Czy bydło może zarażać koronawirusem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy bydło może zarażać koronawirusem

10.10.2020

Pochodzenie i drogi przenoszenia SARS-CoV-2 nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione naukowo. Czy w przenoszeniu wirusa udział mają również zwierzęta hodowlane?

Czy zwierzęta przenoszą Covid-19?

Odpowiedzi na to pytanie podjął się wirusologiczny instytut badawczy Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) na wyspie Riems w Niemczech. Zoonotyczny patogen SARS-CoV-2 ma zdolność infekowania nie tylko ludzi, ale także zwierząt. To z kolei czyni je potencjalnym źródłem zagrożenia dla ludzi. 
W ramach swoich oficjalnych zadań w dziedzinie zdrowia zwierząt i chorób odzwierzęcych, w ostatnim czasie instytut przeprowadził testy na podatność bydła na SARS-CoV-2 w ramach badań eksperymentalnych przeprowadzonych po doświadczeniach dotyczących wrażliwości świń, kurczaków i świnek morskich. Zwierzęta zakażono eksperymentalnie SARS-CoV-2 przez błonę śluzową nosa. Chociaż nie wykryto namnażania się wirusa u świń, kur i świnek morskich, dwie, na sześć sztuk bydła wykazywały niski stopień namnażania się wirusa, a następnie tworzenie przeciwciał. Pozostałe cztery zakażone zwierzęta nie wykazywały oznak zakażenia. Żadna infekcja nie wystąpiła u trzech dodatkowych zwierząt kontaktowych.
Wyniki te sugerują, że bydło ma niską podatność na SARS-CoV-2 i nie przenosi wirusa. Dlatego – jak twierdzą naukowcy – wydaje się, że bydło nie odgrywa obecnie istotnej roli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, a wyniki testów nie wskazują, że zwierzęta mogłyby być źródłem infekcji u ludzi. Nie można jednak wykluczyć, że patogen może przystosować się w drodze mutacji.

r e k l a m a
To pierwsze na świecie badanie eksperymentalne na bydle wykazuje niską podatność na SARS-CoV-2 i jak dotąd nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 u bydła na całym świecie.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie tylko ściółkowe właściwości słomy

Słomę paszową możemy wykorzystać jesienią, dokarmiając mamki na pastwiskach lub też zimą, kiedy zwierzęta mają do dyspozycji tylko żywienie alkierzowe, wtedy słomę warto uzupełnić odpadami przemysłu rolno-spożywczego np. wysłodkami buraczanymi lub wywarem gorzelnianym.

czytaj więcej

Dania wprowadza zakaz trzymania bydła na uwięzi

Od 2027 r. w żadnej duńskiej oborze bydło nie będzie mogło być trzymane na uwięzi. Taką decyzję 7 października br. podjął duński rząd.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)