Zatrudnianie Ukraińców do prac sezonowych na nowych zasadach. Co się zmieniło?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zatrudnianie Ukraińców do prac sezonowych na nowych zasadach. Co się zmieniło?

18.03.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

W związku z wybuchem wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku i napływem obywateli tego kraju do Polski zmieniły się zasady zatrudniania Ukraińców w naszym kraju. O czym należy wiedzieć?

 Nowe przepisy przewidują możliwość zawierania z nimi umów o pomocy przy zbiorach z pomocnikami rolnika na wydłużony niż dotychczas okres.

r e k l a m a

Kogo obejmują zmienione przepisy?

Legalny pobyt uchodźców z Ukrainy na terenie Polski będzie możliwy na okres 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Mają oni możliwość zostania zatrudnionym w tym czasie do pomocy przy zbiorach, ale pod warunkiem, że: 

  • wjechali legalnie bezpośrednio z Ukrainy na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu (które zostanie wydane w przyszłości) w związku z działaniami wojennymi
  • deklarują chęć pozostania na terytorium Polski.

Co jest szczególnie ważne dla uchodźców z Ukrainy zatrudnionych przy zbiorach?

Jednakże, Ci obywatele Ukrainy, którzy wyjadą w tym czasie z Polski na okres powyżej 1 miesiąca, stracą możliwość wykonywania umowy o pomocy przy zbiorach w ramach wydłużonego czasu.

W przypadku umów zawieranych z Ukraińcami i obywatelami innych państw, którzy nie spełniają tychże warunków, obowiązuje dotychczasowy limit czasu trwania tych umów, tj. 180 dni w danym roku kalendarzowym.

 

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie KRUS

Fot. Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Okres zezwolenia na pracę powinien zostać zdecydowanie wydłużony! Właściciele upraw chcą ułatwień w zatrudnianiu pracowników z Azji

Napaść Rosji na Ukrainę niesie za sobą wiele konsekwencji. Dostawy surowców rolnych z obydwu państw są pod znakiem zapytania, ale również pracownicy sezonowi w polskim i europejskim sadownictwie. Aktualna fala uchodźców to głównie kobiety i dzieci, częściowo jest w stanie zapełnić pewną lukę, przez co właściciele upraw chcą zmian w przepisach o pracy sezonowej i ułatwień przy zatrudnianiu pracowników z Azji.

czytaj więcej

Tworzenie grup producentów rolnych będzie łatwiejsze?

Rozbudowana biurokracja utrudnia podejmowania wielu działań, które docelowo miałyby ułatwić rolnikom funkcjonowanie. Tak jest chociażby w przypadku zakładania i funkcjonowania grup producentów rolnych. Wkrótce jednak ma się to zmienić i zakładanie grup rolniczych będzie łatwiejsze. Co się zmieni?

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Jeśli Rosja wchłonie Ukrainę, będzie szantażować Europę głodem – wywiad z byłą wiceminister rolnictwa Ukrainy

Redaktor Naczelny Krzysztof Wróblewski rozmawia z byłą wiceminister rolnictwa Ukrainy Vladyslavą Magaletską o sytuacji rolników w Ukrainie w czasie wojny z Rosją.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)