Jak posadzić jabłoń jesienią?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak posadzić jabłoń jesienią?

16.11.2019autor:

Nim posadzone drzewa zaczną owocować, trochę potrwa. Ważne jednak, że będą to owoce z własnej uprawy. Dzięki badaniom i doświadczeniom naukowców, mamy dziś drzewka owocujące już po dwóch latach po posadzeniu.

Z artykułu dowiesz się

  • Od czego zależy odległość w jakiej powinniśmy sadzić drzewka owocowe?
  • Co jest istotne podczas sadzenia takich drzewek?
  • Dlaczego głębokość sadzenia drzewek jest ważna?
Sadzenie to krótki, lecz bardzo istotny czas dla drzewka. A każdy popełniony błąd podczas tego zabiegu, może stać się nieodwracalny i może mieć niebagatelny wpływ na dalszy rozwój. Dlatego należy wykonać go bardzo starannie. Planując nasadzenia bierzmy pod uwagę odległość między roślinami, by była możliwość przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych w przyszłości. Najczęściej odległości jabłonek na podkładkach karłowych wynoszą 1–2m, na półkarłowych 2–3 m. Odległości, w jakich posadzimy drzewa zależą od gatunki, podkładki i siły wzrostu. Niebagatelną rolę pełnią również warunki glebowe, czyli żyzność, zasobność wodna oraz zawartość składników pokarmowych i próchnicy w glebie. Ważne są również metody prowadzenia i formowania korony.

Jak sadzić drzewka?

Dla większości drzew w wyznaczonym miejscu wykopujemy dołek o średnicy 40 do 50 cm oraz głębokości 30 do 40 cm. Jeżeli sadzimy rośliny w miejscu o słabej glebie, lepiej wykopać dołek głębszy i wypełnić go ziemią żyzną do wymaganej głębokości. Dobrze jest również, by sadzenie wykonywać w zespołach dwuosobowych. Jedna z osób kopie dołek i formuje na jego dnie kopczyk, natomiast druga umieszcza roślinę i przytrzymuje podczas podsypywania ziemią, delikatnie potrząsając pionowo drzewkiem, by ziemia wypełniła przestrzeń między korzeniami. Po uzupełnieniu ziemi, udeptuje powierzchnię.

Dlaczego głębokość sadzenia drzewek jest ważna?

Podczas wykopywania dołka powinniśmy pamiętać, że wierzchnia warstwa gleby jest bardziej urodzajna i należy ją odkładać na jedną stronę, a na drugą odkładamy ziemię wydobytą z mniej urodzajnej głębszej warstwy. W dno dołka, od strony zachodniej, na odległość stopy od pnia drzewka, wbijamy 2–2,5 m palik, który będzie podporą. Nie zapominajmy, że niektóre odmiany zaczynają bardzo wcześnie owocować, kwitną i owocują na przewodniku i już po posadzeniu wymagają podpór. Po umieszczeniu drzewka na wcześniej usypanym kopczyku z żyznej ziemi, korzenie należy na nim rozłożyć, uważając, by nie podwijać, zaginać, załamywać ani nie uszkodzić. Korzenie przysypujemy ziemią z odłożonej warstwy żyznej odłożonej z wierzchniej warstwy. Podczas sadzenia zwracamy uwagę na głębokość umieszczania ich w dołku. Drzewa owocowe zazwyczaj sadzimy 2–3 cm głębiej niż rosły w szkółce. Gdy ziemia osiądzie, miejsce okulizacji znajdzie się nad powierzchnią gleby. Jeśli podczas sadzenia nie będziemy przestrzegać tej zasady i miejsce okulizacji znajdzie się pod powierzchnią, drzewo po kilku latach przejdzie na korzenie własne, czyli wypuści korzenie z podstawy pnia odmiany szlachetnej, a to oznacza, że drzewo zacznie rosnąć silniej i utworzy większą koronę, przez co przestanie mieścić w przewidzianym dla niego miejscu. Przed wypełnieniem dołka w całości, należy drzewko obficie podlać ok. 20 l wody. Przed zimą wokół nowo posadzonego drzewka należy usypać kopczyk z ziemi zabezpieczający przed mrozami nasadę pnia.

r e k l a m a
W sprzedaży są również drzewka jabłoni z tzw. podwyższoną okulizacją. Są to drzewka szczepione na podkładkach karłowych. Takie egzemplarze należy sadzić tak, aby miejsce szczepienia znajdowało się 15 do 20 cm nad powierzchnią ziemi.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak posadzić jabłoń jesienią?

Nim posadzone drzewa zaczną owocować, trochę potrwa. Ważne jednak, że będą to owoce z własnej uprawy. Dzięki badaniom i doświadczeniom naukowców, mamy dziś drzewka owocujące już po dwóch latach po posadzeniu.

czytaj więcej

Kiedy i jak dokarmić jabłonie i gruszę jesienią?

Jesienne nawożenie dolistne drzew owocowych staje się standardem. Dostarczenie takich składników pokarmowych, jak azot, bor czy cynk, uważane jest za najważniejszy zabieg mający wpływ na owocowanie w kolejnym sezonie.

czytaj więcej

Wycięcie drzewa na własnej działce – kiedy nie potrzeba zezwolenia?

Wiele osób, w tym rolnicy chcąc uporządkować swoją nieruchomość planuje wyciąć drzewa lub krzewy. Kiedy nie trzeba zezwolenie na taką wycinkę? Gdzie i na jakiej zasadzie można uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa, a kiedy należy je tylko zgłosić? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)