Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023. Wyższe stawki i limity
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023. Wyższe stawki i limity

24.01.2023autor: Magdalena Szymańska

Dużymi krokami zbliża się termin składania wniosków o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. Tradycyjnie w lutym można wnioskować o rozliczenie faktur za zakup oleju napędowego między sierpniem a styczniem kolejnego roku.

Więcej, jak przed rokiem

W tym roku stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wyniesie 1,20 zł na 1 litr oleju, tj. o 20 gr więcej niż w ostatnich latach.

Wzrosną również limity zwrotu na hektar użytków rolnych oraz do DJP bydła, odpowiednio do 132 zł/ha oraz do 48 zł/ DJP bydła. Tym samym limity te będą wyższe od ubiegłorocznych w przypadku użytków rolnych o 22 zł/ha, a w przypadku DJP bydła o 8 zł/DJP.

Jednocześnie procedowana jest nowelizacja ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, która umożliwi występowanie o wyższy limit także producentom świń. Jak zaznaczono w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy, te przepisy mają wejść w życie po pierwszym terminie składania wniosków. Dlatego zostanie wprowadzony przepis, który w 2023 r. pozwoli na ubieganie się o dodatkowy limit związany z produkcją świń w drugim terminie, tj. w sierpniu, kiedy to rozliczyć będzie można faktury wystawione od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca br.

r e k l a m a

Jak ustalono limit zwrotu dla rolników utrzymujących świnie?

Limit zwrotu dla rolników utrzymujących świnie zostanie ustalony poprzez pomnożenie stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego przez 4.

Producent świń we wniosku o zwrot podatku określi średnią roczną liczbę świń w swoim gospodarstwie na podstawie dokumentu wystawionego przez kierownika powiatowego biura ARiMR. Zostanie ona określona na podstawie liczby świń na koniec czerwca i grudnia w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o zwrot podatku w odniesieniu do każdego stada.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sąsiad okradał rolnika z paliwa. Wpadł przez psa

Zdziwił się 36-latek z powiatu lwóweckiego (woj. dolnośląskie), gdy pewnego dnia do jego miejsca zamieszkania zapukali policjanci z psem tropiącym. Chwilę później 36-latek został zatrzymany. Grozi mu do 10 lat za kradzież na szkodę rolnika.

czytaj więcej

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023 na nowych zasadach. Terminy, stawki, wniosek

Od 1 lutego 2023 r. rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Warto pamiętać, że od tego roku obowiązują nowe stawki „dopłat do paliwa rolniczego”. Wyjaśniamy jakie są obecnie limity, kto może złożyć wniosek i kiedy otrzyma pieniądze. Załączamy także sam wniosek do pobrania.

czytaj więcej
Aktualności

Wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze dla producentów świń. Sprawdź limity i przeliczniki!

Premier Mateusz Morawiecki na koniec zeszłego roku podpisał rozporządzenie „w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2023”. Zmiany dotyczyły stawki zwrotu, która wzrosła o 20 groszy do kwoty 1,20 zł. To nie jedyne zmiany, teraz zwrot akcyzy za paliwo rolnicze dotyczyć będzie również hodowców świń. Sprawdź, jakie są zasady zwrotu akcyzy na paliwo rolnicze!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)