Czy można zamienić służebność mieszkania na dożywotnią rentę?
Na wsi bardzo często rodzice przekazują gospodarstwo jednemu z dzieci w zamian za dożywotnią służebność mieszkania. Czy można ją zamienić później na dożywotnią rentę dla rodziców? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna?
Pytanie Czytelnika „Tygodnika Poradnika Rolniczego”: Rodzice przekazali mi gospodarstwo z budynkami. Mieli zastrzeżoną dożywotnią służebność mieszkania. Tata zmarł, mama jest mocno schorowana. Ze względu na większe możliwości zapewnienia opieki zabrała ją do siebie siostra. Teraz chciałaby, żebym zamiast służebności płacił mamie dożywotnią rentę. Czy mam taki obowiązek?
Odpowiedzi udziela Alicja Moroz, prawnik redakcyjny:
Zamiana służebności na rentę jest możliwa, ale tylko w określonych przypadkach
Możliwość zamiany służebności na rentę przewiduje art. 303 Kodeksu cywilnego, ale tylko w przypadku, gdy uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa. Zamiany takiej może żądać jedynie właściciel nieruchomości obciążonej, czyli Pan. Mamie natomiast takie roszczenie nie przysługuje.
Służebność osobista jest niezbywalna
Służebność osobista, do której należy służebność mieszkania, jest prawem związanym z osobą uprawnionego. Wygasa najpóźniej z chwilą jego śmierci. Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania. Służebność wygasa także, jeżeli uprawniony się jej zrzeknie.
W myśl art. 246, oświadczenie o zrzeczeniu się prawa powinno być złożone właścicielowi rzeczy obciążonej. Gdy prawo było ujawnione w księdze wieczystej, do jego wygaśnięcia potrzebne jest wykreślenie go z tej księgi.
Zrzeczenie się służebności mieszkania musi być poświadczone notarialnie
Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, własnoręczność podpisu na oświadczeniu osoby uprawnionej o zrzeczeniu się ograniczonego prawa rzeczowego powinna być poświadczona notarialnie. Tylko dokument w takiej formie może stanowić podstawę stosownego wpisu do księgi wieczystej.
Wyjściem z sytuacji może być rozwiązanie umowy o dożywocie
Dlatego zrzeczenie się powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza.
Oświadczenie o zrzeczeniu się służebności może być też złożone w formie aktu notarialnego. Nie ma też przeszkód, aby zawarł Pan z mamą u notariusza umowę zniesienia służebności za wynagrodzeniem.
Alicja Moroz, prawnik redakcji „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy