Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a przekazanie gospodarstw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a przekazanie gospodarstw

12.03.2020autor: Michał Czubak

Rolnik zastanawia się, czy po tym jak przejdzie na emeryturę i przekaże gospodarstwo rolne synowi nie będzie mu przysługiwał zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego w produkcji rolnej.

Z artykułu dowiesz się

  • zwrot podatku akcyzowego - dla kogo?
  • czy potrzebny jest status producenta rolnego?

W lutym złożyłem wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W kwietniu mam zamiar przekazać gospodarstwo rolne synowi, gdyż osiągam wiek emerytalny i chciałbym otrzymać emeryturę. Czy będzie przysługiwał mi zwrot? Pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Odpowiada na pytanie prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.
r e k l a m a

Zwrot podatku akcyzowego

Co prawda, Ustawa z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej bezpośrednio nie zawiera regulacji poruszającej kwestię przekazania gospodarstwa rolnego po złożeniu wniosku, ale w praktyce (w oparciu o zasady ogólne ustawy) przyjmuje się, że zwrot przysługuje wnioskodawcy. Taką wykładnię potwierdza orzecznictwo.

Co mówi orzecznictwo sądów?

Mianowicie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w orzeczeniu z 13 sierpnia 2019 r. (sygn. akt: III SA/Gl 54/19) orzekł, że „skoro ustawodawca założył, że ubieganie się o zwrot podatku akcyzowego trwa nawet kilka miesięcy od daty nabycia oleju napędowego, to wyzbycie się gospodarstwa rolnego i utrata statusu producenta rolnego na moment złożenia wniosku nie może determinować prawa do zwrotu podatku”.

Wniosek o zwrot do czasu przekazania gospodarstwa domowego

Co więcej, jeżeli w marcu i kwietniu będzie miał Pan faktury za paliwo, do czasu przekazania gospodarstwa rolnego może Pan także złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w sierpniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 29 listopada 2018 r. (sygn. akt: I SA/Ol 563/18) orzekł, że „wnioskodawca nie musi posiadać statusu producenta rolnego na dzień złożenia wniosku o zwrot podatku. Istotne jest, aby taki status wnioskodawca posiadł w okresie, którego zwrot podatku dotyczy i w którym następuje zakup oleju napędowego na podstawie faktur VAT”.

Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 26 września 2017 r. (sygn. akt: I SA/Bd 738/17).

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy biomuchy pomogą zatrzymać ASF?

Muchy stanowią duży problem w chlewniach, a w sytuacji zagrożenia afrykańskim pomorem świń ochrona przed nimi nabiera szczególnego znaczenia. Muchy mogą być jedną z wciąż nie do końca wyjaśnionych dróg wprowadzenia wirusa do gospodarstwa. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie rygorystycznego programu zwalczania owadów.

czytaj więcej

Rolnicy czekają na dopłaty i pomoc suszową

Już za kilkanaście dni rozpocznie się przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2020 rok. Jednak wielu rolników skarży się, że wciąż nie otrzymało dopłat za 2019 rok. Wskazują także, że wypłata zaliczek dopłat była znacznie niższa niż się spodziewali. Wiele gospodarstw też czeka na pomoc suszową.

czytaj więcej

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2020 – rząd zatwierdził stawki

Rząd przyjął rozporządzenie dotyczące zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2020 roku. Rolnicy odzyskają ponad 1,1 mld złotych podatku zapłaconego w paliwie rolniczym. Jakie będą stawki i w jakim terminie rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)