160 hektarów pastwiska wspólnoty gruntowej znacznie poprawia opłacalność produkcji mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

160 hektarów pastwiska wspólnoty gruntowej znacznie poprawia opłacalność produkcji mleka

09.01.2020

Niejednokrotnie na łamach naszego tygodnika pisaliśmy o dobroczynnym wpływie ruchu na wydajność i zdrowie. Jeśli do tego dodać jeszcze dostęp do „darmowej” paszy, to opłacalność produkcji mleka ma szansę wzrosnąć. Takie możliwości ma gospodarstwo Iwony i Andrzeja Czyżaków, leżące na przedmieściach Sieradza.

Z artykułu dowiesz się

  • Na jakiej zasadzie działa wspólnota gruntowa?
  • Ile rocznie rolnicy oszczędzają pasz dzięki wypasaniu bydła?
  • Jaką roślinę wysokobiałkową warto wprowadzić do żywienia?

Dobór buhaja nie tylko pod kątem mleczności

Stado państwa Czyżaków liczy 80 sztuk bydła, w tym 40 krów dojnych. I większe nie będzie. Małe podwórze uniemożliwia rozbudowę istniejących budynków lub budowę nowego obiektu.

r e k l a m a
W naszym stadzie dominują mieszańce rasy polskiej czarno-białej z rasą holsztyńsko-fryzyjską. Ze zdrowotnością stada nie mamy szczególnych problemów, nawet kwestia zacieleń wygląda dobrze, choć oczywiście zdarzają się powtórki – mówi Michał Czyżak. – Dobierając buhaje do rozrodu staramy się poprawić zarówno mleczność, jak i zdrowotność. Wszystkie sztuki, jakie się nam urodzą pozostają, cieliczki przeznaczane są na remont stada, byczki trafiają do opasu. Średnia roczna wydajność z obory przekracza 7500 kg mleka od sztuki.

W żywieniu wykorzystujemy dawkę TMR. Do wozu paszowego firmy Sano o poj. 3 m3 trafia: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonki, pasze treściwe, które sami wykonujemy na bazie własnych zbóż, premiksów i śruty sojowej i rzepakowej – mówi Hubert Czyżak.

Krowy spędzają pół roku na pastwisku należącym do spółki gruntowej

Jeśli już mówimy o żywieniu, to muszę podkreślić, że dużo nam daje to, że nasze stado przez niemal pół roku przebywa na pastwisku – dodaje. – Zdarzają się dni, że zwierzęta wracając wieczorem do obór nie są zainteresowane paszami treściwymi, a to niesie oszczędności i w zdecydowanym stopniu obniża koszt produkcji mleka. Pastwisko zajmuje 160 ha i należy do wspólnoty gruntowej. Jej udziałowcami są okoliczni mieszkańcy, a spółka przez nich założona otrzymuje dopłaty bezpośrednie. Z tych środków finansowych zatrudniają osoby dozorujące stado. Część środków przeznaczana jest na nawożenie i ogradzanie miejsc wypasu. Korzystanie z pastwisk nic nas nie kosztuje. Zwierzęta mają dostęp do wody, ruchu, światła słonecznego. Mają zatem idealne warunki do wypasu. W zależności od roku, zużywamy nawet o 50 proc. pasz mniej.

Zwierzęta przebywają w kilku budynkach. Główna obora to budynek z uwięziowym systemem utrzymania zwierząt dla 24 krów. Znajduje się w nim zaplecze związane z dojem. Pozostała część krów dojnych przebywa w drugiej oborze. W kolejnym budynku są krowy zasuszone i jałówki. Hodowcy wydzielili również porodówkę oraz budynek dla opasów. Dój przeprowadzany jest przy wykorzystaniu dojarki przewodowej, a mleko przechowywane jest w schładzalniku o poj. 1040 l.

  • Przez niemal pół roku zwierzęta mają nieograniczony dostęp do pastwisk

Park maszynowy w gospodarstwie Czyżaków jest wyposażony we wszystkie maszyny i urządzenia rolnicze niezbędne przy prowadzonych kierunkach produkcji. Brakuje jedynie sieczkarni do kukurydzy, ale jak informuje pan Michał, jej zakup, przy niewielkim areale przeznaczanym pod uprawę kukurydzy nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

Poprawa wydajności krów i uprawa roślin wysokobiałkowych

Plany na przyszłość? Jeśli chodzi o hodowlę te związane są ze zwiększaniem wydajności. Dysponujemy wystarczającym areałem, by zabezpieczyć gospodarstwo w niezbędną ilość pasz zarówno treściwych, jak i objętościowych. Znaczna część ziem położona jest wokół Sieradza, a więc blisko i jest dobrej jakości – mówi pan Michał.W przyszłości planujemy ograniczyć uprawę zbóż na rzecz wprowadzenia roślin wysokobiałkowych na kiszonki. Myślimy m.in. o uprawie łubinu – dodaje. – Dwa lata temu po raz pierwszy zasialiśmy tę roślinę i zaobserwowaliśmy pozytywny wpływ w żywieniu. W doborze i bilansowaniu pasz korzystamy z pomocy żywieniowca.

Jednym z czynników hamujących rozwój naszego gospodarstwa jest powierzchnia podwórza. Nie mamy możliwości powiększenia czy wybudowania kolejnej obory. Rozbudowany park maszynowy powoduje, że robi się ciasno – uzupełnia pan Hubert.
Iwona i Andrzej Czyżakowie wspólnie z córką Olą i synami Micha- łem i Hubertem prowadzą w Sieradzu 50-hektarowe gospodarstwo rolne wyspecjalizowane w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. Na 30 ha uprawiane są podstawowe zboża, na 4 ha kukury- dza na kiszonkę. Użytki zielone zajmują ok. 10 ha. Roczna produk- cja mleka, wynosząca ok. 280 tys. l, sprzedawana jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu. Iwona i Andrzej Czyżakowie z córką Olą i synami Michałem i Hubertem
  • Iwona i Andrzej Czyżakowie wspólnie z córką Olą i synami Michałem i Hubertem prowadzą w Sieradzu 50-hektarowe gospodarstwo rolne wyspecjalizowane w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. Na 30 ha uprawiane są podstawowe zboża, na 4 ha kukurydza na kiszonkę. Użytki zielone zajmują ok. 10 ha. Roczna produkcja mleka, wynosząca ok. 280 tys. l, sprzedawana jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu. Iwona i Andrzej Czyżakowie z córką Olą i synami Michałem i Hubertem.

Pan Michał zapytany o przyczynę przejęcia gospodarstwa odpowiada.

Z prostego powodu, jest to najbardziej opłacalny kierunek produkcji, przynajmniej w naszym rejonie. Nie bez znaczenia jest też stała, comiesięczna wypłata. A to dzięki współpracy z dobrą spółdzielnią.

Ireneusz Oleszczyński
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy brakowanie stada przynosi najmniejsze straty?

Koszty brakowania w dużym stopniu zależą od miesiąca laktacji, w którym krowa jest usuwana ze stada. Kiedy najlepiej brakować krowy?

czytaj więcej

Na pogórzu do żywienia krów rasy simentalskiej wykorzystuje pastwisko i PMR

Odkąd tylko Piotr Rabicki sięga pamięcią, to w jego rodzinnym gospodarstwie było bydło rasy simentalskiej, bardzo dobrze spisujące się w trudnych warunkach Pogórza Bukowskiego, leżącego na wysokości ponad 600 m n.p.m. Dziś jeśli ktoś utrzymuje tu krowy, a takich gospodarstw jest coraz mniej, to są to właśnie krowy rasy simentalskiej.

czytaj więcej

Wypas krów na pastwisku daje wiele dla ich kondycji

Krowy dojne korzystają z pastwisk. W oborze zostają tylko sztuki zasuszone i świeżo wycielone. Wypas w tym roku rozpoczął się już w kwietniu i Łukasz Węglowski ma nadzieję, że potrwa jak najdłużej, gdyż jego zdaniem, jest to najzdrowszy sposób utrzymania bydła.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)