Dlaczego rolnicy spod Lublina budując nową oborę zdecydowali się na uwięziówkę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego rolnicy spod Lublina budując nową oborę zdecydowali się na uwięziówkę?

04.08.2021autor: Beata Dąbrowska

Agata i Tomasz Iwonowie utrzymywali bydło w starym budynku, w którym usprawnienie pracy przy bydle było bardzo trudne. W związku z tym trzy lata temu wybudowali nową oborę. Hodowcy zastanawiali się nad systemem utrzymania zwierząt i zdecydowali się na obiekt uwięziowy. Realizując tę inwestycję udało się skorzystać ze środków unijnych.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są główne zalety systemu uwięziowego?
  • Jakie są wady obory uwięziowej?
  • Jak sprawdza się samomyjący zbiornik na mleko z odzyskiem ciepła?

Brak chętnych do pracy na gospodarstwie przesądził o wyborze obory uwięziowej

W nowej oborze znajduje się 50 stanowisk, a jej wymiary to 33 na 14,5 m. Obok jest także pomieszczenie na dojarkę i schładzalnik mleka.

r e k l a m a
Planując budowę obory nie mieliśmy zbyt dużo ziemi, a dodatkowo mamy problem ze znalezieniem kogoś do pomocy przy krowach. Wybudowaliśmy więc taką oborę, żeby samemu obsłużyć stado. Wadą uwięziówki jest to, że zwierzęta mają w niej zbyt mało ruchu. Z drugiej strony, w takim obiekcie łatwiej obserwować każdą sztukę. Widać czy dana krowa wyjada paszę, czy jest zdrowa. W uwięziówce nie ma także skutków występowania hierarchii w stadzie. Chcąc poprawić dobrostan planujemy zorganizować dla krów możliwość korzystania z okólnika, a może również z pastwiska. Jak krowy chodzą po dworze są znacznie zdrowsze – mówią hodowcy.

Jak sprawdza się samomyjący zbiornik na mleko z odzyskiem ciepła?

Dój w nowej oborze prowadzony jest za pomocą dojarki przewodowej na 6 aparatów udojowych. Stanowiska wyłożone są matami i dodatkowo ścielone słomą. Obornik usuwany jest za pomocą zgarniaczy hydraulicznych.

Wybraliśmy dojarkę przewodową z firmy DeLaval, wyposażoną w system 3 faz doju – przeddój, dój właściwy i dodajanie. Posiada ona także funkcję pomiaru mleka i automatycznego zdejmowania aparatów udojowych. Dzięki tym rozwiązaniom unikamy pustodoju, nie ma częstych zapaleń i krowy są zdrowsze. Kupiliśmy także samomyjący zbiornik na mleko o pojemności 3200 litrów, który ma także funkcję odzysku ciepła – mówi Tomasz Iwon.

Funkcja automatycznego mycia jest bardzo wygodna. Kiedyś po każdym odbiorze musiałam myć zbiornik, a teraz tylko wystarczy włączyć guzik i zbiornik myje się sam – dodaje Agata Iwon.

Dojarka przewodowa i zbiornik samomyjący znacznie ułatwiły prace w gospodarstwie


  • Dojarka przewodowa i zbiornik samomyjący znacznie ułatwiły prace w gospodarstwie

Hodowcy zadowoleni są z wybudowanej obory

  • Hodowcy zadowoleni są z wybudowanej obory

Zaraz po wybudowaniu nowej obory hodowcy kupili wóz paszowy firmy Strautmann o pojemności 10 m3.


Paszowóz daje dobrze wymieszaną paszę i jednolitą dawkę pokarmową, a my mamy mniej pracy. Miks zadaję rano, a potem przez cały dzień mam czas na prace polowe – wyjaśnia hodowca.

W skład miksu wchodzi: sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, śruta zbożowa, śruta sojowa, śruta rzepakowa, witaminy, żywe kultury drożdży i kreda pastewna.

Na krótko przed wycieleniem, aż do 3. miesiąca po wycieleniu krowy otrzymują korektor energetyczny w 2 porcjach dziennie, a łączna dawka tej paszy na sztukę wynosi maksymalnie 2 kg – wyjaśnia hodowca, który posiada kontener do przechowywania mrożonego nasienia i sam je zamawia. Przy zamawianiu nasienia zwraca uwagę na zdrowotność wymienia i nóg oraz aby nie było pokrewieństwa.

Stado krów państwa Iwonów obecnie nie jest objęte oceną użytkowości mlecznej.

Czasami przydałyby się wyniki z oceny użytkowości mlecznej, ale dostarczamy mleko do SM Ryki i możemy zbadać w mleczarni parametry mleka, w tym mocznik, co ułatwia nam ułożenie prawidłowej dawki żywieniowej dla krów mlecznych – mówi pan Tomasz.

Od trzech sezonów sianokiszonka przygotowywana jest w pryzmie

Już trzeci sezon sianokiszonka sporządzana jest w pryzmach. Zdaniem hodowców, taki system jest bardziej wygodny od sporządzania balotów.

Teraz sianokiszonka jest pocięta i dobrze wymieszana, a więc jednolita. W związku z tym próba pobrana do określenia składu sianokiszonki jest wiarygodna. To szybka metoda – mówi pan Tomasz.

Energia ze słońca

W gospodarstwie państwa Iwonów stale prowadzone są inwestycje, które mają na celu usprawnienie pracy lub obniżenie kosztów produkcji.

Półtora roku temu, chcąc obniżyć koszty energii elektrycznej, założyłem na nowym budynku panele fotowoltaiczne o mocy 17 KW. W ramach dofinansowania na modernizację gospodarstwa udało się nabyć jeszcze ładowarkę teleskopową, którą używam do załadunku wozu paszowego, obornika, balotów słomy oraz do wielu innych prac w gospodarstwie. Z najbardziej potrzebnych inwestycji został nam jeszcze zakup dużego ciągnika o mocy powyżej 150 KM – mówi hodowca.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Deweloperzy nieustannie chętni na pole rolnika z Lublina

Rolnik z Lublina znany jest już nie tylko w całej Polsce, ale także na świecie. Wszystko za sprawą tego, że mężczyzna regularnie uprawia swoje pole, które znajduje się w samym sercu osiedla. Nie daje się dodatkowo przekonać atrakcyjnym ofertom deweloperów, aby sprzedać im ten kawałek ziemi pod budowę kolejnych bloków.

czytaj więcej

"Przejściowa" uwięziówka okazała się idealnym rozwiązaniem dla hodowców z Mazowieckiego

W czasie 5 lat od przejęcia gospodarstwa powiększyli areał ziemi i wybudowali swoją pierwszą nową oborę. I nie ostatnią, bowiem Marta i Adrian Turkowie w przyszłości planują kolejną inwestycję, obiekt zdecydowanie większy i bezuwięziowy. Aby tak się stało, muszą jednak wcześniej zabezpieczyć odpowiedni areał, co sukcesywnie czynią.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)