r e k l a m a
Partnerzy portalu
Susza napiera, przybywa obszarów ze skrajnym deficytem wody
17.07.2023autor: Janusz Biernacki
W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2023 r. deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się, także pod względem powierzchni objętej maksymalnymi jego wartościami.
Największy deficyt wody notowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Pojezierza Południowo pomorskiego, Równiny Słupskiej Wysoczyzny Damnickiej, Żuław oraz na Pojezierzu Wielkopolskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim od –230 do –259 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od –200 do –229 mm (patrz grafika).
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w szóstym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski we wszystkich województwach, która objęła wszystkie (14) monitorowane uprawy, tj.:
- rzepaku i rzepiku,
- zbóż ozimych i jarych,
- krzewów owocowych,
- kukurydzy na ziarno i kiszonkę,
- roślin strączkowych,
- truskawek,
- warzyw gruntowych,
- tytoniu,
- drzew owocowych,
- chmielu,
- ziemniaka,
- buraka cukrowego.
Najbardziej poszkodowany rzepak
W 6 okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku, którą stwierdzono w 2056 gminach Polski. W uprawach zbóż jarych zjawisko wystąpiło w 1703 gminach, na plantacjach krzewów owocowych w 1683, w kukurydzy na ziarno i kiszonkę w 1650, wśród roślin strączkowych notowano ją w 1566 gminach, u zbóż ozimych w 1545, na plantacjach truskawek w 1382, w ziemniaku w 614, a w buraku cukrowym w 250.
W szóstym raporcie monitoringu suszy wystąpił wzrost powierzchni z suszą rolniczą w trzynastu uprawach, natomiast w jednej uprawie odnotowano jej zmniejszenie.
[bie]
Janusz Biernacki
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a