Umowa dożywocia czy darowizna – jak lepiej przekazać gospodarstwo rolne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa dożywocia czy darowizna – jak lepiej przekazać gospodarstwo rolne?

19.07.2019autor:

W następnym miesiącu skończę 65 lat i chciałbym przekazać gospodarstwo rolne synowi. Zastanawiam się, czy przekazać je w darowiźnie, czy skorzystać z umowy dożywocia. Która umowa jest lepsza?

Korzyści wynikające z zawarcia umowy dożywocia

Biorąc pod uwagę niskie świadczenie z KRUS, korzystniejsza wydaje się umowa dożywocia. Dlatego warto w pierwszej kolejności rozważyć jej zawarcie. Reguluje ją art. 908 k.c. Według niego jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika.

r e k l a m a
Powinien mu także dostarczać wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, te uprawnienia należą też do treści prawa dożywocia. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości. 

Kiedy możliwa jest zmiana umowy dożywocia na dożywotnią rentę?

Poza tym art. 913 k.c. określa, że jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień. W sytuacjach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie. Jeżeli zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa (art. 914 k.c.)

Z czym jeszcze wiąże się umowa dożywocia?

Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 6 marca 2015 r. (sygn. akt: I ACa 858/14) orzekł, że w ujęciu art. 888 k.c. darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. 

Natomiast umowa dożywocia wymaga zobowiązania się właściciela nieruchomości do przeniesienia jej własności na nabywcę, który w zamian za to zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej dożywotnie utrzymanie (art. 908 § 1 i 3 k.c.). Jest to zatem umowa wzajemna, dwustronnie zobowiązująca, a przy tym odpłatna, co oznacza, że świadczenie jednej strony umowy znajduje swój odpowiednik w świadczeniu drugiej strony. W przypadku umowy o dożywocie zbywca nieruchomości (dożywotnik) uzyskuje określone świadczenie służące w zasadzie zaspokojeniu jego potrzeb w taki sposób, aby nie musiał on przyczyniać się do zdobywania środków na zaspokojenie niezbędnych wymagań życiowych.

Z kolei wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 27 lutego 2015 r. (sygn. akt: I ACa 1279/14) wskazuje, że w skład dożywocia wchodzi przede wszystkim roszczenie o dożywotnie utrzymanie. Zakres świadczeń na rzecz dożywotnika powinien być taki, aby jego potrzeby życiowe były zaspokojone w stopniu wykluczającym konieczność zdobywania przez niego środków do życia z innych źródeł. Odmienna umowa nie może być zakwalifikowana jako umowa o dożywocie. W skład prawa dożywocia powinny wchodzić roszczenia o utrzymanie, przy czym ich treść powinna stanowić spójną, funkcjonalną całość. Wykluczone jest takie ukształtowanie treści prawa dożywocia, w którym prawo rzeczowe lub renta pełni funkcję dominującą, a roszczenia o utrzymanie są jedynie swoistym dodatkiem bez znaczenia dla uprawnionego.

W przypadku przekazania własności nieruchomości w drodze umowy darowizny możliwe jest ustanowienie służebności mieszkania.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można zamienić służebność mieszkania na dożywotnią rentę?

Na wsi bardzo często rodzice przekazują gospodarstwo jednemu z dzieci w zamian za dożywotnią służebność mieszkania. Czy można ją zamienić później na dożywotnią rentę dla rodziców? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna?   

czytaj więcej

Co zrobić jak siostrzeniec nie wypełnia umowy dożywocia?

Rodzice 30 lat temu przekazali gospodarstwo rolne siostrzeńcowi mamy na podstawie umowy dożywocia. Siostrzeniec krótko po tym wyjechał do USA i został tam na stałe. Gospodarstwo wydzierżawił sąsiadowi, a w kraju pojawiał się rzadko. Nie wypełniał żadnych obowiązków wynikających z umowy wobec rodziców. Siostra i ja musiałyśmy zajmować się rodzicami. Ojciec nie żyje od 10 lat, mama zmarła rok temu. Teraz dowiedziałyśmy się, że nasz kuzyn zamierza sprzedać to gospodarstwo. Czy mamy do niego jakieś prawo? Czy kuzyn powinien nas spłacić, a przynajmniej wynagrodzić za to, że nie wywiązał się z umowy?

czytaj więcej

Czy były mąż córki ma prawo do gospodarstwa, które przekazaliśmy jej za dożywocie?

Przekazaliśmy z żoną gospodarstwo jednej z córek na podstawie umowy dożywocia, nie umowy darowizny, bo zależało nam, żeby nie musiała w przyszłości płacić zachowku dwóm pozostałym córkom. Teraz ta córka rozwiodła się z mężem, który wystąpił do sądu o podział majątku. Czy jemu będzie się coś należało z tego gospodarstwa? Zaznaczam, że w akcie notarialnym figuruje tylko córka. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)