Wzrasta zainteresowanie na cieliczki mieszańcowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wzrasta zainteresowanie na cieliczki mieszańcowe

25.02.2020

Co robić, gdy zapotrzebowanie na czystorasowe cieliczki rasy hf maleje? Franciszek Miłosz znalazł sposób i do inseminacji postanowił wykorzystywać nasienie buhajów ras mięsnych. Na mieszańce łatwiej bowiem – jak mówi – znaleźć chętnego. 

Z artykułu dowiesz się

  • Z jakimi rasami hodowca krzyżuje bydło HF
  • W jaki sposób rolnik chce zwiększyć skale produkcji mleka
  • Czy jego zdaniem produkcja mleka jest opłacalna

Problemy ze sprzedażą czystorasowych cieliczek HF

Cieliczki z gospodarstwa Miłoszów cieszą się, a w zasadzie cieszyły się dużym zainteresowaniem okolicznych hodowców.

r e k l a m a
Rok temu pojawiły się pierwsze problemy ze sprzedażą czystorasowych cieliczek hf, spowodowane nadmiarem na rynku. Dlatego też w rozrodzie zaczęliśmy wykorzystywać nasienie ras mięsnych. Takimi mieszańcami jest nieco większe zainteresowanie – informuje hodowca.

Czym żywione są krowy?

Żywienie w gospodarstwie Miłoszów oparte jest na dawce TMR. Do wozu paszowego firmy Sano o poj. 5 m3 trafia: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonki, słoma, wysłodki buraczane, otręby, pasza uzupełniająca z premiksami i żywymi kulturami drożdży. Najwydajniejsze sztuki dokarmiane są z ręki.

Pod koniec stycznia br. skończyliśmy zadawać kiszonkę z kukurydzy sporządzoną w 2018 r. Mamy więc spory zapas, ale nie oznacza to, że zadajemy ją do bólu. Nie wiemy bowiem czy w bieżącym roku uda się nam sporządzić odpowiednią ilość nie mówiąc o zapasie. Wspomniałem, że w bieżącym roku planujemy zasiać 15 ha kukurydzy. W planach mam zakup ziarna, na 11 ha, odmian kiszonkowych. Na pozostałych 4 zasiejemy odmianę, która sprawdzi się zarówno jako odmiana na kiszonkę, jak i ziarno. O tym, na co zostanie ona przeznaczona zadecyduje aura – o swoich planach informuje gospodarz.

Wszystkie krowy z własnego chowu

Dzięki systematycznej pracy hodowlanej nasze stado powiększało się i obecnie liczy 46 sztuk, w tym 38 krów dojnych. Niemal w całości, stanowią je sztuki rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Mamy też dwa mieszańce tej rasy, jeden z simentalem mlecznym, drugi z montbeliarde. Wszystkie sztuki pochodzą z własnego chowu – informuje pan Franciszek.

Doborem nasienia do inseminacji i samym procesem zajmuje się lekarz weterynarii, z którym współpracujemy od lat. To on dobiera buhaje, które poprawią zarówno mleczność, jak i zdrowotność stada. Średnia ilość laktacji w naszym stadzie wynosi 4 – uzupełnia pan Franciszek.


  • Pod koniec stycznia rozpoczęto zadawanie kiszonki z kukurydzy sporządzonej w 2019 r.
Stado niemal w 100 proc. stanowią sztuki rasy hf
  • Stado niemal w 100 proc. stanowią sztuki rasy hf

Zwiększenie skali produkcji mleka jedynie dzięki wydajności

Stado Miłoszów przebywa w uwięziowej oborze na 25 sztuk wyposażonej m.in. w zgarniacze obornika. 12 sztuk znalazło miejsce w starej, niewielkiej oborze. Krowy zasuszone oraz młodzież przebywa w kolejnym budynku. Dój odbywa się przy wykorzystaniu dojarki przewodowej, a mleko przechowywane jest w schładzalniku o poj. 1700 l. Zbiornik niestety staje się za mały i niebawem rolnicy będą musieli pomyśleć o jego wymianie na większy. Wielkość stada pozostanie na obecnym poziomie. Rolnicy nie mają bowiem możliwości powiększenia obory, nie planują też budowy nowej. Planują za to zwiększenie skali produkcji mleka.

Jedynym sposobem na uzyskanie wyższego dochodu z produkcji mleka, w naszym przypadku, jest zwiększenie wydajności i nad tym obecnie pracujemy. Już obserwujemy pierwsze efekty. Nie marzy się nam wydajność przekraczająca 10 tys. l od sztuki, nie chcemy bowiem ryzykować obniżeniem zdrowotności zwierząt – mówi hodowca.


Franciszek Miłosz z żoną Martą, synem Michałem i synową Agnieszką we wsi Dąbrowa, gmina Hrubieszów, prowadzi 70-hektarowe (w tym 8 ha dzierżaw) gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. 15 ha zajmuje uprawa kukurydzy, blisko 30 ha pszenicy, 11 ha przeznaczanych jest pod uprawę buraków cukrowych, 6 ha zajmują użytki zielone (lucerna z trawami). Mleko (330 tys. l rocznie – dane za 2019 r.) o średniej zawartości tłuszczu na poziomie 4,01 proc. i białka 3,40 proc. sprzedawane jest do Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch w Chełmie.
  • Franciszek Miłosz z żoną Martą, synem Michałem i synową Agnieszką we wsi Dąbrowa, gmina Hrubieszów, prowadzi 70-hektarowe (w tym 8 ha dzierżaw) gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. 15 ha zajmuje uprawa kukurydzy, blisko 30 ha pszenicy, 11 ha przeznaczanych jest pod uprawę buraków cukrowych, 6 ha zajmują użytki zielone (lucerna z trawami). Mleko (330 tys. l rocznie – dane za 2019 r.) o średniej zawartości tłuszczu na poziomie 4,01 proc. i białka 3,40 proc. sprzedawane jest do Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch w Chełmie.
Pan Franciszek zapytany o to czy produkcja mleka jest opłacalna? Odpowiada, że tak.

W naszym gospodarstwie stanowi ona podstawowe źródło dochodu. Comiesięczne wypłaty pozwalają na bieżące funkcjonowanie gospodarstwa. Sprzedaż cieliczek, byczków oraz części produkcji roślinnej uzupełnia budżet – na zakończenie mówi Franciszek Miłosz.

Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czystorasowe czy mieszanćowe - jakie bydło mleczne wybrać?

Jeśli już wybieramy krzyżowanie, to z jakimi rasami? Na takie pytanie muszą odpowiedzieć sobie hodowcy bydła mlecznego, którzy prowadzą pracę hodowlaną zmierzającą do osiągnięcia kompromisu między wydajnością, a długowiecznością. W gospodarstwie Ireny i Jana Wróblów przetestowano kilka opcji i wybrano najlepszą. 

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)