Uzupełniająca Płatność Obszarowa 2022 – dla kogo i do jakich upraw będą dopłaty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uzupełniająca Płatność Obszarowa 2022 – dla kogo i do jakich upraw będą dopłaty?

14.02.2022autor: Paweł Mikos

Na Uzupełniającą Płatność Obszarową w 2022 roku będzie przeznaczone 400 mln złotych. Z tych dopłat będzie mogło skorzystać ponad 1 mln rolników. Wiemy już do jakich upraw będzie obowiązywać Uzupełniającą Płatność Podstawową w 2022 roku.

Z Uzupełniającej Płatności Obszarowej skorzysta ponad 1 mln rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało nowe prawo dotyczące Uzupełniającej Płatności Obszarowej (UPO). Podobne dopłaty już funkcjonowały do 2013 roku. I zgodnie z unijnymi przepisami zasady przyznawania tej dotacji powinny być obecnie podobne jak przed laty.

Z wcześniejszych zapowiedzi ekipy rządzącej wynika, że nowa formą dopłat ma dotyczyć około 1,1 mln rolników i osób składających wnioski o dopłaty bezpośrednie. Oznacza to, że z Uzupełniającej Płatności Podstawowej nie skorzysta około 300 tys. największych gospodarstw rolnych. Dopłatami z UPO ma być objętych ponad 9 mln ha użytków rolnych.

r e k l a m a

Do jakich upraw będzie przysługiwały dopłaty w ramach uzupełniającej płatności?

Z opublikowanych rozporządzeń wynika, że w 2022 roku uzupełniająca płatność obszarowa będzie przysługiwać do następujących upraw:

  • zboża;
  • rośliny oleiste – rzepak, rzepik, słonecznik i soja;
  • rośliny wysokobiałkowe – bób, bobik, łubin słodki i groch siewny;
  • rośliny strączkowe – wyka  siewna,  soczewica  jadalna  i  ciecierzyca  pospolita;
  • rośliny strączkowe pastewne;
  • len włóknisty i oleisty;
  • konopie włókniste;
  • rośliny przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany;
  • rośliny motylkowate drobnonasienne;
  • rośliny okopowe  pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych;
  • trawy na trwałych użytkach zielonych przeznaczone na susz paszowy;
  • mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone.

Kiedy po uzupełniającą płatność obszarową w 2022 roku?

O dopłaty z uzupełniającej płatności obszarowej za 2022 rok rolnicy będą mogli ubiegać się w tym samym czasie co o pozostałe dopłaty bezpośrednie, czyli od 15 marca 2022 roku.

Pieniądze z UPO rolnicy zaczną dostawać od 17 października, w momencie kiedy rozpocznie się wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich. Pozostałą część ARiMR wypłaci po 1 grudnia, kiedy Agencja będzie realizować pozostałe przelewy.

Ile rolnik dostanie w ramach uzupełniającej płatności podstawowej?

W tym roku na uzupełniającą płatność zostało zarezerwowane 400 mln złotych. Resort rolnictwa za każdym razem podkreśla, że UPO ma posłużyć do wzrostu średniego poziomu dopłat dla rolników.

– Dzięki utrzymaniu płatności redystrybucyjnej oraz przywróceniu od 2022 r. uzupełniającej płatności podstawowej już od przyszłej kampanii, rolnicy posiadający gospodarstwa o wielkości od 3 do 30 ha użytków rolnych, czyli grupa gospodarstw o najniższych dochodach, uzyskają płatności bezpośrednie na średnim poziomie przekraczającym średnią UE – mówiła niedawno Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa.

Jaka będzie kwota płatności uzupełniającej?

Jednak w praktyce rolnicy nie powinni spodziewać się dużych dodatkowych kwot dopłat. Z wyliczeń resortu wynika, że średnio może to być ok. 40 złotych do 1 ha użytków rolnych.

Biorąc pod uwagę wzrost kosztów produkcji rolniczej, to ta dodatkowa płatność w niewielkim stopniu pomoże gospodarstwom rolnym. Np. rolnik, który prowadzi 30-ha gospodarstwo otrzyma dodatkowo ok. 1200 złotych, a to mu wystarczy na zakup zaledwie 400 kg saletry amonowej. Przed rokiem za taką kwotę mógłby kupić cała tonę.

Paweł Mikos, wk
Fot. pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak ARiMR tłumaczy się rolnikom, że jeszcze nie przelała dopłat bezpośrednich?

Jest luty, a ja nie otrzymałem jeszcze dopłat bezpośrednich. Co prawda była u mnie kontrola na miejscu, ale pakiet pokontrolny dostałem już w listopadzie, bez zastrzeżeń. Wojewódzka ARiMR poinformowała mnie, że nie widzi podstaw do opóźnień. Czemu więc powiatowe biuro wstrzymuje moje dopłaty? Kiedy je otrzymam?

czytaj więcej
Dopłaty

Ilu rolników czeka jeszcze na swoje pieniądze z dopłat bezpośrednich?

Do 18 lutego br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom ok. 13,63 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 2,73 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021r. Sprawdziliśmy, jakie jest tempo wypłat i dlaczego nadal nie wszyscy rolnicy dostali pieniądze?

czytaj więcej

Jak obecnie wygląda zbiór konopi?

Zbiór konopi jest najtrudniejszym etapem ich uprawy. Warto jak najwcześniej zadbać o eliminację potencjalnych błędów przy ich zbiorze, np. zapchanie się kombajnu wytrzymałymi włóknami konopnymi albo gubienie lub niszczenie nasion. O czym należy pamiętać? Kiedy najlepiej rozpocząć żniwa konopne?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)