Rosną ceny tuczników i warchlaków. Co to oznacza dla branży?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosną ceny tuczników i warchlaków. Co to oznacza dla branży?

02.12.2019autor:

Kolejny tydzień i kolejne rekordy cen świń w Niemczech. Zwyżkowy trend widać i na naszym podwórku, zarówno w punktach skupu żywca, jak i w cenach importowanych warchlaków. Z czego wynika ten trend i czy ma szanse się utrzymać?

Z artykułu dowiesz się

- Co wpływa na rekordowe ceny świń?
- Czy ten trend się utrzyma?

Niemcy płacą za tuczniki już 2 euro/kg wbc (8,6 zł/kg), to wzrost o 5 centów/kg w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Stawka będzie obowiązywała tam od 28 listopada do 4 grudnia br. Takiego notowania żywiec wieprzowy na dużej niemieckiej giełdzie jeszcze nie miał. Rekordy cenowe biją też duńskie warchlaki, których głównym odbiorcą są przed Polską właśnie Niemcy. W Polsce ich cena przekracza 390 zł za sztukę. Za żywiec wiele zakładów płaci natomiast powyżej 6 zł/kg.
 

r e k l a m a

Z czego wynikają tak wysokie ceny świń?

Tym, co obecnie ma największy wpływ na ceny świń jest bez wątpienia ASF. Zdaniem KZP-PTCH, pomimo, że przepisy w Polsce zezwalają na przemieszczenie zwierząt ze stref czerwonych do niebieskich, czerwonych, żółtych, a nawet białych, powiatowi lekarze weterynarii nagminnie zabraniają tych przemieszczeń. Powoduje to ograniczenie w handlu warchlakami i prosiętami z krajowych hodowli. W związku ze znalezieniem się kolejnych gospodarstw w strefach czerwonych, nasi hodowcy mają utrudnione warunki w sprzedaży prosiąt. Powoduje to faworyzowanie importerów i producentów z zagranicy. 

 

Skutki pojawienia się ASF w województwie lubuskim

Z kolei, jak wskazuje WIR, przemysł mięsny w Polsce zaczyna analizować skutki pojawienia się wirusa w Lubuskiem – jeśli będą to pojedyncze przypadki, skutki będą niewielkie, jeśli jednak przypadki ASF będą masowe to klienci mogą zareagować redukcją zamówień lub spekulacyjnie oczekiwać obniżki cen, argumentując ryzykiem. Brak surowca do przerobu i jego wysokie ceny wpływają negatywnie na kondycję finansową branży przetwórczej, szczególnie, gdy sieci detaliczne wywierają ciągle presję cenową, nie rozumiejąc sytuacji rynkowej. 


Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

20 tys. litrów RSM-u w jednym zbiorniku

Toruńska firma Swimer ma w swej ofercie zbiornik jednopłaszczowy Agro Tank 20 000. Wielka pojemność oraz gabaryty, to jedne z zalet produktu z Polski.

czytaj więcej

Czy ceny zbóż w 2020 wzrosną na rynkach światowych?

Podczas Agro Akademii eksperci próbowali przewidzieć czy ceny zbóż na globalnych rynkach wzrosną i czy będzie to miało przełożenie na ceny uzyskiwane przez polskich rolników. Jakie czynniki mogą wpływać na ceny produktów rolnych w najbliższym czasie? 

czytaj więcej

Czy powstanie polska alternatywa do tuczu nakładczego?

Współpraca producentów trzody chlewnej i organizowanie się rolników są szansą na zwiększenie konkurencyjności na rynku. Wciąż jednak jest to potencjał niewykorzystany, dlatego podczas konferencji zorganizowanej w Brzezinach koło Kalisza dyskutowano, jak ważne jest szukanie sposobów na rozwój i korzyści płynące z tworzenia różnych form wspólnej działalności.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)