Czystorasowe czy mieszanćowe - jakie bydło mleczne wybrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czystorasowe czy mieszanćowe - jakie bydło mleczne wybrać?

10.02.2020

Jeśli już wybieramy krzyżowanie, to z jakimi rasami? Na takie pytanie muszą odpowiedzieć sobie hodowcy bydła mlecznego, którzy prowadzą pracę hodowlaną zmierzającą do osiągnięcia kompromisu między wydajnością, a długowiecznością. W gospodarstwie Ireny i Jana Wróblów przetestowano kilka opcji i wybrano najlepszą. 

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są zalety bydła mieszańcowego
  • Z jakimi rasami hodowcy krzyżują bydło HF
  • Które mieszanki zdaniem hodowców są najlepsze
Hodowlą bydła mlecznego w tym gospodarstwie zajmował się ojciec pani Ireny do 1983 r., kiedy to młode małżeństwo rozpoczęło pracę na swoim.

r e k l a m a
Obora, którą obecnie wykorzystujemy została wybudowana pod koniec lat 70., należąc wówczas do najnowocześniejszych w regionie. Wyposażona była m.in. w zgarniacze obornika, szeroki stół paszowy, poidła czy dojarkę bańkową – na wstępie informuje pan Jan. – Po przejęciu gospodarstwa budynek był kilkukrotnie modernizowany – dodaje. – Podczas pierwszej modernizacji został powiększony i może pomieścić 27 krów dojnych. Kilka lat później zmodernizowano budynek tuczarni, dzięki czemu stworzono 26 miejsc dla jałówek. W kolejnym budynku przebywa 14 sztuk, w tym opasy. Obecnie nasze stado liczy ok. 70 sztuk.           

Mieszańce czy czystorasowe bydło HF?

W stadzie Wróblów znajdują się zarówno czystorasowe sztuki holsztyńsko-fryzyjskie, jak i mieszańce z rasami: norweską czerwoną, polską czerwoną, montbeliarde, simental mleczny oraz kilka krów rasy jersey. Średnia roczna wydajność z obory wynosi ok. 9 tys. l mleka. Wszystkie sztuki, jakie urodzą się w gospodarstwie w nim pozostają. Cieliczki przeznaczane są na remont stada, a byczki trafiają do opasu. Stado jest wolne od wirusów IBR i BVD, dlatego też hodowcy nie mają problemów ze sprzedażą nadmiaru jałówek. Jako ciekawostkę pan Jan dodał, że ich jałówki cieszą się dużym zainteresowaniem hodowców z Uzbekistanu.

Mówiąc kolokwialnie „kombinujemy” z krzyżówkami ponieważ, w naszym przypadku hf-y zbyt szybko wypadają ze stada. Nam najlepiej sprawdzają się krzyżówki hf-a z czerwoną norweską oraz polską czerwoną. Naszych oczekiwań nie spełniają mieszańce hf-a z simentalem mlecznym. Po pierwsze, nie są one zbyt mleczne, a po drugie, krowy bardzo często się zapasają. Bezproblemowa jest rasa jersey, co prawda jest mniej mleczna, ale za to mleko zawiera dużo tłuszczu. Odkąd w naszym stadzie dominują mieszańce, średnia długość ich użytkowania wynosi 5 laktacji – mówi pan Michał.


  • Krowy dojne przebywają w oborze wybudowanej pod koniec lat 70.

Jak żywione jest stado?

Żywienie naszego stada oparte jest na kiszonce z kukurydzy, sianokiszonkach z traw (te sporządzone z pierwszego i drugiego pokosu otrzymują wyłącznie krowy dojne), sianie, młócie, paszach treściwych sporządzanych z własnego ziarna z dodatkiem śrut: rzepakowej i sojowej, tłuszczu chronionego, mielonej kukurydzy, drożdży, dodatków witaminowo-mineralnych, kredy oraz drożdży pastewnych – wylicza pan Jan.

Zainteresowanie hodowców zakupem cielnych jałówek

Rolnicy zapytani o plany na przyszłość odpowiedzieli, że obecny kierunek produkcji z pewnością pozostanie, ale zwiększy się jego skala.

Obecnie posiadamy 20 krów dojnych, ale niebawem ilość ta się zwiększy ponieważ mamy kilka jałówek na wycieleniu. Wzrośnie więc produkcja mleka. Nadal będziemy prowadzić chów opasów, pieniądze uzyskane z ich sprzedaży stanowią dodatkowe źródło dochodu – mówi pan Jan.

W ostatnim okresie zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania hodowców zakupem wysoko cielnych jałówek i pierwiastek. Wolą oni kupić zacieloną sztukę niż odchowywać cieliczki. Zastanawiamy się więc czy nie kupować rasowych cieliczek z zachodnich obór hodowlanych, odchowywać je, zacielać i następnie sprzedawać. A może sprzedawać już pierwiastki? Ich ceny dziś sięgają 7,5 tys. zł – zastanawia się pan Michał.

Pan Jan zapytany jak ocenia przyłączenie przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kole mleczarni w Ostrowie Wielkopolskim odpowiada, że bardzo pozytywnie.


Uwięziowa obora w dniu oddania do użytku należała do najnowocześniejszych w regionie. Wyposażona była m.in. w poidła i zgarniacze obornika
  • Uwięziowa obora w dniu oddania do użytku należała do najnowocześniejszych w regionie. Wyposażona była m.in. w poidła i zgarniacze obornika

Mam na myśli przede wszystkim producentów mleka. Połączenia powinny przynosić korzyści i tak się stało w tym przypadku. Dostawcy otrzymują wyższą cenę, a to poprawia opłacalność produkcji mleka i pozwala myśleć o inwestycjach i rozwijaniu gospodarstw. Kolska spółdzielnia kierowana przez Czesława Cieślaka – prezesa zarządu, gwarantuje też stabilność tak potrzebną rolnikom – na zakończenie mówi gospodarz.

Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wzrasta zainteresowanie na cieliczki mieszańcowe

Co robić, gdy zapotrzebowanie na czystorasowe cieliczki rasy hf maleje? Franciszek Miłosz znalazł sposób i do inseminacji postanowił wykorzystywać nasienie buhajów ras mięsnych. Na mieszańce łatwiej bowiem – jak mówi – znaleźć chętnego. 

czytaj więcej

Z 8 na 200 ha i 300 szt. bydła. Jaki jest przepis na sukces gospodarstwa rodzinnego z Podlasia?

Gdy Piotr Kowalczuk przejmował gospodarstwo od rodziców, miało ono zaledwie 8 ha, a towarowej produkcji mleka w zasadzie nie było. Dziś rodzina Kowalczuków nie tylko doi 140 krów, ale świadczy też szeroki wachlarz usług rolniczych. Dzięki zaangażowaniu wszystkich pięciu synów, udaje się to zrobić bez pracowników najemnych.

czytaj więcej

Krowy hf i jersey w jednym stadzie – jakie są korzyści dla rolnika?

Obecnie często receptą na coraz większe problemy w rozrodzie jest powrót do naturalnego krycia. Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne, gdy poprawa cielności zostaje osiągnięta przez inseminację. Tak jest w przypadku hodowli Stanisława Zająca.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)