje nadmiar fosforu w dawce pokarmowej krowy?

Wapń i fosfor zawsze ze sobą współzawodniczą. Jeżeli krowa zjada za dużo fosforu, to witamina D3 nie zmienia się w nerkach w aktywną witaminę D3, co zmniejsza wchłanianie wapnia w jelitach i może wywoływać porażenie poporodowe. W dawce pokarmowej oba składniki należy zbilansować – stosunek wapnia do fosforu powinien być większy niż 1,5.

Zwiększenie zawartości fosforu z 0,3 do 0,4% w suchej masie dawki, może spowodować wzrost liczby przypadków zalegania poporodowego aż o 18%, z tego też powodu należy wystrzegać się przekarmienia zwierząt fosforem.

r e k l a m a

Jakie zapotrzebowanie na fosfor ma krowa w różnych okresach produkcyjnych?

Zapotrzebowanie krowy mlecznej na fosfor wynosi: 23 mg /kg masy ciała, czyli dla krowy 700 kg = 14g + 0,9 g fosforu na produkcję 1 kg mleka.

Dzienne zapotrzebowanie krowy zasuszonej wynosi 24 g/dzień. W końcu ciąży rosnący intensywnie płód pobiera około 10 g P/dzień. Duże zapotrzebowanie na fosfor wykazują bakterie żwaczowe trawiące włókno.

W okresie okołoporodowym czasami obserwuje się zbyt niski poziom fosforu w surowicy krwi, który spowodowany jest zbyt małym pobraniem tego pierwiastka z paszy lub nadmiernym wydalaniem z moczem. Dzieje się tak na skutek pracy przytarczyc, które wydzielają dużo parahormonu, a ten z kolei powoduje, że nerki usuwają fosfor z organizmu wraz z moczem. Podobnie jak w przypadku hipokalcemii (niedoboru wapnia), równie przy hipofosfotemii (niedoborze fosforu) obserwowane jest zjawisko zalegania krów, przy czym zachowany jest apetyt i świadomość. Krowy na leżąco pobierają paszę i wyglądają tak, jakby nic złego się z nimi nie działo, tylko nie mają ochoty wstać. Szacuje się, że około 30% może mieć niedobory fosforu.

Dlaczego fosfor jest tak bardzo ważny w żywieniu krów?

Bo jest makroelementem, który istotnie wpływa na zdrowie, produkcyjność i płodność krów. Obok wapnia, jest głównym składnikiem mineralnym kości, ponieważ 80% występuje w układzie szkieletowym. Jest składnikiem najważniejszych związków chemicznych w organizmie.

Fosfor jest pierwiastkiem, który wpływa na przemianę wapniową, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, na poziomie komórek uczestniczy we wszystkich procesach przemiany materii i energii, wpływa na rozwój bakterii i pierwotniaków, gdyż jest składnikiem fosfolipidów i nieorganicznych fosforanów, wchodzi w skład wielu enzymów i koenzymów. We krwi krowy znajduje się 1,3 do 2,6 mmol/l fosforu i jest on o 4–5 razy większe aniżeli stężenie w ślinie. W okresach niedoboru fosfor uzupełniany jest z zapasów w kościach i mięśniach.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51-52/2022 na str. 100. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dobre żywienie cieląt w okresie odsadzenia zwiększa później wydajność krów

Tempo wzrostu i stan zdrowia cieląt w pierwszych tygodniach życia mają duży wpływ nie tylko na ich przyszłą wydajność mleczną, ale również decydują o długości użytkowania krów. Potwierdzają to wyniki licznych badań.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)