Wpływ roślin uprawnych na ryzyko erozji gleby
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wpływ roślin uprawnych na ryzyko erozji gleby

26.07.2023autor: Patrycja Bernat

Erozja, czyli proces niszczenia wierzchniej warstwy terenu uważany jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) za jedno z największych zagrożeń dla gleby. Z jednej strony prowadzi właśnie do utraty wierzchniej warstwy gleby, ale może powodować także zanieczyszczenia wody, czy uszkodzenia budynków. W Szwajcarii przeprowadzono badania wpływu różnych roślin uprawnych na erozję terenu. 

Wskaźniki do obliczania erozji gleby

Bezpośrednie zmierzenie erozji jest trudne do osiągnięcia, opracowano więc różne wskaźniki. Jednym z nich, który jest najbardziej złożony, ale i najbardziej wrażliwy to współczynnik pokrycia terenu i uprawy roli – współczynnik C.
Opisuje on w jaki sposób praktyki rolnicze, takie jak płodozmian, uprawa wpływają na erozję. Wartość określone od 0 do 1. 0 oznacza największą ochronę przed erozją, natomiast 1 – największe ryzyko wystąpienia erozji.

Badania przeprowadzono w Szwajcarii, a monitoring rolno-środowiskowy Federalnego Urzędu ds. Rolnictwa FOAG i Agroscope od 2009 roku gromadzi i ocenia odpowiednie dane dla równych wskaźników, w tym dla wyżej wspomnianego współczynnika C. Badanie objęło sieć 290 gospodarstw rolnych.

Współczynnik C na lata od 2009 do 2019 obliczono dla 33 078 gruntów ornych dla sekwencji upraw przedplonowych i głównych. Brano pod uwagę:
  • region,
  • występowanie dolin i wzniesień,
  • a także 8 różnych wariantów użytkowania ziemią,
  • 4 metody uprawy roli
  • oraz trzy współczynniki korygujące dla niektórych kombinacji upraw specyficznych dla danego gospodarstwa.
Posiadając tak obszerny zestaw danych, można było określić współczynnik C, dla wszystkich roślin uprawnych na terenie Szwajcarii.
r e k l a m a

Jakie rośliny wykazały najwyższe średnie wartości dla współczynnika C?

Na podstawie zestawu danych określono średnie współczynniki C:
  • warzywa gruntowe – 0,357,
  • ziemniaki – 0,241,
  • sztuczna łąka – 0,024.
Powiązano mapę czynnika C z istniejącą już mapą potencjalnego ryzyka erozji w Szwajcarii. Obliczona średnia wykazała, że erozja gleby na rok to wartość około 0,81 t na hektar. W przypadku wszystkich gruntów ornych w Szwajcarii całkowite usunięcie, niszczenie wierzchniej warstwy gleby to około 314 000 ton w roku 2020. Dopuszczalny limit usuwania gleby wynosi od 2 do 4 t/ha/rok.

Zobacz także: Międzyplony - korzyści i zasady zmianowania

Bernat Patrycja
Źródło: agrarforschungschweiz.ch
foto: envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Podeszwa płużna - jak ją zdiagnozować i zlikwidować?

Gleba jest największym skarbem i warsztatem pracy rolnika. Dlatego warto sięgnąć po szpadel, wykopać ją i spróbować odkryć, co w sobie kryje. Coraz częstszym problemem jest podeszwa płużna i zagęszczenie gleby. Jak ją zdiagnozować i zlikwidować na polu?

czytaj więcej
Pogoda

Susza napiera, przybywa obszarów ze skrajnym deficytem wody

W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2023 r. deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się, także pod względem powierzchni objętej maksymalnymi jego wartościami. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Susza rolnicza w Polsce: rośnie zasięg suszy i skala strat

W czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2023 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą wynosiła –137 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)