Susza napiera, przybywa obszarów ze skrajnym deficytem wody
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza napiera, przybywa obszarów ze skrajnym deficytem wody

17.07.2023autor: Janusz Biernacki

W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2023 r. deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się, także pod względem powierzchni objętej maksymalnymi jego wartościami. 

Największy deficyt wody notowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Pojezierza Południowo pomorskiego, Równiny Słupskiej Wysoczyzny Damnickiej, Żuław oraz na Pojezierzu Wielkopolskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim od –230 do –259 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od –200 do –229 mm (patrz grafika).
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w szóstym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski we wszystkich województwach, która objęła wszystkie (14) monitorowane uprawy, tj.:
  • rzepaku i rzepiku,
  • zbóż ozimych i jarych,
  • krzewów owocowych,
  • kukurydzy na ziarno i kiszonkę,
  • roślin strączkowych,
  • truskawek,
  • warzyw gruntowych,
  • tytoniu,
  • drzew owocowych,
  • chmielu,
  • ziemniaka,
  • buraka cukrowego.
Najbardziej poszkodowany rzepak
W 6 okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku, którą stwierdzono w 2056 gminach Polski. W uprawach zbóż jarych zjawisko wystąpiło w 1703 gminach, na plantacjach krzewów owocowych w 1683, w kukurydzy na ziarno i kiszonkę w 1650, wśród roślin strączkowych notowano ją w 1566 gminach, u zbóż ozimych w 1545, na plantacjach truskawek w 1382, w ziemniaku w 614, a w buraku cukrowym w 250.
W szóstym raporcie monitoringu suszy wystąpił wzrost powierzchni z suszą rolniczą w trzynastu uprawach, natomiast w jednej uprawie odnotowano jej zmniejszenie.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Wpływ roślin uprawnych na ryzyko erozji gleby

Erozja, czyli proces niszczenia wierzchniej warstwy terenu uważany jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) za jedno z największych zagrożeń dla gleby. Z jednej strony prowadzi właśnie do utraty wierzchniej warstwy gleby, ale może powodować także zanieczyszczenia wody, czy uszkodzenia budynków. W Szwajcarii przeprowadzono badania wpływu różnych roślin uprawnych na erozję terenu. 

czytaj więcej
Porady prawne

Retencja wody i melioracja. Jakie prawo ma rolnik?

Jeszcze kilka tygodni temu narzekaliśmy, że mamy za dużo wody. Rolnicy muszą wreszcie zająć się retencją wody i nie pozwolić jej spłynąć. Kto rządzi ciekami wodnymi?

czytaj więcej
Pogoda

Pogoda dla rolników - średnia suma opadów, a stan ozimin na polu

Jesień to dobry czas na ocenę efektów wcześniejszych prac polowych i stanu ozimin. Ważną rolę odgrywała w tym pogoda w sierpniu i wrześniu, a zwłaszcza skrajnie różne wielkości opadów. Przedstawiamy przestrzenny rozkład średniej sumy opadów i rozkład średniej temperatury powietrza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)