Skup interwencyjny: samorząd rolniczy walczy o podniesienie cen minimalnych produktów rolnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skup interwencyjny: samorząd rolniczy walczy o podniesienie cen minimalnych produktów rolnych

12.01.2023autor: Kamila Szałaj

W związku z obniżkami w skupie, samorząd rolniczy domaga się interwencyjnego skupu produktów rolnych, które potaniały najbardziej. Apeluje także o pilne uaktualnienie cen minimalnych, poniżej których może być uruchomiona interwencja. Jakie są obecnie stawki?

Z artykułu dowiesz się

cena in poniz

Ceny skupu produktów rolnych spadają z tygodnia na tydzień. We wschodniej Polsce za mokrą kukurydzę rolnicy mogą dostać ok. 600 zł/t, a jeśli jej wilgotność wynosi 45 proc. to jedynie 400 zł. Mocno staniała także kukurydza sucha – do 1050 zł/t i pszenica konsumpcyjna – do 1300 zł/t. Kryzys dotknął także rynek mleka. Największe mleczarnie w Polsce opuściły stawki o 30-50 gr/l. Jednocześnie wysokie pozostają koszty produkcji rolnej. 

r e k l a m a

Rolnicy chcą interwencyjnego skupu produktów rolnych, które najbardziej potaniały

To niepokojące sygnały, dlatego samorząd rolniczy zaapelował do ministra rolnictwa o uruchomienie skupu interwencyjnego w regionach, gdzie cena spadła poniżej ceny minimalnej.

- Ceny produktów rolnych płacone rolnikom spadają bądź utrzymują się na niskim poziomie w stosunku do cen środków produkcji, a także cen żywności w sklepach – argumentuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Skup interwencyjny: potrzebne jest podniesienie cen minimalnych na rynkach rolnych

Jednocześnie Izby apelują, by Komisja Europejska uaktualniła ceny minimalne m.in. zbóż, mleka w proszku, mięsa drobiowego, mięsa wieprzowego. Są to ceny skupu, poniżej poziomu których kraj może skorzystać z mechanizmów interwencyjnych dopuszczonych w UE, czyli skup przez państwo lub wsparcie podmiotów sektora prywatnego w pokryciu kosztów przechowywania tych produktów.

W tej chwili dla pszenicy cena interwencyjna wynosi 101,31 euro/t. Natomiast dla odtłuszczonego mleka w proszku cena interwencyjna to 169,80 EUR/100 kg. Jeśli zaś chodzi o wołowinę Komisja Europejska może skorzystać z interwencji publicznej, jeśli cena spadnie poniżej 2224 euro za tonę. Natomiast w w odniesieniu do masła jest to 246,39 EUR za 100 kg.

Widać więc, że bieżący poziom cen interwencyjnych nie odzwierciedla realiów rynkowych i powoduje, że mechanizm interwencji nie spełnia swoich celów.

Interwencyjny zakup zbóż jest prowadzony w okresie 1 października do 31 maja następnego roku kalendarzowego, a interwencyjny zakup odtłuszczonego mleka w proszku w okresie od 1 lutego do 30 września każdego roku. Natomiast interwencja publiczna w odniesieniu do wołowiny i cielęciny dostępna jest przez cały rok.

Jakie produkty mogą być interwencyjnie skupowane lub prywatnie przechowywane?

Obecnie interwencja publiczna, czyli skup przez państwo, jest możliwa w kilku sektorach, które są podatne na wahania cen. Należą do nich:

  • pszenica zwyczajna, pszenica durum, jęczmień i kukurydza
  • ryż
  • wołowina i cielęcina
  • masło
  • odtłuszczone mleko w proszku.

W okresie niższych cen rynkowych UE może również wspierać podmioty sektora prywatnego w pokrywaniu kosztów przechowywania produktów przez określony czas. Dopłaty do prywatnego przechowywania mogą zostać przyznane w następujących sektorach:

  • cukier biały
  • oliwa z oliwek
  • wołowina
  • masło, ser i odtłuszczone mleko w proszku
  • mięso ze świń
  • mięso baranie i kozie
  • włókno lniane.

Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Cena pszenicy nadal spada. A ile za zboża i rzepak płacą skupy na początku 2023 roku?

Nowy Rok przyniósł spadki cen pszenicy i rzepaku na światowych giełdach. Także w Polsce  notujemy niższe stawki, choć lokalnie niektóre skupy podniosły cenniki. Ale analitycy nie pozostawiają złudzeń - wraz ze słabnącym popytem i spowolnieniem gospodarczym ziarno raczej będzie tanieć. Jakie są aktualne ceny zbóż i rzepaku w Polsce? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE pod artykułem!

czytaj więcej

Ogromne spadki cen skupu mleka. Nawet 42 groszy mniej!

Pod koniec ubiegłego roku część rolników produkujących mleko otrzymała informację o obniżkach cen w skupie. Stawki zmniejszyły wszystkie największe firmy mleczarskie. W przypadku jednej z nich jest to aż 42 grosze! 

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)