Umowa dożywocia czy darowizna – jak lepiej przekazać gospodarstwo rolne?
W następnym miesiącu skończę 65 lat i chciałbym przekazać gospodarstwo rolne synowi. Zastanawiam się, czy przekazać je w darowiźnie, czy skorzystać z umowy dożywocia. Która umowa jest lepsza?
Korzyści wynikające z zawarcia umowy dożywocia
Biorąc pod uwagę niskie świadczenie z KRUS, korzystniejsza wydaje się umowa dożywocia. Dlatego warto w pierwszej kolejności rozważyć jej zawarcie. Reguluje ją art. 908 k.c. Według niego jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika.
Kiedy możliwa jest zmiana umowy dożywocia na dożywotnią rentę?
Poza tym art. 913 k.c. określa, że jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień. W sytuacjach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie. Jeżeli zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa (art. 914 k.c.)
Z czym jeszcze wiąże się umowa dożywocia?
Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 6 marca 2015 r. (sygn. akt: I ACa 858/14) orzekł, że w ujęciu art. 888 k.c. darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.
Z kolei wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 27 lutego 2015 r. (sygn. akt: I ACa 1279/14) wskazuje, że w skład dożywocia wchodzi przede wszystkim roszczenie o dożywotnie utrzymanie. Zakres świadczeń na rzecz dożywotnika powinien być taki, aby jego potrzeby życiowe były zaspokojone w stopniu wykluczającym konieczność zdobywania przez niego środków do życia z innych źródeł. Odmienna umowa nie może być zakwalifikowana jako umowa o dożywocie. W skład prawa dożywocia powinny wchodzić roszczenia o utrzymanie, przy czym ich treść powinna stanowić spójną, funkcjonalną całość. Wykluczone jest takie ukształtowanie treści prawa dożywocia, w którym prawo rzeczowe lub renta pełni funkcję dominującą, a roszczenia o utrzymanie są jedynie swoistym dodatkiem bez znaczenia dla uprawnionego.
W przypadku przekazania własności nieruchomości w drodze umowy darowizny możliwe jest ustanowienie służebności mieszkania.
Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
Najważniejsze tematy