Czy można zamienić służebność mieszkania na dożywotnią rentę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można zamienić służebność mieszkania na dożywotnią rentę?

30.08.2019autor: Paweł Mikos

Na wsi bardzo często rodzice przekazują gospodarstwo jednemu z dzieci w zamian za dożywotnią służebność mieszkania. Czy można ją zamienić później na dożywotnią rentę dla rodziców? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna?   

Pytanie Czytelnika „Tygodnika Poradnika Rolniczego”: Rodzice przekazali mi gospodarstwo z budynkami. Mieli zastrzeżoną dożywotnią służebność mieszkania. Tata zmarł, mama jest mocno schorowana. Ze względu na większe możliwości zapewnienia opieki zabrała ją do siebie siostra. Teraz chciałaby, żebym zamiast służebności płacił mamie dożywotnią rentę. Czy mam taki obowiązek?  

Odpowiedzi udziela Alicja Moroz, prawnik redakcyjny: 

r e k l a m a

Zamiana służebności na rentę jest możliwa, ale tylko w określonych przypadkach

Możliwość zamiany służebności na rentę przewiduje art. 303 Kodeksu cywilnego, ale tylko w przypadku, gdy uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa. Zamiany takiej może żądać jedynie właściciel nieruchomości obciążonej, czyli Pan. Mamie natomiast takie roszczenie nie przysługuje.  

Służebność osobista jest niezbywalna

Służebność osobista, do której należy służebność mieszkania, jest prawem związanym z osobą uprawnionego. Wygasa najpóźniej z chwilą jego śmierci. Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania. Służebność wygasa także, jeżeli uprawniony się jej zrzeknie.
W myśl art. 246, oświadczenie o zrzeczeniu się prawa powinno być złożone właścicielowi rzeczy obciążonej. Gdy prawo było ujawnione w księdze wieczystej, do jego wygaśnięcia potrzebne jest wykreślenie go z tej księgi.

Zrzeczenie się służebności mieszkania musi być poświadczone notarialnie

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, własnoręczność podpisu na oświadczeniu osoby uprawnionej o zrzeczeniu się ograniczonego prawa rzeczowego powinna być poświadczona notarialnie. Tylko dokument w takiej formie może stanowić podstawę stosownego wpisu do księgi wieczystej. 

Wyjściem z sytuacji może być rozwiązanie umowy o dożywocie

Dlatego zrzeczenie się powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza.
Oświadczenie o zrzeczeniu się służebności może być też złożone w formie aktu notarialnego. Nie ma też przeszkód, aby zawarł Pan z mamą u notariusza umowę zniesienia służebności za wynagrodzeniem.     

Alicja Moroz, prawnik redakcji „Tygodnika Poradnika Rolniczego” 
Fot. Pexels

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto i kiedy nie musi płacić podatku od spadku?

Kto jest wyłączony z obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn? Czy dotyczy to też przejęcia gospodarstwa rolnego w spadku? Ile jest czasu na złożenie zeznania do urzędu skarbowego od nabycia spadku? 

czytaj więcej

Czy KRUS może zabrać emeryturę lub rentę na poczet zaległych składek?

Czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może pobrać kwotę renty wypłacanej rolnikowi na poczet zadłużenie wynikającego z nieopłacania składek na ubezpieczenie w KRUS? 

czytaj więcej

KRUS: nowe limity przychodu zawieszające emeryturę rolniczej

KRUS podał nowe kwoty przychodu powodującego zmniejszenie lub nawet zawieszenie emerytury lub renty. Nowe limity obowiązują od 1 września 2019 roku. Jednak nie dotyczą wszystkich osób pobierających świadczenia z KRUS. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)