Sztuka wędzenia - przepisy prawne i porady praktyczne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sztuka wędzenia - przepisy prawne i porady praktyczne

16.10.2021autor: Zuzanna Ćwiklińska

Wędzenie jest jedną z najstarszych metod utrwalania żywności pochodzenia zwierzęcego - głównie mięsa, ryb, niekiedy także serów. Specyficzny zapach i smak wędzonych produktów ma wielu zwolenników. Podpowiadamy, jak zorganizować przydomową wędzarnię i na co zwrócić uwagę.

Gdzie i jaką wędzarnię postawić?

Przepisy nie regulują dokładnie, w jakim miejscu można postawić przydomową wędzarnię. Wiadomo, że musi ona być oddalona o co najmniej 10 metrów od budynków. Należy także wziąć pod uwagę to, by dym z wędzarni nie przeszkadzał sąsiadom. Komin odpowiedniej wysokości, wysokie krzewy czy płot mogą nieco zneutralizować zadymienie, ale przed podjęciem decyzji o kupnie lub wybudowaniu wędzarni warto skontaktować się z sąsiadami i uprzedzić ich o swoich planach. Jest to najprostsza droga, by zminimalizować ryzyko międzysąsiedzkiej kłótni, która w najgorszym razie może przerodzić się w postępowanie prawne.

Obecnie w ofercie wielu sklepów dostępne są gotowe wędzarnie drewniane i murowane. Chcąc samodzielnie postawić w ogrodzie czy na przydomowej działce niewielką wędzarnię murowaną, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Mimo to, musimy zgłosić tę chęć w powiatowym lub gminnym inspektoracie albo wydziale architektury i budownictwa. Jeśli po 30 dniach od zgłoszenia nie napotkamy sprzeciwu ze strony urzędu, możemy rozpocząć budowę.

r e k l a m a

Regulacje unijne dotyczące wędzenia

Od 2014 roku Unia Europejska reguluje prawnie procesy wędzenia. Celem tych regulacji jest ograniczenie przenikania trujących substancji smolistych, głównie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) do żywności. Zgodnie z przepisami unijnymi, w kilogramie mięsa mogą znajdować się tylko 2 mikrogramy benzo(a)pirenu. Gotowe sprzęty do wędzenia, oferowane w tej chwili na rynku, są w większości dostosowane do wymagań UE. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne wędzenie, powinniśmy przestrzegać maksymalnej temperatury spalania drewna: WWA powstają powyżej 400-450°C. Warto o tym pamiętać, bo WWA są nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale także psują smak wędzenia.

Jakie drewno wybierać?

Znając już regulacje prawne, możemy skupić się na tym, co najważniejsze: eksperymentowaniu ze smakiem wędzonych mięs czy ryb. Do wędzenia nadaje się drewno drzew liściastych - spośród iglastych sięgnąć można tylko po jałowiec, ale trzeba być ostrożnym. Drewno bez kory wykorzystujemy do rozpalenia ogniska, trociny do zagęszczania dymu. W ostatnim czasie popularność zyskały tzw. zrębki wędzarnicze, czyli grube wióry, które także świetnie sprawdzają się przy wędzeniu.

Rodzaj użytego do wędzenia drewna wpłynie na kolor, zapach i smak obrabianej żywności. Aromatyczny dym pełni funkcję nieco podobną do przyprawy. Warto pamiętać, że podobnie jak nie każda przyprawa pasuje do każdego dania, również nie każde drewno da odpowiedni efekt smakowy. Do drobiu wykorzystać można wiśnię, gruszę czy jabłoń, jesion świetnie pasuje do dziczyzny a smak wieprzowiny czy ryb zgra się z drewnem bukowym. Dość uniwersalnym, a przy tym popularnym drewnem, polecanym do wszystkich mięs i ryb, jest olcha.

Pachnący dym, wzbogacony aromatem przypraw, odmieni oblicze znanych mięs. Warto eksperymentować z wędzeniem, by osiągnąć jak najlepsze dla siebie smaki i zapachy.

Zuzanna Ćwiklińska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody łowieckie: więcej rolników będzie mogło ubiegać się o odszkodowania

Posłowie poszli na rękę rolnikom. Zdecydowali, że więcej gospodarzy będzie mogło ubiegać się o odszkodowania za szkody łowieckie. O jakie przypadki dokładnie chodzi?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)