Z artykułu dowiesz się
- Czy ten trend się utrzyma?
Z artykułu dowiesz się
Niemcy płacą za tuczniki już 2 euro/kg wbc (8,6 zł/kg), to wzrost o 5 centów/kg w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Stawka będzie obowiązywała tam od 28 listopada do 4 grudnia br. Takiego notowania żywiec wieprzowy na dużej niemieckiej giełdzie jeszcze nie miał. Rekordy cenowe biją też duńskie warchlaki, których głównym odbiorcą są przed Polską właśnie Niemcy. W Polsce ich cena przekracza 390 zł za sztukę. Za żywiec wiele zakładów płaci natomiast powyżej 6 zł/kg.
Tym, co obecnie ma największy wpływ na ceny świń jest bez wątpienia ASF. Zdaniem KZP-PTCH, pomimo, że przepisy w Polsce zezwalają na przemieszczenie zwierząt ze stref czerwonych do niebieskich, czerwonych, żółtych, a nawet białych, powiatowi lekarze weterynarii nagminnie zabraniają tych przemieszczeń. Powoduje to ograniczenie w handlu warchlakami i prosiętami z krajowych hodowli. W związku ze znalezieniem się kolejnych gospodarstw w strefach czerwonych, nasi hodowcy mają utrudnione warunki w sprzedaży prosiąt. Powoduje to faworyzowanie importerów i producentów z zagranicy.
Z kolei, jak wskazuje WIR, przemysł mięsny w Polsce zaczyna analizować skutki pojawienia się wirusa w Lubuskiem – jeśli będą to pojedyncze przypadki, skutki będą niewielkie, jeśli jednak przypadki ASF będą masowe to klienci mogą zareagować redukcją zamówień lub spekulacyjnie oczekiwać obniżki cen, argumentując ryzykiem. Brak surowca do przerobu i jego wysokie ceny wpływają negatywnie na kondycję finansową branży przetwórczej, szczególnie, gdy sieci detaliczne wywierają ciągle presję cenową, nie rozumiejąc sytuacji rynkowej.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
Najważniejsze tematy