r e k l a m a
Partnerzy portalu
Wpływ roślin uprawnych na ryzyko erozji gleby
26.07.2023autor: Patrycja Bernat
Erozja, czyli proces niszczenia wierzchniej warstwy terenu uważany jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) za jedno z największych zagrożeń dla gleby. Z jednej strony prowadzi właśnie do utraty wierzchniej warstwy gleby, ale może powodować także zanieczyszczenia wody, czy uszkodzenia budynków. W Szwajcarii przeprowadzono badania wpływu różnych roślin uprawnych na erozję terenu.
Wskaźniki do obliczania erozji gleby
Bezpośrednie zmierzenie erozji jest trudne do osiągnięcia, opracowano więc różne wskaźniki. Jednym z nich, który jest najbardziej złożony, ale i najbardziej wrażliwy to współczynnik pokrycia terenu i uprawy roli – współczynnik C.
Opisuje on w jaki sposób praktyki rolnicze, takie jak płodozmian, uprawa wpływają na erozję. Wartość określone od 0 do 1. 0 oznacza największą ochronę przed erozją, natomiast 1 – największe ryzyko wystąpienia erozji.
Badania przeprowadzono w Szwajcarii, a monitoring rolno-środowiskowy Federalnego Urzędu ds. Rolnictwa FOAG i Agroscope od 2009 roku gromadzi i ocenia odpowiednie dane dla równych wskaźników, w tym dla wyżej wspomnianego współczynnika C. Badanie objęło sieć 290 gospodarstw rolnych.
Współczynnik C na lata od 2009 do 2019 obliczono dla 33 078 gruntów ornych dla sekwencji upraw przedplonowych i głównych. Brano pod uwagę:
- region,
- występowanie dolin i wzniesień,
- a także 8 różnych wariantów użytkowania ziemią,
- 4 metody uprawy roli
- oraz trzy współczynniki korygujące dla niektórych kombinacji upraw specyficznych dla danego gospodarstwa.
Posiadając tak obszerny zestaw danych, można było określić współczynnik C, dla wszystkich roślin uprawnych na terenie Szwajcarii.
r e k l a m a
Jakie rośliny wykazały najwyższe średnie wartości dla współczynnika C?
Na podstawie zestawu danych określono średnie współczynniki C:
- warzywa gruntowe – 0,357,
- ziemniaki – 0,241,
- sztuczna łąka – 0,024.
Powiązano mapę czynnika C z istniejącą już mapą potencjalnego ryzyka erozji w Szwajcarii. Obliczona średnia wykazała, że erozja gleby na rok to wartość około 0,81 t na hektar. W przypadku wszystkich gruntów ornych w Szwajcarii całkowite usunięcie, niszczenie wierzchniej warstwy gleby to około 314 000 ton w roku 2020. Dopuszczalny limit usuwania gleby wynosi od 2 do 4 t/ha/rok.
Zobacz także: Międzyplony - korzyści i zasady zmianowaniaBernat Patrycja
Źródło: agrarforschungschweiz.ch
foto: envato.elements
Patrycja Bernat
<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a